Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » QKA ESHTE PSIKOLOGJIA SOCIALE

QKA ESHTE PSIKOLOGJIA SOCIALE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal QKA ESHTE PSIKOLOGJIA SOCIALE prej Tue Mar 18 2008, 04:06

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
1.Q’ ėshtė psikologjija sociale


Psikologjija sociale ėshtė njė shkenc sjellore dhe si e till e vė theksin mbi individin.

Psikologjija sociale studion ndiikim social mbi sjelljen.

Kur jemi nė mėsim ne rrim siq duhet dhe degjojm profesorin.

Gjithashtu I pershtatemi kerkesės pėr tė dorzuar punimet me shkrime etj.

Me njė fjal I nenshtrohemi urdhrave tė njerzve me autoritet.

Kėto jan ndikime sociale.Psikologjija sociale mirret gjithashtu me ndikmet qė ushtrojn grupet mbi antarėt e tyre p.sh gjat diskutimeve mėsimore disa nxėnės bėhen drejtues dhe udhheqin antarėt tjer tė grupit,duke ju dhėn diskutimeve drejtim qė ata deshirojn.

Teorit kryesore qė studjojn aktualisht psikologjin sociale janė:

1.Teorija e tė mėsuarit,

2.Teorit kognitive,

3.Teorit mutivacionale,

4.Teorija sociologjike

Dhe

5.Teorija biologjike.1.Teorija e tė mėsuarit thot se sjellja sociale ėshtė e mėsuar dhe ruhet perms proceseve tė vėzhgimit,imitimit dhe pėrforcimit se si sjellja e mėsuarit ka lidhje tė veqant edhe me agresivitetin.

2.Teorija kognetive e vė theksin mbi tė manduarit dhe gjuhen dhe ėshtė e rėndesishme kur diskutohen ndikimet e tyre mbi mėnyren si krijohen pėrshtypjet dhe qėndrimet.

3.Teorija mutivacionit e vė theksin te nevojat dhe deshirat dhe ka tė bėj me pėrcaktimin e ndikimit social mbi sjelljen.

4.Teorija sociologjike e shikon sjelljen si njė process grupor.

5.Teorija biologjike thot se njerzit kan disa prirje tė lindura tė cilat bėjn qė ata tė sillen nė mėnyr agresive ose ti ndihmojn tė tjerėt.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi