Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Fizika dhe Kimia e Tokes

Fizika dhe Kimia e Tokes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Fizika dhe Kimia e Tokes prej Fri Mar 21 2008, 13:08

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ndertimi i Tokes!

Korja e Tokes 8- 80 km thellesi dhe ze njė vellim prej 2.4% te te gjithė mases.
Manteli nga 80 - 1200 km dhe ka njė vellim prej 44.1%
1200 2900 km ėshtė thellesia ndermjet Mantelit dhe Berthames dhe ka vellim prej 37.3%
Berthama e Tokes ka njė thellesi prej2900 - 6371 km duke zėnė njė vellim prej 16.2&.

Ne vendin tonė Korja e Tokes ndryshon nga 34 - 50 km.Perberja Kimike e Tokes

Elementi Perqindja qe zėnė %

Oksigjeni 49.13
Silici 26.00
Alumini 7.45
Hekuri 4.20
Kalciumi 3.25
Natriumi 2.40
Kaliumi 2.40
Magnezi 2.30
Hidrogjeni 1.00
Titani 0.61
Karboni 0.35
KLori o.20Elementet e rruzullit Tokesor

Rrezja e Tokes 6371,1 km
Siperfaqja e Tokes ėshtė 510 000 000 km ne katror
Siperfaqja e brezit midis tropikeve 203 500 000 km ne katror
Siperfaqa e brezave te gjeresive mesatare 264 000 000 km ne katror
Siperfaqa e territoreve midis rratheve polar e poleve 42 500 000 km ne katror.

( shifrat janė te rrumbullakosura)

TOKA PO TRASHET NĖ EKUATOR

Largėsia ndėrmjet polit verior dhe jugor po zvoglohet, ndėrsa toka nė ekuator po trashet, konkluduan shkencėtarėt amerikanė duke matur forcėn e gravitetit tė tokės mė ndihmėn e satelitit. Sipas hulumtimeve tė tyre, barku i planetit tonė po rritet, ndėrsa toka po merr formėn e kungullit. Konsiderohet se oqeanet, akulli polar, akullnajat si dhe atmosfera kanė mundur tė shkaktojnė ndryshime tė mėdha nė fushėn e gravitetit tė tokės. Sido qoftė modelet meteorologjike tė matjes sė nivelit detar, treguan se shkrirja e akullit dhe atmosfera nuk ndikojnė nė ato ndryshime.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi