Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » 10 keshillat qe mund ti jepje nje shoku te mire.

10 keshillat qe mund ti jepje nje shoku te mire.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1. Ji vetvetja.
Filloje ditėn me njė mendim tė mirė pėr veten tėnde. Nėse nuk je vetvetja me veten tėnde, nuk mund tė jesh me tė tjerėt. Mos harro: Ti je unik!
2. Falėndero.
Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr t’i vlerėsuar tė tjerėt dhe njė nga celėsat pėr tė fituar respektin e tyre.
3. Bėj komplimenta.
Mendo se cfarė mund t’u japėsh tė tjerėve dhe kujtohu qė dhurata mė e cmuar nuk kushton asgjė. Kur takon dikė mund t’i bėsh njė kompliment, sepse vetėm njė: “C’kemi?” apo njė: “Si je?” edhe nuk mjafton. Gjithashtu mund t’u kushtosh vėmendje dhe interes tė tjerėve.
4. Mos u mburr, mos ji arrogant dhe i vrazhdė me tė tjerėt.
Mbaje veten nėn kontroll. Le tė reflektojė zėri yt, sjellja jote, madje edhe veshja jote elegancėn tėnde, pa qenė nevoja pėr shumė fjalė. Le tė flasin vetė veprat e tua.
5. Dėgjo mė parė, pastaj fol
.Tė dėgjosh tė tjerėt, tregon se i respekton. Trego interes pėr tė tjerėt, mėso emrat e tyre dhe nxiti tė flasin pėr veten e tyre. Mos i ndėrprit asnjėherė kur flasin. Shikoji nė sy dhe dėgjoi me kujdes. Merre fjalėn pasi tjetri tė ketė mbaruar.
6. Fol me mirėsi dhe maturi.
Pėrpara se tė flasėsh me tė tjerėt, ki parasysh efektin qė do tė kenė fjalėt e tua tek ata. Njė fjalė e pa matur mund tė shkaktojė lėndim.
7.Mos kritiko dhe mos u anko
Rri larg kritikave dhe mos u anko pėr rrethanat. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė mirė t’u shmangesh atyre. Mos u merr me thashetheme. Nėse nuk je dakord me tė tjerėt, thuaje mendimin tėnd, por duke i respektuar. Mos i sulmo me fjalė (nė publik) tė tjerėt. Ki parasysh: Mund tė fitosh argumentin, por mund tė humbėsh njė mik.
8. Ji i pėrpiktė.
Vlerėsoje kohėn tėnde dhe tė tė tjerėve. Nėse ke lėnė njė takim, shko nė kohė. Nėse do tė vonohesh, lajmėro.
9. Mos i vėr tė tjerėt nė siklet.
Trajtoi tė tjerėt, ashtu sic do qė tė tė trajtojnė ty. Mos i poshtėro kurrė me shaka vulgare ose me njė nofkė tė keqe. Nė bisedė mos bėj asnjėherė pyetje qė mund ta vėnė tjetrin nė siklet, si p.sh. cėshtjet personale. Ėshtė fisnike tė mendosh mė parė pėr tė tjerėt pastaj pėr veten.
10. Sillu dhe paraqitu sa mė mirė.
Njė mik i kėndshėm nuk ėshtė asnjėherė i bezdisshėm. Pėrpiqu tė jesh i qetė dhe optimist nė situatat qė shkaktojnė stres dhe mbaje veten nėn kontroll. Vepro me mirėsjellje dhe edukatė. Cdo ditė vishu si tė ishte mundėsia e vetme pėr tė ndricuar. Njė buzėqeshje tė bėn mė tė bukur.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi