Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » E DREJTA EVROPIANE

E DREJTA EVROPIANE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal E DREJTA EVROPIANE prej Tue Mar 18 2008, 04:04

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
1.KĖSHILLI I UNIONIT EVROPIAN


Ėshtė njė organ tjeter I rėndėsishem I bashksis Evropiane ku detyrat dhe kompetencat jan tė pėrcaktuara nė kontratėn mbi themelimin e bashksis Evropiane.PĖRBĖRJA

Me nga njė pėrfaqsues I shteteve antare nė rangun e ministrit.

Nga kjo ėshtė pėr tu kuptuar se kshilli ėshtė njė organ I bashksis Evropiane nė tė cilin qeverisin apo udhheqin qeverit e shteteve antare.

Dėrgojn njė pėrfaqsues tė vetin I cili ėshtė I aftė pra I autorizuar tė veproj nė emėr tė qeveris sė shtetit qė ai pėrfaqson.

Antari I qeveris pėrcaktohet nė baz tė normave kushtetuese tė shteteve antare.Nga kjo del se nuk ka pėrfaqsues tė pėrhershem tė qeverive tė shteteve antare nė kėshill.

Pėrfaqsuesi pėrcaktohet nga tema e tendit tė dites.

Keshtu mundesohet njeė pėrfaqsim professional,varsisht nga cili resor kėrkohet.

Me qėllim tė kordinimit sa mė tė mir tė punėve .

Kohet e fundit ėshtė shfaqur mendimi qė nė ministrit e shteteve antare tė krijohet ministria e Evropes.

Kjo ide ėshtė refuzuar sepse resoret jan tė ndryshem,kryesija e kėshillit ndrohet pas qdo 6 muajve,ky ndėrrim ndrohet me radh sipas radhes alfabetike tė shkronjės sė par tė gjuhes zyrtare tė shteteve antare.

Nė baz tė dispozites sė nenit 204 paragrafi 2 kėshilli e thėrret pėr tu mbledhur presidenti I vet I cili e bėn kėtė nė baz tė iniciativės sė vet apo iniciativės sė shteteve antare.

Pėrfaqsuesit e shteteve antare nė kėshill jan tė varur nga direktiva e qeverive apo ministrave tė vet.

Nė baz tė normave kushtetuese nacionale,Kjo do tė thot se shtetet antare nė kėshill duhet ti heqin dor nga pėrfaqsuesit e interesave tė veta nacionale.

Shtetet antare duhet tė jen cooperative tė gjejn njė kompromis I cili do ti pėrgjigjet interesave tė pėrgjithshme Evropiane.DETYRAT DHE KOMPETENCAT

Nė baz tė dispozites sė nenit 202 tė kontrates mbi themelimin e bashksis evropiane,kėshilli merret me kordinimin e politikave ekonomike tė shteteve antare.

Lidhur me kėtė kėshill disponon njė pushtet pėr tė vendosur nė baz tė kėtyre dispozitave.PROCEDURA PĖR NJXJERRJEN A AKTEVE JURIDIKE

Tė drejten pėr tė marr iniciativ kėshilli e ka vetėm nė rastet e caktuara.

P.sh nė baz tė dispozites sė nenit 290 tė kontrates mbi themelimin e bashksis Evropiane kur kemi tė bėjm me rregullimin e qeshtjes sė perdorimit tė gjuhėve nga ana e organeve tė bashksive Evropiane.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi