Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » MESONI LATINISHT

MESONI LATINISHT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal MESONI LATINISHT prej Tue Mar 18 2008, 04:11

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
LECTIA SEPTIMA (MĖSIMI I SHTATĖ)
ROMA E PAEDGOG VIRI DOCTI,SED SERVI ERNAT.
PUERI ROMANICUN PAEDAGOGIS IN SCHOLAM PROPE RABANT.
PUEROS MAGISTER LEGURE SCRIBERE REZITARE DOCEBANT.
MAGISTER LIBRUM HABEBAT,DISCIBULI AUTEM TABUCASET SILOS TENEBANT DISCIPUL.
INTABULAS SENIENTAS SCRIBE BANT,PENDEREZI TABAND.
ORBILUS ORBILIUM PER PLAGSUM DICITNAM SAEDE PUERIS
PLAGAS BEBAT DISCIPLILI
MAGISTRI VERBA MEMORIA
TENEBANI DISCITE PUERC!
NON SCHOLAE SEDUITAE SISCIMUS.
PĖRKTHIMI
NE ROM MESUESIT BURRA TE DISHEM ISHIN ,POR ISHIN SHERBETOR.
DJEMT ROMAK ME PEDAGOGET SHKONIN NE SHKOLL.
FEMIT MESUESI I MESONTE,TE LEXOJN ,TE SHKRUAJN DHE TE RECITOJN.
MESUESI I KISHTE NXENSIT NE TABEL KU I SHKRUANIN MENDIMET PASTAJ RECITONIN,ORBKI MESUES,POETIT HORACIA,ISHTE I ASHPER.
OBILIN HORACI E QUANTE ME TE QESHUR DAJAKGJI SEPSE SHPESH FEMIVE IU IPTE GODITJE.
NXENESIT FJALEN E MESUSIT E MBANIN NE KUJTES.
MESONI FEMI! JO NGA SHKOLLA POR NGA JETA MESOJM!
THĖNJE DHE MENDIME
DICTA ET SENTENTIAE


1. COGITARE DE LANA SUA
TE MENDOSH PĖR PUNĖN TĖNDE
2. VERBA DOCENT, EXEPLA TRAHUNT
FJALĖT NA MĖSOJN, SHEMBUJT NA TĖRHEQIN
3. DEUS EX MACHINA
ZOT NGA MJETI
4. VERBA VOLANT, SCRIPTA IMANENT
FJALĖT FLUTUROJN, SHKRIMET MBESIN
ABROGIM-SHFUQIZIM
ADOPTOJM-I PAPERSHTATSHEM
APROVOJ-MIRATOJ
AKOMODIN-AKOMODOJ-RREGULLOJ
APLIKIM-ZBATIM
DEDIKIM-PERKUSHTIM
BANKROTIM-FALIMENTOJ-HUMBI
DEMOLIM-SHKATRIM
DEFINICION-PERKUFIZIM
DIVORCE-SHKURORZIM
DRAFT-PROJEKT
EVINIMENT-NGJARJE
EKUJVOKE-FJAL ME DY KUPTIME
EVIDENC-EVIDENC
EGZAKT-E SAKT
EVITIM-SHMANG
ESENC-THELBI
EMERGJENS-URGJENT-I SHPEJT
FREKUENTIM-VIJOJ
HEZITIM-DYSHIM
LECTIO OCTAVA (MĖSIMI I TETĖ)
IN VILLA OPULENTI VIRI ROMANI MULTI SERVI LABORANT.
MULTI DOMINA SEVERI SUNT,SERVOS SAEPE VITUPERANT ET PUNIUNT.
SERVI SEVEROS DOMINOS NON AMANT,SED TIMENT.
BONOS DOMINOS SERVI LAUDANT ET AMANT.ETIAM ET MARCUM DOMINI FILUM VALDE AMANT.
TULIUS MEDICOS VOCAT ET ROGAT "OVIRIBONI I SERVUM MEUM CURATE!TIRO VIR BONUS"DOCTUS ET AMICUS NEUS EST"
SED CICERO MEDICIS GRATIAS AGITET PRAEMUM DAT.
PĖRKTHIMI
NE SHPIN E BURRAVE TE PASUR ROMAK PUNOJN SHUM SHERBETORE.
SHUM ZOTRINJ JAN TE AHSPER.
SKLLEVERIT SHPESH I SHAJNE DHE DENOJN.
SKLLEVERIT TE ZOTIN E SHTEPIS NUK E DUAN POR I FRIKSOHEN.
ZOTRINJT E MIR SHERBETORET I DUAN DHE I LAVDEROJN.
EDHE MARK TULIO CICERONI KA SHUM SHERBETOR.
SHERBETORI TIR ZOTRIUN E VET DHE MARKUN,DJALIN E ZOTRIUT I DO SHUM.TULIUSI MJEKET I THERRET DHE KERKON" O BURRA TE MIR SHEROJENI SHERBETORIN TIM"!
TIRI ESHTE BURR I MIR,I DITUR DHE E KAM MIK.
MJEKET E AFTE E SHEROJN SHERBETORIN PRANDAJ CICERONI I FALENDERON MJEKET DHE I SHPĖRBLEN.
LECTIO NONA (MĖSIMI I NĖNT)
MAGISTER AD PUEROS ET PUELLAS,HODIETA SULANT SPEC-TABILTIS.
DE TERRIS ET OPPIDIS NARRABO.
SECTATE CHARTAM!
QUIDIN TABULA VIDETIS?
EUROPAE TERRAS VIDEAMUS"
DISCIPULI RESPONDENT.
EN,ALBANIA EST.
PETRUS CLAMAT"QUAE TERRAE EX JUGOSLLAVIA.
FINITIAME FUNT?
MAGISTER ROGAT:"RESPONDE,MARCE!
ALBANIA ,GRECIA,ITALIA ET CETERAE TERRAE IUGOSLAVIA FINITIMAE
FUNT"RECTE"-MAGISTER INQUIT.
"ERAS NE IN ITALIA,PETRE?IN ITALIA NON ERAM SED ALBANIAM VISIT ABAM,UBI SUPULCRUM SCANDER BEGHI VIDI"
PĖPKETHIMI
MESUESIT TE DJEMT DHE VAJZAT.
SOT DO TA SHIKONI TABELEN.
DO TE FLASIM PER VENDE DHE QYTETE.
SHIQONI HARTEN?QFAR SHINI NE TABEL?SHOHIM VENDET E EUROPES PERGJIGJEN NXENESIT.
JA ĖSHTĖ SHQIPERIJA.BERTET PJETRI.
CILAT VENDE JAN FQINJ TE ISH JUGOSLLAVIS PYET MESUESI.
PERGJIGJU MARK!SHQIPERIA,GREQIJA,ITALIA E VENDE TJERA ISHIN FQINJ TE ISH JUGOSLLAVIS.
MIR THOT MESUESI.VALL ISHE NE ITALI TJETER?NE ITALI NUK ISHA POR VIZITOJA SHQIPERIN,KU VARRIN E SKENDERBEUT E SHIHJA.
THENJE DHE MENDIME
DICTA ET SENTENTIAE
1. MONESTA VITA, BEATA VITA
JETA E NDERSHME, JETĖ E LUMTUR
2. PER ASPERA AD ASTRA
RRUGA E MUNDIMĖSHME SHPIE NĖ LUMTURI
3. MENS SANA IN CORPORA SANA
MENDJE TŹ SHĖNDOSH, NJŹ TRUP TĖ SHENDOSH.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

2Normal Re: MESONI LATINISHT prej Tue Mar 18 2008, 13:11

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi