Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Msn,Yahoo mIRC etj... » Cfar Eshte Irc Chat

Cfar Eshte Irc Chat

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Cfar Eshte Irc Chat prej Sat Mar 15 2008, 02:08

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
1. Çësht mIRCmIRC është një program anglez, i cili momentalisht nuk ka përkthime
tjera. Por nuk është e komplikuar për ta përdorur atë, edhe pse ndoshta
nuk e dini gjuhen angleze. Shumica e sustave, e funksionave dhe e
udhëzimeve edhepse në gjuhen angleze, janë të thjeshta dhe nuk janë të
vështira. Instalimi i mIRC`it është vështirsia më e parë ndoshta edhe e
fundit. Ky tekst ju ndihmon që ju pa probleme ta instaloni mIRC`in.Çfar është IRC?


IRC (Internet Relay Chat) është një takim virtual, ku gjithë
njerzit e botës takohen dhe flasin së bashku, ose më mirë të themi
komunikojn përmes shkrimit. Si pjesëmarrës startoni thjeshtë vetëm
mIRC`in, një program i vogel I cili lidhë kompjuterin tuaj me një
rrjetë (server) të IRC`it.Të gjitha rrjetat janë të lidhura së bashku
dhe kështu ndërrojnë lajmet prej një pjesëmarrsi në pjesëmarrsin
tjetër. Me mIRC`in është e mundur që ju në një diskusion të mijave
“chanelave” më qindra të rrjetave të IRC të komunikoni, poashtu mundeni
që privat të komunikoni me shokët apo me pjestarët e familjes kudo që
janë. Të gjitha këto gjëra interesante, ide dhe tema mund ti gjeni në
IRC.


Si mundeni të marrni pjesë në IRC


Pa gajle, ne do t`ju tregojm se si e marrni programin, se si e
instaloni dhe poashtu do t`ju ndihmojm në setup të mIRC`it. Në qoft se
deri këtu keni arritur, me siguri se lehtë edhe mIRC`in do ta marrni
dhe do ta instaloni në kompjuterin tuaj, në qoft se sot jo, atëhere
nesra. Lexoni më posht dhe përcjellni të dhënat…!


Në qoft se për të parën here nuk e kuptoni këtë tekst atëhere
lexoni edhe një herë këtë pjesë ose vazhdoni me kapitujt tjera
(shqiptari me siguri e kupton për të parën here). Ju e shohni se shumë
thjeshtë është përdorimi i mIRC`it. Si lektyre këshillojm që ta lexoni
hyrjen në IRC të cilën e gjeni në: Kodi:


http://www.mirc.com/ircintro.html


(anglisht). Duhet ta dini se ndihmë dhe informacione keni gjithëhere, por duheni vetëm ti lexoni.


Si startoni për të parën herë mIRC`in

MIRC`i është instaluar në kompjuterin tuaj dhe tani mundeni ta
startoni. Para se ti lexoni këshillat tjera shikoni që kompjuteri juaj
të jetë i lidhur me internet pra online. Lidhu me internet si herave
tjera si psh. kur startoni browserin! Gjeni tani iconën e mIRC`it e
cila gjendet në desktop apo në start menu. Klikoni thjesht në këtë icon
për të startuar!


Në qoft se startoni mIRC`in për të parën herë, shohni menu me
opcione. Ju duhet ti plostoni këto për të filluar me komunikimin
“chat`in” Në fillim është për ju vetëm susta “conect” e rëndësishme.
Harroni njëherë të gjitha opcionet tjera. Plotsoni këto me emrin tuaj,
me e-mail`in, me nikun dhe një alternativ tjetër:


Full name: emri juaj i vërtet (psh. mirc.forumotion.com)


E-mail address: e-maili i juaj (psh. chat@mirc.forumotion.com)


Nickname: emri juaj i thjeshtë (ang. Nick), me të cilin dalni në IRC. Ky mundet të ketë 1 deri 12 shkronja (psh. Kreet)

Alternative: në qoft se emri juaj i shkurtë (ang. Nick) nuk është i
lirë, atëherë merret alternativa, ose ju lyp një emër tjetër (psh.
Bisedime1)

Në qoft se doni, mundeni një server tjetër ta bëni standard ta
ndërroni atë që është Bisedime-Network Server. Provone psh. një IRCnet
server! Natyrisht nuk është patjetër që t`ja japni emrin dhe mailin e
juaj të vërtet, në qoft se doni të jeni anonim. Mundeni të klikoni te
“Invisible mode” dhe kështu aktivoni që të jeni anonim. Në qoft se i
keni mbushur këto rreshta atëherë klikoni te “Connect to Server” për të
startuar direkt me IRC`in. MIRËSEVINI!Është një gjë e mirë që herave tjera, nuk ka nevojë për ti mbushur këto rreshta.


Çfare ndodhë tani?

Merrni pak kohë dhe shikoni njëherë…. Në këtë moment ndodhin disa
gjëra…mIRC`i është lidhur me një Dardania server (apo me një tjetër të
cilën ju e keni zgjedhur). Ky server ju dërgon disa informacione lidhur
me statutin e systemit. Këto i gjeni në dritaren e “Status”-it. Poashtu
hapet një dritare e vogel ku i shohni disa IRC “dhoma” (angl.
Channels). Lexoni një herë këto emra të “channel”-ave, këto janë
“channel”-at më të popullarizuara shqipetar të IRC`it. Në qoft se doni
ta provoni një nga ata vetëm klikoni dy herë në këtë listë! Dhe shpejt
do të hapet ky “channel”.


Në qoftë se hyni në ndonjë “channel” do të hapet një dritare. Në
pjesën e djathtë të kësaj dritare shohni emrat e shkurta “Nicknames” të
cilët gjenden momentalisht aty. Në pjesën e majtë shohni shkrimet të
cilat janë shtypur. Këtu pra bëhet komunikimi. Provoni ti thoni dikujt
“tung”. Shkruni thjesht vetëm “tung” apo “hallo” në pjesën e poshtme të
dritares. Çaste te këndshme me mIRC_in


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Cfar Eshte Irc Chat prej Sat Mar 15 2008, 02:09

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Instalimi i programit mIRC.

mIRC është një program anglez, i cili momentalisht ka përkthime ne gjuhen Shqipe ( AS-OP Script ). Por nuk është e komplikuar për ta përdorur atë, edhe pse ndoshta nuk e dini gjuhen angleze. Shumica e sustave, e funksionave dhe e udhëzimeve edhepse në gjuhen angleze, janë të thjeshta dhe nuk janë të vështira. Instalimi i mIRC`it është vështirsia më e parë ndoshta edhe e fundit. Ky tekst (dhe përkthimet e mëposhtme) ju ndihmon që ju pa probleme ta instaloni mIRC`in. Se shpejti AS-OP Script total Shqip !

Çka është IRC?

IRC (Internet Relay Chat) është një takim virtual, ku gjithë njerzit e botës takohen dhe flasin së bashku, ose më mirë të themi komunikojn përmes shkrimit. Si pjesëmarrës startoni thjeshtë vetëm mIRC`in, një program i vogel I cili lidhë kompjuterin tuaj me një rrjetë (server) të IRC`it.Të gjitha rrjetat janë të lidhura së bashku dhe kështu ndërrojnë lajmet prej një pjesëmarrsi në pjesëmarrsin tjetër. Me mIRC`in është e mundur që ju në një diskusion të mijave “chanelave” më qindra të rrjetave të IRC të komunikoni, poashtu mundeni që privat të komunikoni me shokët apo me pjestarët e familjes kudo që janë. Të gjitha këto gjëra interesante, ide dhe tema mund ti gjeni në IRC.

Çka është mIRC?

Për të marrë pjesë në ndonjë rrjetë të IRC`it duheni që ta keni një program siç është mIRC`I, një klient i IRC`it i cili është falas (shareware), ky është i shkruar nga Khaled Mardam-Bey. mIRC është një klient I IRC`it I cili ka shumë opcione të ndryshme. Ju mundeni që mIRC`in ta marrni në këtë adres: http://www.mirc.com siç thamë më parë ky klient është falas. Në këtë tekst do të mundohemi që t`ju spjegojm se si instalohet mIRC`I dhe disa ndihma tjera në përdorimin e mIRC`it.

Si mundeni të marrni pjesë në IRC

Pa gajle, ne do t`ju tregojm se si e marrni programin, se si e instaloni dhe poashtu do t`ju ndihmojm në setup të mIRC`it. Në qoft se deri këtu keni arritur, me siguri se lehtë edhe mIRC`in do ta marrni dhe do ta instaloni në kompjuterin tuaj, në qoft se sot jo, atëhere nesra. Lexoni më posht dhe përcjellni të dhënat…!

Në qoft se për të parën here nuk e kuptoni këtë tekst atëhere lexoni edhe një herë këtë pjesë ose vazhdoni me kapitujt tjera (shqiptari me siguri e kupton për të parën here). Ju e shohni se shumë thjeshtë është përdorimi i mIRC`it. Si lektyre këshillojm që ta lexoni hyrjen në IRC të cilën e gjeni në: http://www.mirc.com/ircintro.html (anglisht). Duhet ta dini se ndihmë dhe informacione keni gjithëhere, por duheni vetëm ti lexoni.

Si e merrni mIRC`in?

mIRC`in mundeni si një “file” të zipuar ta marrni nga interneti dhe në kompjuterin tuaj ta instaloni, ashtu si programet tjera. Së pari duheni ta dini se cilin version të mIRC`it ju duhet. mIRC ka në version 16 Bit dhe 32 Bit. Versioni 16 Bit ju duhet në qoft se e keni ndonjë sistem të vjetër si: Windows 3.1 pse Windows 3.11. Kurse versioni 32 Bit ju duhet në qoft se keni: Windows95, Windows98, Windows2000 apo NT. Me siguri se tani e dini se cili version ju duhet...! Fajli i instalimit të versionit 16 Bit quhet mircxxs.exe, ku “s” simbolizon numrin 16 (angl. Sixteen) Bit. Në qoftë se doni ta marrni versionin 32 Bit atëhere quhet fajli instalues mircxxt.exe, ku “t” simbolizon numrin 32 (angl. thirty-two) Bit. Pra tani e dini se cili versioni i mIRC`it ju duhet, dhe tani jeni të gatshëm ta marrni (download) nga interneti. Startoni browserin e internetit dhe shkruani këtë adres: http://www.mirc.com ose një nga shumë mirrorat tjerw. Aty mund ta gjeni një nyje (angl. link) e cila ju drejton në “download” faqën. Te kjo faqë gjeni një listë të madhe të adresave. Nuk luan rrol se cilën nyje e klikoni, të gjitha janë të njejta por siç e dimë e marrim një nyje që është më afër vendit tuaj dhe kështu mundemi ta marrni sa më shpejt. Këtë fajl futeni në kompjuterin tuaj aty ku mundeni ma lehtë ta gjeni. Keni pak durim, sepse vonohet disa minuta deri sa ta marrni këtë.

Çka duhet të bëni tani? Vijon instalimi…!

Pra pasi keni marrë mIRC`in në kompjuterin tuaj, jeni tani të gatshëm që ta instaloni mIRC`in. Klikoni dyherë në fajlin të cilën pak më parë e morët! Dhe kështu filloi instalimi. Programi ju lutet që ti lexoni licensimin dhe ju pyet në cilen pjesë doni ta instaloni. Zakonisht instalohet në c:\mirc\. Natyrisht se mundeni ta marrni një pjesë tjetër si psh: c\programe\mirc. Klikoni disa herë në OK dhe pastaj në install. Tani keni kryer punën. Pjesën tjetër për juve e kryen programi instalues!

Si startoni për të parën herë mIRC`in

MIRC`i është instaluar në kompjuterin tuaj dhe tani mundeni ta startoni. Para se ti lexoni këshillat tjera shikoni që kompjuteri juaj të jetë i lidhur me internet pra online. Lidhu me internet si herave tjera si psh. kur startoni browserin! Gjeni tani iconën e mIRC`it e cila gjendet në desktop apo në start menu. Klikoni thjesht në këtë icon për të startuar!

Në qoft se startoni mIRC`in për të parën herë, shohni menu me opcione. Ju duhet ti plostoni këto për të filluar me komunikimin “chat`in” Në fillim është për ju vetëm susta “conect” e rëndësishme. Harroni njëherë të gjitha opcionet tjera. Plotsoni këto me emrin tuaj, me e-mail`in, me nikun dhe një alternativ tjetër:


Full name: emri juaj i vërtet (psh. Tjerk Vonck)
E-mail address: e-maili i juaj (psh. tjerk@mirc.com)
Nickname: emri juaj i thjeshtë (ang. Nick), me të cilin dalni në IRC. Ky mundet të ketë 1 deri 9 shkronja (psh. Kreet)
Alternative: në qoft se emri juaj i shkurtë (ang. Nick) nuk është i lirë, atëherë merret alternativa, ose ju lyp një emër tjetër (psh. Kreet2)
Në qoft se doni, mundeni një server tjetër ta bëni standard ta ndërroni atë që është Random US DALnet Server. Provone psh. një IRCnet server! Natyrisht nuk është patjetër që t`ja japni emrin dhe mailin e juaj të vërtet, në qoft se doni të jeni anonim. Mundeni të klikoni te “Invisible mode” dhe kështu aktivoni që të jeni anonim. Në qoft se i keni mbushur këto rreshta atëherë klikoni te “Connect to Server” për të startuar direkt me IRC`in. MIRËSEVINI!

Është një gjë e mirë që herave tjera, nuk ka nevojë për ti mbushur këto rreshta.

Çka ndodhë tani?

Merrni pak kohë dhe shikoni njëherë…. Në këtë moment ndodhin disa gjëra…mIRC`i është lidhur me një DALnet server (apo me një tjetër të cilën ju e keni zgjedhur). Ky server ju dërgon disa informacione lidhur me statutin e systemit. Këto i gjeni në dritaren e “Status”-it. Poashtu hapet një dritare e vogel ku i shohni disa IRC “dhoma” (angl. Channels). Lexoni një herë këto emra të “channel”-ave, këto janë “channel”-at më të popullarizuara botëror të IRC`it. Në qoft se doni ta provoni një nga ata vetëm klikoni dy herë në këtë listë! Dhe shpejt do të hapet ky “channel”.

Në qoftë se hyni në ndonjë “channel” do të hapet një dritare. Në pjesën e djathtë të kësaj dritare shohni emrat e shkurta “Nicknames” të cilët gjenden momentalisht aty. Në pjesën e majtë shohni shkrimet të cilat janë shtypur. Këtu pra bëhet komunikimi. Provoni ti thoni dikujt “tung”. Shkruni thjesht vetëm “tung” apo “hallo” në pjesën e poshtme të dritares. Çaste të këndshme dhe: filloni! Në qoftë se doni të dalni nga ky “channel” atëherë klikoni vetëm dy herë në anën e majtë aty lart të dritarja e “channel”-it.

Hej, kjo qenka argëtuese!

Po sigurisht! Pra si e patë edhe vetë është thjeshtë të hyni në rrjetën e IRC`it. Tani këtu ka shumë gjera të cilat mundeni ti provoni! Ju shikuat vetëm një listë të vogel të IRC “channel”-ave. Ka shumë “channel”-a tjerë me tema tjera dhe me njerëz tjerë. Në qoft se e japni urdhërin /list, i shohni të gjitha “channel”-at të cilat gjenden aty në atë rrjetë.

Udhëzim: Në menu “Commands” në pjesën e lartë të programit gjeni të gjitha udhëzimet e mIRC`it. Kjo mundet të jetë praktike për ju në qoft se nuk e dini se si duket një udhëzim.

Për t`u lidhur me ndonjë rrjetë tjetër të IRC`it klikoni thjeshtë mbi File/Options/Connect dhe zgjidhne një rrjetë tjetër të IRC`it. Me “Connect to Server” lidheni si më parë te ky rrjet.

Në qoftë se doni të komunikoni me shokët apo shoqet atëherë shikoni që të jeni të gjithë në të njejtin rrjetë (psh. IRCnet apo DALnet). Në qoft se dini edhe “channel”-in atëherë do ta takoni thjesht aty. Në qoftë se nuk e dini se në cilën rrjetë është shoku apo shoqja, kjo është si kur ta kërkoni rrugën kryesore, dhe nuk e dini se në cilin qytet.

Pas instalimit të mIRC`it komunikoni dhe praksën do ta marrni sa më shumë që ta përdorni këtë. Si fillestar kjo ju duket pak si e komplikuar por me pak ushtrime do ta mësoni dhe do tju duket e lehtë. Dhe në qoftë se ju duhet ndihmë në rrjetën e IRC`it me siguri do të gjeni persona miqësor të cilët mund t`ju ndihmojn. Paraqite pyetjen tënde në një nga shumë “channel”-at

Në qoftë se doni të ndërpreni lidhjen me rrjetin e IRC`it, atëherë klikoni në pjesën e majtë lartë në sustë. Kjo ka formë lidhje,që ndërprehet. Në qoft se afroni miun afër kësaj suste shohni “Disconnect from IRC Server”. Para se të klikoni aty është mirë që ti provoni edhe sustat tjera të cilat ndoshta më voni do t`ju nevojiten. Ju nuk mundeni asgjë të prishni apo të shlyeni. Provoni thjesht njëherë të gjitha këto…!

Shikoni rastësisht te ndihma, në qoftë se kuptoni gjuhën angleze. mIRC`i vjen me dy fajla ndihmëse: një për programin mIRC dhe tjetrin për IRC`in. Ky i fundit është shumë i interesant dhe tregon shumë gjëra për IRC`in dhe gjëra tjera të cilat do ti hasni më vonë të ndonjë pjesëmarrës.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi