Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Muzika lehteson Frymemarrjen

Muzika lehteson Frymemarrjen

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Muzika lehteson Frymemarrjen prej Fri Mar 14 2008, 08:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Disa kėngė tė bukura tė lėnė pa frymė, por tė gjitha sė bashku e pėrmirėsojnė frymėmarrjen. Nga disa studime tė njė grup kėrkuesish gjermanė, ėshtė vėnė re se personat tė cilėt vuajnė nga bronkepleumonia kronike kanė pasur lehtėsime nė frymėmarrje gjatė dėgjimit tė muzikės.
Gjatė kėtyre studimeve ėshtė vėnė re se pacientėt tė cilėt dėgjonin muzikė me kufje dhe duke e shoqėruar me pak aktivitet fizik(ecje tė lehtė) ndikonte nė zvogėlimin e ndjenjės sė bllokimit tė frymėmarrjes. Edhe mė pėrpara ishte vėnė re se disa aspekte psikologjike ndikonin keq tek kėta paciente por nuk arrihej tė kuptohej se cilat ishin ato. Falė kėtij eksperimenti tani ka njė indikacjon, ėshtė ai: me muzikė vėshtirėsitė ndjehen mė pak.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi