Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Pergatitje per jete

Pergatitje per jete

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Pergatitje per jete prej Mon Mar 17 2008, 01:10

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
PĖRGATITJA PĖR JETĖ

Njė ndėr pikėpamjet themelore tė psikologjisė individuale thekson qė ēdo dukuri e shfaqur e jetės psikike duhet kuptuar si pranim pėr ndonjė qėllim tė parashtruar. Pėrrallat, tregimet dhe bindjet fetare dėshmojnė dhe tregojnė se pėr parajsė, ringjallje, reinkarnim shpirtėror, te njeriu asnjėherė nuk shuhet shpresa pėr ardhmėri tė lumtur. As lojėn s’duhet kuptuar kurrsesi si prodhim i shpikur nga pridėrit dhe edukatorėt, por veē si ndihmesė edukimi, ngritje shpirtėrore, e fantazisė dhe lėvizshmėrisė, si pėrgatitje pėr ardhmėri. Nė lojė vėrehet se si fėmiu sillet ndaj jetės. Nė lojė para sė gjithash plotėsohet ndjenja pėr afilacion. Fėmijėt tė cilėt eskivojnė lojėn gjithnjė janė nėn dyshimin se kanė ndonjė mungesė ( mangėsi). Frika se rolin qė u jepet do ta luajnė dobėt, ėshtė shkaku kryesor i shfaqjes sė tendencės qė ata nė inkuadrimin e tyre brenda lojės me tė tjerė ose duan tė tėrhiqen ose e prishin lojėn. Ka shumė lojra nė tė cilat theksohen nė veēanti momentet krijuese. Nė jetė shpesh ka ndodhur qė njerėzit mė parė tė kenė qepur rrobe pėr kukulla e pastaj pėr njerėz. Loja nuk mund tė ndahet nga zhvillimi psikik i fėmijės. S’duhet trajtuar si humbje kohe.Vėmendja ėshtė veēori e organit psikik, shpreh qėndrim gatishmėrie, lidhshmėri personale me faktet, gadishmėri pėr sulm ose mbrojtje, pėr shkak tė ndonjė nevoje ose ndonjė situate jo tė zakonshme, me ē’rast e gjithė fuqia e jonė vihet nė shėrbim tė ndonjė qėllimi. Faktori mė i rėndėsishėm pėr zgjimin e vėmendjes ėshtė interesimi thellėsisht i rrėnjosur. Vėmendja e zvogėluar sjell gjer te harresa dhe humbja e lėndėve tė rėndėsishme. Kjo ndodhė pėr shembull, kur fėmijėt i humbin librat e tyre, amviset qė gjithnjė i hudhin diku ose i humbin ēelsat e tyre. Harrojnė ata qė nuk duan tė jenė hapur vigjilent, por pėr kėtė edhe me harresėn e tyre janė privuar nga interesimi dhe kanė pėrkushtim tė dobėt pėr detyrėn e tyre. Ka edhe aftėsi tė organit psikik, tė cilat s’mund tė gjinden nė sferėn e vetėdijes, por tė pavetėdijes. Kėsisoj ekzistojnė edhe dy tipe njerėzish: 1) qė jetojnė objektivisht pa iu frikuar asgjėje dhe me vetėdije dhe 2) qė udhėheqin me pavetėdije. Shumė njerėz zhvillojnė nė veten e tyre aso forcash vepruese e qė pėr to ata nuk dinė gjė. Ato forca tė pavetėdijshme ndikojnė nė jetėn e njeriut dhe mund tė sjellin gjer te pasojat e rėnda nėse nuk i zbulojnė. Pėr shembull, njerėzit tė cilėt pahijshėm i hanė thonjėt dhe rrėmihin nė hundė, ata as qė dinė pėr shkaqet qė i kanė sjellur gjer tek ato shprehi tė kėqija. Ajo ēka na ndihmon bėhet pra, e vetėdijshme kurse e pavetėdijshme mbetet ajo ēka do tė mund tė pengonte argumentin tonė. Problemet e jetės sė njeriut zbulohen nė ėndrra. Tė gjitha ėndrrat nuk mund t’i kuptojmė ashtu thjeshtė. Nė tė vėrtetė ėndrrėn menjėherė ose e harrojmė ose nėse le mbresė zakonisht nuk e kuptojmė se ē’fshihet pas saj. Nė ėndėrr pėrmes krahasimit dhe simboleve shihet linja e lėvizshmėrisė sė njeriut.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Pergatitje per jete prej Mon Mar 17 2008, 01:10

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
PARAGJYKIMI PĖR VLERĖN E PAKĖT TĖ FEMRĖS:

Nė koncilet fetare ėshtė debatuar bujshėm rreth ēėshtjes se a ka femra psikė. Janė shkruar diskutime rreth ēėshtjes se nė pėrgjithėsi a ėshtė femra nė tė vėrtetė njeri. Nėpėr shekuj njihen dėshmitė keqardhėse pėr djegien e tyre nėn pretekstin e djegies sė shtrigave. Shpeshė ėshtė akuzuar femra se prej saj rrjedhin tė gjitha tė kėqijat nė kėtė botė. Anegdodat dhe kritikat ndaj grave, tė cilave u mvishet pasaktėsia dhe torollaksia ( flokėt e gjata ment e shkurta ). Mprehtėsi e fortė mendore ėshtė shfrytėzuar nė drejtim qė tė tregohet inferioriteti i saj, si p.sh: Strindbergu, Mebiusi, Shopinhaueri, Vajningeri. Madje shtohej edhe numri i madh i femrave qė pranonin inferioritetin e gruas dhe pozitėn e saj. Edhe nė pagesė puna e saj gjithnjė paguhet mė dobėt pa marrė parasysh se a ka qenė ajo punė e barabartė me tė mashkullit. Ėshtė e njohur gjithashtu se ka meshkuj tė cilėve s’mund t’u bėjmė ofendim mė tė madh se sa nėse u themi se janė tip femre, gjersa njėkohėsisht natyra mashkullore te vajzat nuk ka domethėnie tė keqe. Theksi gjithnjė bie nė atė qė gjithēka qė kujton nė femėr tregohet si diē e ulėt.

IKJA NGA ROLI FEMĖROR
Pėr femrat qė eskivojnė punėve femėrore, shumica mendojnė se tek ato fshihet ndonjė faktorė i lindur, ndonjė substancė mashkullore qė i detyron tė mbajnė qėndrim tė tillė. Duhet theksuar edhe njė dukuri, sepse edhe kjo shpesh merret si pretekst pėr kritikė qė nėnēmon femrėn. Kjo reflektohet nė vitet e 50 ta nė kuptim tė ashpėrsimit gjatė ndryshimit tė psikės nė aspekt tė karakterit. Ndryshimet fizike bėjnė qė femrės t’i imponohet mendimi se tash arriti koha nė tė cilėn ajo tėrėsisht do ta humb edhe vlerėn e fundit tė mbetur. Paragjykimi pėr vlerėn e mangėt tė femrės e qė lidhet me botėkuptimin e dominimit tė mashkullit pengon harmoninė gjinore. Nė kėtė suazė tė mendojmė vetėm se sa tė shumtė janė ato vajza e djem qė martesėn e konsiderojnė si njė e keqe e domosdoshme. Mosbesimi qė mbretėron ndėrmjet gjinive rrėmih ēdo sinqeritet dhe kėshtu nga kjo vuan i gjithė njerėzimi. Nuk kemi kurrfarė arsye qė tė ngritemi kundėr lėvizjes feministe pėr liri e barazi.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi