Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » Meshkujt pertojne te lajn duart

Meshkujt pertojne te lajn duart

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Meshkujt pertojne te lajn duart prej Sat Mar 29 2008, 00:17

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kėshtu sė paku ėshtė nė Amerikė. Dallimi nė mes gjinive ėshtė bėrė edhe mė i madh. Hulumtimi i ri amerikan tregon se 1/3 e meshkujve nuk i pastrojnė duart pasi shkojnė nė tualet. Lėnia e tillė pas dore e higjienės personale mund tė gjendet vetėm te 12% e grave, tregojnė hulumtuesit, tė cilėt kanė spiunuar nė tualetet publike. Mirėpo, para dy vitesh, kur ėshtė kryer njė hulumtim i ngjashėm, vetėm 1/4 e meshkujve nuk i pastronin duart. Edhe numri i femrave tė papastra ishte mė i vogėl, vetėm 10%.
“Meshkujt do tė duhej tė ndalonin tek lavamani”, thotė Brian Sansoni zėdhėnės i shoqatės sė prodhuesve tė sapunit dhe njė nga sponsorėt e hulumtimit. Nė studimin e ri tė kryer gjatė muajit gusht tė kėtij viti janė pėrfshirė 6 000 persona nė katėr qytetet mė tė mėdha amerikane. Doktorėt pėrmendin rėndėsinė e pastrimit tė duarve pas tualetit, pas numėrimit tė parave apo pas vozitjes nė transportin publik.
Nė fakt, pastrimi i rregullt i duarve ėshtė preventive e shkėlqyeshme ndaj sėmundjeve si, ftohja apo gripi. Eshtė interesant fakti se nė studimin e mėhershėm qė ishte bazuar nė anketė, 82% e amerikanėve kanė thėnė se pas pėrdorimit tė tualetit gjithmonė i pastrojnė duart. Mirėpo, hulumtuesit e shoqatės amerikane tė mikrobiologėve kanė dėshmuar se kėtė e bėjnė vetėm 77% e njerėzve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Meshkujt pertojne te lajn duart prej Tue Apr 01 2008, 20:08

Kejsi

avatar
Antar/e
Antar/e
Ehhhhhhhh c'na gjeti tani, meshkujt qe nuk lajne duart, edhe kete kishim mangut ne po laini mo aman laini, dhe po deshet dhe pak ndihme na thoni, se ju a japim me kenaqesi.

Shiko profilin e anėtarit http://www.gmail.com

3Normal Re: Meshkujt pertojne te lajn duart prej Wed Apr 02 2008, 03:47

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
aman moj sa dembela jan


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Meshkujt pertojne te lajn duart prej Wed Apr 02 2008, 20:12

Kejsi

avatar
Antar/e
Antar/e
Dembela the ? por do ti fusim ne rrugen e zotit, do ti fusim, mos ki merak

Shiko profilin e anėtarit http://www.gmail.com

5Normal Re: Meshkujt pertojne te lajn duart prej Wed Apr 02 2008, 22:49

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ahahahaha Kejsi
kjo deshmon,se pa ne femerat,meshkujt jan te humbur ne kete bote Razz:P


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Meshkujt pertojne te lajn duart prej Wed Apr 09 2008, 23:43

Kejsi

avatar
Antar/e
Antar/e
eeeeeeeeeeeee hahahahahaha.

Shiko profilin e anėtarit http://www.gmail.com

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi