Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Historia Shqiptare » HISTORI

HISTORI

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal HISTORI prej Tue Mar 18 2008, 04:19

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Kronologjia –eshte shkenc qe merret me llogaritjen e kohes,me sakt caktimin e dative te ngjarjeve historike.Paleografia –eshte shkenc qe mirret me studimin e veqorive te shkrimeve te vjetra,me sakt me deshifrimin e tyre.Hartografia- eshte shkenc qe meret me studimin e hartave historike.Diplomatika –eshte shkenc qe merret me studimin e diplomave,kartdhuresave kjo disiplin mundson leximin dhe komentimin e brendesis se bulave te vjetra,verteton saktsin,burimin,origjinalitetin dhe kohen e nxjerrjes se tyre.Heraldika –eshte shkenc qe merret me studimin e stemave dhe te shenjave shtetrore ne periudha te ndryshme te zhvillimit historic.Numizmatika –eshte shkenc qe merret me studimin e monedhave dhe te medaljeve,po ashtu ne periudha te ndryshme te zhvillimit historic.Gjenealogjia – eshte shkenc qe merret me studimin e prejardhjes se brezave te nje fisi a te nje familje njeri pas tjetrit,mund ti hyj ne pun histories se shtetit dhe te se drejtes,sidomos kur duhet te konstatohet prejardhja e ndonje sundimtari apo ndoni dinastie te ndonje shteti e te ngjashme.Koha e formimit te shteteve te para skllavopronareShtete e para skllavopronare u formuan si rrezultat I zhivillimit te gjat te histories njerzore.ato jan formuar ne vendet me klim subtropikale,ku klima e nxet ka qen e pershtatshme per zhvillimin e aktiviteteve ekonomike,ato u formuan afer brigjeve te lumenjeve siq ishin:nili,tigri,gangesi,eufrat,huan ho,indi.

Shtete skllavopronare u permbysen me shkatrrimin e perandoris romake te perendimit ne shek 5 (476).shtete skllavopronare kan qen shtete shfrytzuese (eksploatuese),ato perbeheshin prej dy klasave kryesore:sklleverit dhe skllavopronaret.

Skllavopronaret ishin subject I se drejtes ata mbroheshin nga ligji ndersa skllaverit nuk mbroheshin nga ligji,por ishin pron e skllavopronarit I cili kishte te drejt ti ketrajtonte.

Ato kan qen shtete luftarave dhe pushtuese,lufta per ta ka qen deg e rendesishme.

Me shkatrrimin e perandoris romake te perendimit ne shek 5 (476) merr fund edhe vet rendi skllavopronar.Ne shtete skllavopronare dominonte feja politeiste(besim ne shum perendi) ndersa ne shekujt e fundit filloj te perhapej feja monoteiste (besim ne nje zot) qe jan fillet e par ate krishterimit.Jan shtetet e para ne zhvillimin e histories se shoqeris njerzore.Nuk dihet viti I sakt I formimit te shtetit te par skllavopronar,sepse ai nuk u krijua pernjeher,nuk u krijua per ni vit,as per nje dekad.

Ai eshte nje process shoqeror historic qe zgjati me shekuj.

Njerzit qe e kishin krijuar shtetin nuk kan qen te vetdijeshem se e kishin krijuar kete,ata sishin te vetdijeshem se kishin ber nje hap gjigant ne zhvillimin e shoqeris njerzore,kishin kaluar nga nje parahistori ne histori,prej barbaris kan hyr ne qytetrim.

Sipas njohurive te deritanishme historike dhe se shtete e para skllavopronare jan krijuar ne mileniumin e 4 para eres se re.

Burimet historike deshmojn se ne vitin 3200 para eres se re ishte ber bashkimi I Egjiptit verior dhe atij jugor,kurse qytet-shtete (nomet) njeher u bashkuan ne veri e me von ne jug te Egjiptit.Shtete skllavopronare dhe I ter formacioni shoqeror ekonomik skllavopronar qendroi deri ne shek 5 te eres se re.Si dat orientuese merret shkatrrimi I pereandoris romake,perkatsisht pushtimi I romes nga barbaret.Shtete skllavopronare klasifikohen ne:shtete skllavopronare te lindjes dhe te perendimitShtete skllavopronare te lindjesJan shtete e para skllavopronare dhe shtete e para ne bot.

U krijuan ne mileniumin e 4 para eres se re,procesi I krijimit vazhdoi deri ne mileniumin e 1 para eres se re.U krijuan ne zona subtropikale ne luginat pjellore te lumenjve te medhenj siq jan:nili,tigri,eufrat,ganges,huan ho,indi,jance kjangu.

Ne keto vise u krijuan qytet-shtete te cilat nje koh te gjat qendruan te pavarura.

Kushtet e zhvillimit ishin te dobeta,keto qytet-shtete vetem te bashkuara mund te siguronin numer te mjaftushem te sklleverve dhe te fuqis tjeter puntore.

Bashkimi I ketyre qytet-shteteve nuk behet me vullnet porn e te shumten e rasteve me an te armeve. Shtete me te njohura te lindjes ishin:egjipti,babilonia,kina,India,Persia,asiria,fenikia,shteti hebrenj etj.

Prej shteteve te lindjes me e zhvilluara ka qen babilonia dhe egjipti.Shtete skllavopronare perendimoreKeto u krijuan ne gjirin e mesdheut ne brigjet e detit te zi.krijohen ne fillimin e mileniumit te 1.ky rajon ran en sundimin romak.

Qytet-shtetet me te zhvilluara dhe me te rendesishme te kesaj periudhe kan qen qytet-shtete greke dhe shteti I romes.FEUDALIZMIEmertimi feudalizem vjen nga fjala gjermane “feud”qe do te thot pron bujqesore sepse baza ekonomike e feudalizmit ishte ndertuar ne mardhenjet pronsore juridike te prones toksore.feudalizmi si proqes historic lindi dhe u vendos gjat disa dekadave ndersa perkryerja e tij zgjati disa shekuj.

Feudalizmi ndahet ne tri faza:

1.feudalizmi I hershem fillon ne shek 5

2.feudalizmi I zhvilluar fillon ne shek 10-15

3.feudalizmi I vone fillon ne shek 15-18

Ne feudalizem mbizotronte ekonomia natyrore.

Ne feudalizem egzistonin dy klasa shoqerore:feudalet dhe bujkroberit.

Feudalet ishin klas sunduese,zotronin pushtetin dhe prona te medha toksore.

Bujkroberit ishin fshatar te varfur,pa toka.

Ne feudalizem u zhivillua nje luft e ashper klasore ndermjet dy klasave kryesore:bujkroberve dhe feudaleve.

Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi