Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Lumenjt ne Evrope

Lumenjt ne Evrope

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Lumenjt ne Evrope prej Fri Mar 21 2008, 13:04

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Danubi

Lumi i dytė, pas Vollges ne Evrope.
Gjatesia 2860 km.
Siperfaqa e pellgut ujembledhes 817km²
Buron nga malet Shvarcvald.
Pjesa e lumit qe nga burimi deri ne Vjene, perben pjesen e siperme.
Nga Vjena deri te Porta e Hekurt, kemi rrjedhen e mesme dhe shtrihet ne ultesiren e Danubit te mesem
Danubi i poshtem perfshin sektorin nga Porta e Hekurt deri ne derdhjen e tij ne Detin e Zi. dergja ne detin e Zi bėhet nėpėrmjet tre degeve, Kilia, Sulina dhe Shengjergji. I gjithė sektori formon njė delte qe quhet "Ballta"
Dniepri.

Lumi ze pjesen JP te Ultesires Ruse.
Gjatesia 220km.
siperfaqa e pellgut Ujembledhes 504 km²
Lumi ka karakter fushor.
rrjedh nga pjesa jugore e Valldait e derdhet ne Detin e Zi.
Desna dhe Pripiec janė dy deget kryesore te lumit.
Ne brigjet e tij ndodhet kryeqyteti i Ukrahines, Kievi.

Dniestri.

Ndodhet ne JP te Ukrahines dhe ne Moldavi.
gjatesia 1352 km.
buron nga shpatet veriore te Karpateve, kalon mes pllajes Podole e formon lugina te thella.
derdhet ne detin e Zi.Doni
Ndodhet ne Ultesiren e Evropes Lindore.
Gjatesia 1870.
Buron ne kodrat qendrore te Rusise.
Derdhet ne Detin Azov.
Deget kryesore janė: Donjec dhe Varonezh.Drava
Dege e djathte e lumit Danub.
Gjates 720 km.
Buron nga Alpet Karnike ne Itali dhe rrjeth nėpėr Austri Slloveni Kroaci Hungari Serbi.Dvina VerioreLum ne VP te Rusise.
Derdhet ne gjirin e Dvines ne detin e Bardhe.
Gjatesia 1302 km..

Formohet nga bashkimi i lumenjve Subona dhe Juga.


- nese dhe juve j“u kujtohet ndoj Lum ne Evrope,mund ta shtoni ketu


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi