Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » 16-vjecarja,lind trinjeke per here te dyte

16-vjecarja,lind trinjeke per here te dyte

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 16-vjecarja,lind trinjeke per here te dyte prej Fri Mar 14 2008, 08:08

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Njė gjashtėmbėdhjetėvjeēare argjentinase me emrin Pamela edhe pse ende nuk ėshtė as e rritur ka hiq mė pak se shtatė fėmijė. Djalin e madh e ka lindur kur ishte 14-vjeēare, trinjakėt e parė kur ishte 15, derisa trinjakėt tjerė njė vit mė vonė, kanė njoftuar mediat e atjeshme.
Pamela pėr herė tė parė ka lindur njė djalė kur ishte vetėm 14 vjeēare, e mė pas kur ishte pesėmbėdhjetėvjeēare ka lindur trinjakėt e saj tė parė. Gjasat qė gruaja tė lind njė herė nė jetė trinjakė janė 1:8000, prandaj Pamela nė tė vėrtetė paraqet njė fenomen.
Tė shtatė fėmijėt e Pamelas kanė lindur para kohe. Doktorėt tė cilėt kanė asistuar nė lindjen e trinjakėve kanė lajmėruar se nėna ndjehet mirė dhe se trinjakėt, tė cilėt edhe pėr njė kohė do tė janė nė inkubator, po pėrparojnė mirė.
Mirėpo rasti i Pamelas ka nisur debate tė shumta nė mbarė Argjentinėn – nė kafene, restorante, por edhe nė media. Pėr fat tė keq, debate tė cilat kryesisht bėhen pėr “imoralitetin” e Pamelas. Pėr fat tė mirė, ka edhe prej atyre qė konsiderojnė se Pamela do tė do tė duhej tė kėshillohet pėr ekzistimin dhe pėrdorimin e kontracepsionit.
Familja e Pamelas tashmė pranon ndihmė nga autoritetet rajonale. Pas lindjes sė trinjakėve tė parė autoritetet i kanė dhuruar asaj tokė dhe i kanė ofruar mjete pėr ndėrtimin e shtėpisė nė tė cilėn nė atė kohė ėshtė vendosur sė bashku me njė numėr tė madh i familjes sė gjerė qė ka. E ėma e Pamelas fiton pėr tė jetuar dhe mbajtur familjen duke pastruar nėpėr shtėpi. Mirėpo, me ardhjen nė jetė tė trinjakėve tė fundit tė ardhurat e saja nuk do tė janė tė mjaftueshme. Autoritetet do tė duhet t’i ndihmojnė me mjete shtesė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi