Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Teoria e Numrave

Teoria e Numrave

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Teoria e Numrave prej Thu Mar 13 2008, 11:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Teoria e numrave ėshtė degė e matematikės sė pastėr e cila merret me studimin e vetive tė numrave nė pėrgjithėsi, e posaēėrisht atyre tė plotė, si dhe me me njė klasė mė tė gjerė problemesh tė cilat dalin nga studimet e tilla.
Ndėr problemet elementare qė studiohen janė plotpjestueshmėria e numrave, kriteret pėr gjetjen e numrave tė cilat plotėsojnė ndonjė kusht tė caktuar, shpėrndarja e numrave tė thjeshtė, gjetja e numrit tė particioneve tė njė numri natyral.
Disa autorė teorinė e numrave e identifikojnė me aritmetikėn, pėr dallim nga algjebra e cila merret mė shumė me numra simbolik. Kontribuesit mė tė mėdhenj nė teorinė e numrave janė: Gauss, Legendre, Hardy, Ramanujan, Litlewood, Rogers, Rieman etj.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Teoria e Numrave prej Thu Mar 13 2008, 11:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Teoritė
Teoria e numrave ėshtė njė ndėr disiplinat me pėrdorim me te gjere te matematikes. Ashtu si dhe disa disiplina tė tjera, ajo bėnė pjesė nė matematikėn e zbatuar.


Teoria analitike e numrave
Objekti kryesor i teorisė sė numrave ėshtė studimi i numrave tė plotė e nė veēanti i numrave natyrorė, vetitė e tyre si dhe mardhėniet qė i rregullojnė ato.Ėshtė njė nga fushat me interesante tė algjebrės,analizės matematike si dhe matematkės nė pėrgjithėsi.Me tė drejtė Gausi kėtė disciplinė e ka quajtur edhe “MBRETĖRESHĖN E MATEMATIKĖS” . Ėshtė njė nga degėt me tė vjetra e cila njihej edhe nga grekėt e vjetėr si psh : Pitagora (569-500 p.k. ) ; Euklidi ( ?-350 p.k. ) ; Erastoteni (276-196 p.k.) dhe Diofanti ( ?-250 p.k. ).
Deri vonė ėshtė menduar se Teoria e Numrave ka qenė njė disciplinė e kulluar teorike por rreth 500 vjet mė parė ėshtė zbuluar se ajo ka njė zbatim tepėr efikas nė praktikė si edhe nė kriptografi ku janė ndėrtuar njė sėrė sistemesh kodimi me bazė Teorinė e numrave e sidomos operimin me numrat e thjeshtė (numrat prim), shkencėn e kodimit tė tė dhėnave, teorinė e automateve, etj.
Periudha moderne e Teorisė se Numrave fillon nė vitet 1500 pas Krishtit me Claude Bacher (1581-1638) dhe vazhdon me kerkimet mjaftė tė rėndėsishme tė Pierre Fermat (1600-1665) dhe Leonard Euler (1707-1783). Me 1801 Carl Friedrich Gauss (1777-1855) botoi librin e famshem “Disquisitiones arithmeticae” Nė tė cilin shkroi tė gjitha pėrfundimet e rėndėsishme tė arritura nga shkenca pėr Teorine e Numrave si dhe mjaftė ide tė reja interesante tė tij.
Nė ditėt e sotme kjo disiplinė vjen mjaftė e zgjeruar dhe e ndarė nė tre drejtime tė cilat e marrin emrin e tyre nga instrumentat matematike tė cilat pėrdorin :
Teoria Klasike e Numrave e cila pėrdor metoda krejtėsisht tė pastra teorike numerike.
Teoria Analitike e Numrave e cila operon me metodat bazė tė analizės matematike e veēanėrisht me metodat bazė tė funksioneve komplekse.
Teoria Algjebrike e Numrave e cila operon me metoda totalisht algjebrike dhe veēanėrisht me konceptin e idealeve dhe fushave algjebrike.
Disa pika kyēe tė Teorisė sė numrave (tė paktėn tė teorisė elementare tė numrave) janė studimi i numrave prim, plotpjestueshmėria,rrėnjėt primitive, format kuadratike,ekuacionet e diofantit,thyesat e vazhdueshme,implementimi i saj ne shkencat e tjera, etj..
Me anė tė thyesave tė vazhdueshme ėshtė vertetuar se pianoja nuk mund tė akordohet nė menyrė perfekte.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi