Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » CILSIMI DHE VLERSIMI I PERSONIT

CILSIMI DHE VLERSIMI I PERSONIT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal CILSIMI DHE VLERSIMI I PERSONIT prej Tue Mar 18 2008, 04:18

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
PRECEPTIMI, CILSIMI DHE VLERSIMI I PERSONIT


Procesi I preceptimit tė personit ka tė bėj me pėrdorimin e informacionit qė grumbullojn pėr tė formuar pėrshtypjet pėr njerzit dhe pėr ti vleruar ata.

Kur takojm njerz pėr her tė par ne nxitojm tė pėrcaktojm me anė tė procesit tė formimit tė pėrshtypjeve nėse I pelqejn ato apo jo.

Madje edhe dėgjimin e njė informacioni tė vogėl pė dike ose thejsht shikimi I tij,na lejon tė gjykoj rreth tij.

CILSIMI (atribuimi)

Ėshtė process kognitiv social I pėrcaktimit tė shkaqeve tė sjelljes sė njerzve tė tjer dhe I kuptimit tė motiveve dhe tė personalitetit tė tyre.

Pėrvoja na tregon se shum her ne duam tė dim nėse sjellja e njė personi shpjegohet me shkaqe tė mbrendshme dhe tė jashtme.

P.sh nėse dikush del keq nė provim a ka ndodhur kjo ngaqė testi ishte I vėshtir(shkak I jashtem) apo ngaqė individi nuk ka mėsuar(shkak I mbrendshėm).

Pėrmes cilsimit ne aftsohemi tė parashikojm se qmund tė bėjm njė person nė njė situate tė dhėn.Ndėrkaq prirjet tona te ndjenjave,mendimet dhe te sjelljeve ndaj njerzve tjer objekteve ose ideve perbejn qendrimet tona.

Eshte e qart se askush nuk ka lindur me qendrime te gatshme.

Psikologet dyshojn se pervojat e femiris se hershme lidhen me formimin e qendrimeve me gjithse pervojat e mevonshme mund ti ndryshojn edhe disa her madje n menyr radikale.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

2Normal Re: CILSIMI DHE VLERSIMI I PERSONIT prej Tue Mar 18 2008, 13:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi