Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » 10 Arsye pse duhet te qeshim

10 Arsye pse duhet te qeshim

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Fri Mar 14 2008, 08:12

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Te qeshim eshte menyra me e mire per te ndihmuar trupin tone te funksionoje sa me mire. Eshte nje shprehje e fytyres qe shpreh ndjeshmeri, dashuri dhe argetim. Me ane te buzeqeshjes permiresojme shendetin, rrisim bukurine dhe eleminojme stresin.
1 - E qeshura eshte ngjitese. Kur dikush qesh ndryshon humorin e te tjereve dhe i ben gjerat me te bukura. Nje njeri i qeshur mbart gezim mbi vete.
2 - E qeshura na ben te dukemi njerez te suksesshem. Njerezit e qeshur duken me te sigurte, dhe mbeshteten me shume nga te tjeret. Provoni te qeshni gjate nje mbledhje apo gjate nje takimi dhe njerezit do te sillen me ju ne menyre komplet ndryshe.
3 - E qeshura na ben te dukemi terheqes. Te gjithe ne terhiqemi nga njerezit e qeshur. Duam t’a njohim nje njeri te qeshur dhe te kuptojme perse ndihet kaq mire.
4 - E qeshura ndryshon humorin tone. Kur te jeni te merzitur provoni te qeshni. Ka shume mundesi qe humori juaj do te ndryshoje per me mire. Te qeshesh mund te beje qe trupi juaj t’a ndihmoje mendjen te ndihet me mire.
5 - E qeshura terheq lekuren e fytyres dhe na ben te dukemi me te rinj. Muskujt qe perdorim per te qeshur ngrene lekuren e fytyres duke na bere te dukemi me te rinj.
6 - E qeshura eleminon stresin. Nje njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni te stresuar provoni te qeshni dhe stresi do te zhduket.
7 - E qeshura ben qe trupi te cliroje Endorfinat, ilaē natyral kunder dhimbjes dhe humorit te keq. E qeshura eshte nje droge natyrale.
8 - E qeshura forcon sistemin imunitar. Duke qeshur ndihmojme sistemin imunitar te funksionoje me mire.
9 - E qeshura ul tensionin e gjakut. Gjate qeshjes kemi nje reduktim te matshem te presionit te gjakut. Ne qofte se keni ne shtepi nje mates tensioni beni kete eksperiment: matni tensionin, pastaj uluni dhe qeshni per nje minute duke lexuar ndonje gje per te qeshur. Me pas matni perseri tensionin dhe do te habiteni.
10 - E qeshura na ben te ndihemi pozitive. Provoni kete test: qeshni dhe gjate qeshjes mendoni ndonje gje negative pa pushuar se qeshuri. Eshte shume e veshtire! Kur qeshim trupi yne i transmeton mendjes mesazhin se “jeta eshte e bukur”. Largoni depresionin, stresin dhe trishtimin me nje buzeqeshje.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Mon Mar 17 2008, 05:33

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Kjo tem po me pelqe shum sepse gjithditen edhe kat shkoj veq rri tu kesh,edhe pom pershtatet mu kjo me qeshjen Smile ciao kussi

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

3Normal Re: 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Tue Mar 18 2008, 12:49

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

me pelqejnee njerezit e buzeqeshur

for you adelina


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Thu Mar 27 2008, 21:35

Kejsi

avatar
Antar/e
Antar/e
Une jam ne nje periudhe pak te keqe keto kohet e fundit, dhe e qeshura nuk eshte ne plan te pare edhe pse mundohem. Mad dhe me vjen shume keq per kete gje. Mad

Shiko profilin e anėtarit http://www.gmail.com

5Normal Re: 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Fri Mar 28 2008, 02:13

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kejsi,me vjen keq qe je ne kete gjendje
por,jeta i ka te tilla faza
edhe e mira edhe e keqja nuk jan te perhershme
qe te dyja kalimtare

uroj cdo te mire per ty dhe shpresoj te rikthehet buzeqeshja jote perseri
per ty dhe mos ma shemto shpirtin tend te pastert me trishtimEdituar pėr herė tė fundit nga LuNa nė Fri Mar 28 2008, 02:16, edituar 1 herė gjithsej


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Fri Mar 28 2008, 02:15

Kejsi

avatar
Antar/e
Antar/e
O mami sa i bukur arushi bashke me tufene luleve, te falenderoj luna

Shiko profilin e anėtarit http://www.gmail.com

7Normal Re: 10 Arsye pse duhet te qeshim prej Fri Mar 28 2008, 02:18

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ti meriton shume me shume se sa arushin Smile
ja nje ashtu si ke dhe shpirtin


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi