Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » Biografi te VIP shqipetar

Biografi te VIP shqipetar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 06:59

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografia e Bleros

Romantiku i quajtur Blero

E pershkruan veten si njeri te thjeshte dhe mjaft romantik. Nuk e pelqen jeten e nates, nuk i beson horoskopit, por e fejuara e detyron ta lexoje ndonjehere. Ende nuk ka ne plan te martohet.

"I flakte pas futbollit dhe ekipeve Real Madrid dhe Milano, kengetari Blerim Muharremi, i njohur si Blero thote se adhuron konkurencen mes kengetareve dhe kendimin LIVE". Se pari i njohur nga dueli me Memli Krasniqin ne kengen "Kthehu", ai vjet ka realizuar albumin e titulluar "Hapi i pare". Kjo kenge pelqehet shume, sidomos nga vajzat. Thote se per albumin e pare te tij ka punuar 5-6 vjet, por ia ka vlejtur, pasi qe ka arritur sukses te madh. "Eshte nje album origjinal, kenget jane te punuara te produksioni i cili per shume cka nuk do te plasonte kenge te vjedhura".

Blero thote se nuk ka menduar kurre se do te arrije kaq sukses te madh dhe "celes" per kete e konsideron punen me njerez te duhur. "Memli Krasniqi eshte shtylla e suksesit tim ne Kosove, eshte i vetmi qe e pyes per gjithecka, eshte profesionalist i vertete" thote Blero, adhurues i kengetareve R.Kelly dhe Stevie Wonder.

Muziken e tij e definon se R&B dhe Pop. Albumi i tij i dyte do te editohet ne fund te ketij muaji ose ne fillim te muajit tjeter. "Jam duke duke bashkepunuar me shume njerez si ne Suedi, ashtu edhe ketu ne Kosove. Jam takuar me nje talen te madh, Besnik Belegun, me te cilin punoj reth albumit te dyte"

Se fundit ka marre pjese ne festivalin "TopFest" ne Tirane, ku eshte pritur mire nga publiku, por mendon se vleresimi nuk ka qene korrekt. "E kam marre cmimin qe me eshte nevojitur, ate te publikut, por te gjithe thane se e kam merituar qe e ka fituar Ermal Fejzullahu, te cilin e vleresoje shume".Kjo ishte nje storie rethe Bleros.

Biografia e Edona Llalloshit

Nje permbledhje e shkurter per Edona Llalloshin.

Ka lindur ne 26 Korrik 1979 ne Prishtine. Shenja e saj e oroskopit eshte Luani. Hobi i saj eshte Muzika dhe sidomos ajo e lehte dhe klasike. Kengetarja qe i pelqen me shume eshte Celine Dion, ndersa nga aktoret pelqen Sharon Stone dhe Julia Roberts. Shkrimtari i saj i preferuar eshte Ismail Kadare. Per te Prishtina ngelet qyteti me i dashur. Stina me e bukur per te mbetet Pranvera, ndersa e nervozojne shume Thashethemet.Biografia e Adelina Ismajlit

Adelina pianiste
Vajza kosovare ka lindur nė vitin 1977 nė Prishtinė. Ka mbaruar shkollėn pėr muzikė dhe 1 vit pranė Akademisė sė Arteve tė Bukura nė degėn e Pianos. "Mund dhe guxoj tė them se jam njė pianiste solide, mesatare", tregon me sinqeritet kėngėtarja e njohur.

Ēmimi i parė
Ka qenė 6-7 vjeēe kur ka fituar ēmimin e parė tė jetės sė saj.
"Ishte kėnga "Ne jemi bukuria e atdheut". Isha shumė e vogėl dhe atė vit atė vit kisha filluar tė kėndoja", kujton Adelina me nostalgji festivalin e fėmijėve qė i hapi rrugėn e artit.

Shtatė qind kėngėt
Nuk mund tė thotė me saktėsi se sa kėngė ka kėnduar njė nga popstaret mė tė reja nė moshė, por mė me eksperiencė nė muzikė. "Nė Kosovė nuk evidentohen gjėra tė tilla, pėr shkak tė atyre qė ndodhėn. Por shifra mund t'i afrohet numrit 700 kėngė nė repertorin tim", shton ajo.

Re: BIOGRAFIA E KENGETARVE TAN SHQIPTAR?
Biografia e Gjyste Vulaj

Me zėrin tim i shėroj njerėzit 100 %

Gjyste Vulaj u lind nė fshatin Vuksanlekaj ( Malėsi) mė 09.07.1977. Qė dhjetė vite ėshtė e martuar me Sokol Vulaj me tė cilin ka njė vajzė. Emri i saj tashmė ėshtė bėrė i njohur nė muzikėn shqiptare. Tani ajo ėshtė bėrė shumė e adhuruar nga tė gjithė shqipatrėt kudo jetojnė. Zėri i saj ka arritur tė depėrtojė pothuaj nė ēdo shtėpi shqiptare. Deri mė tani Gjystja ka realizuar katėr albume dhe njė videokasetė. Sė shpejti pritet edhe dalja e videokasetės sė dytė, kurse albumin e pestė ka ndėrmend ta realizojė vitin qė vjen. Ėshtė pjesėmarrėse e shumė koncerteve brenda dhe jashtė Malit tė Zi, ndėr tė cilat ajo veēon atė nė Melburn, Sidnej, Hanover, Shtutgard e shumė e shumė tė tjera. Pėrveē se kėndon, Gjystja shkruan edhe tekste. Merret edhe me dizajn grafik. Po ashtu merret me rregullimin e montazhit tė videoklipeve, tė fundin prej tė cilave e punoi vetė. Nė horoskop ėshtė gaforre.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

2Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:01

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografia e Bleona Qerretit

Datė lindja: 14.05.1979
Vendlindja: Korēe
Vendbanimi:Tirana
Gjatesia: 174 Cm
Pesha: 57Kg
Shenja zodiakale: Demi

Njė nga mė tė njohurat kėngetare& showgirl nė Shqipėri kosovė maqedoni dhe gjithkund ku ndodhen shqiptarė.
Qė nė moshė tė vogėl dallohet pėr pjesmarrje aktive nė aktivitet e ndryshme tė zhvilluara pėr fėmijė nė Korēė dhe Elbasan.
Perfaqėsimi i saj i parė ndėrkombėtar ka qenė nė festivalin ballkanik tė grupeve tė fėmijėve nė vitin 1991 i cili u zhvillua nė Preveza tė Greqisė.
Nė vitin 1991-1994 aktivizohet si kėngėtare dhe spikere nė estradėn profesioniste tė teatrit "Skampa nė Elbasan".
Nė vitin 1994 merr pjesė nė Festivalin kombėtar tė kėngės zhvilluar nga radio televizioni shqiptar.
Ne vitin 1995 ėshtė pjesėmarrėse e festivalit tė pranverės me kėngėn "Si tė panjohur" Boom-i i saj ka qenė nė festivalin kombėtar nė dhjetor tė vitit 1995 me kengėn "Lermėni" Mbas pjesėmarrjes sė sukseshme nė festivalin e pranverės 96 ftohet nė njė turne nė Zvicer me kėngėtarėt mė tė njohur shqiptarė. Gjatė kėsaj kohe provon tė kėndojė kėngėn popullore shqiptare duke marrė pjesė nė koncertin e kėngės sė perpunuar popullore qė u zhvillua nė Shkodėr.
Vazhdon me kėngėn popullore duke marrė pjesė nė festivalin botėror tė kėngės folklorike qė u zhvillua nė Francė nė gusht tė vitit 1996 ku ishte prezantuese dhe kėngėtare e grupit "Arbana" qė perfaqėsoi shqipėrinė nė kėtė festival.
Nė tetor tė vitit 1996 vazhdon koncertet e saj nė njė turne 2 mujor nė gjermani, Belgjike dhe Hollandė Kthehet pėr tė marrė pjesė nė festivalin kombėtar tė dhjetorit 96.
Nė pranverėn e vitit 1997 megjithė kushtet e vėshtira social-ekonomike dhe trazirat nė Shqipėri arrin tė realizojė vidoklipin e saj tė parė tė kėngės "Era" me tė cilin perfaqėsohet nė festivalin e pranverės 97.Vidioklipi ėshtė transmetuar nga stacioni TV5 Francė nė njė emision pėr Shqipėrinė.
Nė verėn e 1997 ftohet 2 muaj nga shqipėtarėt e Malit tė Zi pėr koncerte nė Ulqin. Nė tetor tė 97 ftohet nga shqiptaret nė Zvicėr pėr njė turne 1 mujor.
Nė dhjetor tė 97 perfaqesohet denjesisht nė festivalin Kombetar tė Radiotelevizionit. Nė Janar tė vitit 1998 realizon albumin e parė tė saj tė titulluar "Kam qejfin tim". Nė Maj te 1998 ėshtė prezantuese sė bashku me rektorin e Akademisė sė Arteve zotin Kastriot Ēaushi, dhe kėngėtare nė Koncertin mė tė madh qė u zhvillua pėr Shqiptarėt nė Greqi organizuar nga Kompania "Koha Jonė".
Nė Shtator tė vitit 1998 fiton Konkursin nė Akademinė e Arteve tė bukura nė degėn e Aktrimit.
Prezanton Festivalin e Pranverės ne Qershor tė 1999 ku kėndon dhe hitin e saj "Nėse mė do fort". Nė verėn e vitit 1999 merr pjesė nė njė turne humanitar nė Zvicėr, Gjermani, Belgjikė, Hollandė, Austri etj...
Nė Tetor 1999, nxjerr pėr publikun Video-Kasetėn e saj tė parė me titull "Kam qejfin tim", e cila u realizua ne Gjermani gjatė verės 1999.
Ne Nėntor tė vitit 1999 nė njė periudhė 1 mujore mban koncertet e saj nė Zvicėr. Nė Janar tė vitit 2000 realizon albumin e saj tė dytė me titull "Nėse mė do fort" me 13 kėngė. Ne verėn e vitit 2000 realizon Videoklipet e reja tė albumit tė dytė.
Nė Shtator tė vitit 2000 merr pjesė nė Turneun mė tė madh tė organizuar per Shqiptarėt nė Europė
Nė vitin 2001 realizon kontratėn e saj tė parė tė mirėfilltė me menaxherin Jeton Dautaj dhe realizon rreth 80 koncerte nė tė gjithė europėn.
Nė qershor tė po kėtij viti del nė shitje pėr fansat albumi i saj i tretė me titull "S'me behet vonė" i cili arrin rekordet e shitjes nė Shqipėri.
Nė shtator tė vitit 2001 realizon nė Itali me regjizorin Nicola Doersole vidioklipin e kėngės "S'me behet vonė" e cila shnderrohet ne hitin e 2001 pėr rininė. Pas 2 turneve absolutisht tė sukseshme nė mars e tetor tė vitit 2001 ftohet eskluzivisht nė diskoteken " macumba " nė Fribourg ku prźt nderrimin e viteve.
Ne vitin 2002 rinovon kontraten me menaxherin Jeton Dautaj dhe ne janar te 2002 ftohet ne skandinavi nga shqiptaret se bashku me grupin Corona
.Ne muajt shkurt mars vazhdon koncertet e saj ne Zvicer Austri dhe Gjermani ne muajin prill ftohet serish ne skandinavi ( Copenhagen goteborg dhe oslo ) se bashku me grupin elita 5 .
Ne qershor 2002 diplomohet ne akademine e arteve te bukura ne degen e aktrimit me pjesen “xhaxha vanja”
.Ne korrik del albumi I saj I katert me titull ”ik meso si dashurohet” I cili thyen rekordet e tregjeve shqiptare dhe shitet ne masen 90% del njekohesisht dhe vidioja e kenges “ik meso si dashurohet”.
Ne gusht Qereti nis nje turne madheshtor ne te gjithe shqiperine ku pushton edhe sheshet e qyteve kryesore.
Nata finale e ketij turneu madheshtor perfundoi ne qytetin e Tiranes ku Qereti kendon se bashku me grupin Elita 5 live perpara syve te rreth 80 mije shikuesve.
Ne 1 nentor te ketij viti shkon ne Gjermani ne nje turne madheshtor per shqiptaret.Ne fillim te dhjetorit del ne treg vidiokaseta e dyte e bleones me titull “ik meso si dashurohet”me insertet me te mira te turneut neper shqiperi.
Ne vitin 2003 vazhdon konceretet e saj ne Europe ne Zvicer Austri Gjermani Skandinavi etj.Ne pranveren e po ketij viti nis punen per albumin e saj te 5 ku krijon bashkepunime te reja me kompozitoret Wirus I.Berani Xh.Gashi A.Hila etj dhe me autoret e teksteve A.Doci dhe J.Papingji.
Ne veren e 2003 ftohet ne ulqin ku jep koncerte per rreth 2 muaj ne diskotekat verore te Malit te Zi.Ne periudhen tetor –dhjetor 2003 krahas koncerteve ne diaspore kengetarja realizon nje turne prej 5 koncertesh ne Itali dhe Greqi ne te cilat pati nje pjesemarrje te bujshme te shqiptareve qe jetonin atje te cilet paten rastin ta ndiqnin kengetaren live ne skene,jo vetem prej ekraneve te festivaleve.
Ne dhjetor te po ketij viti del ne shitje albumi I peste I kengetares me titull”Ti nuk di as me ma…lyp”I shoqeruar nga vidioklipi me I ri I saj.
Gjate nderrimit te viteve shqiptaret ne Zvicer paten mundesine ta ndiqnin kengetaren nga afer ne nje nga diskot e zurihut ku ajo ishte e ftuar per 4 net.
Ne janar 2004 albumi I fundit arrin shifren 300 000 kopje te shitura(kaseta +cd) duke e shnderruar Bleonen ne kengetaren e pare dhe te vetme qe ka arritur kete rekord ne shqiperi.
Ne shkurt-prill 2004 vazhdon punen e saj ne koncertet e radhes ne diaspore .Ne qershor 2004 gjate nje vizite private ne USA,realizon performancen e saj te pare ne nje koncert promovues te kengeve te saj ne Chicago.Ky koncert u dha mundesine shume shqipetarve qe jetojne atje te kishin nje mbremje te paharruar ,duke bere foto dhe duke biseduar me kengetaren.
Me 18 qershor 2004 , ftohet per te marre pjese ne NAAC dinner e zhvilluar ne ambjentet e hotel PIAZA ne NY,ne te cilen nderohej z. Jams Bejker personalitet ky I shquar amerikan ,vizitori me I rendesishem ne hapjen e Shqiperise Demokratike ne vitet 1990 pas rrezimit te diktatures komuniste.
Gjate veres 2004 ,kengetarja nis koncertet e saj te perviteshme ne Kosove ,Maqedoni e Shqiperi.
Ne shtator 2004 merr pjese ne nje mbremje muzikore e ftuar nga shqipetaret me banim ne Suedi.mbremje ne te cilen ka kenduar live kenget me te bukura popullore te muzikes shqiptare.Mbas kesaj mbremjeje tani eshte bere tradite tashme qe ne programin e saj pervec kengeve me te bukura te albumeve,Bleona ne cdo koncert kendon dhe kenge popullore te zgjedhura LIVE nga muzika e larmishme shqiptare
Ne muajin tetor 2004 ftohet per te marre pjese ne spektaklin per MISS Albania ne USA.Spektakel ky I cili u realizua ne ambjentet eLinkoln Center ne Manhatan.
Dy muajt e fundit te vitit 2004 vazhdon koncertet e saje ne Greqi,Itali ,Zvicer dhe Gjermani.
Viti I Ri 2005 e ka gjetur kengetaren ne Tirane ,Prishtine dhe Peje ,duke I shnderruar ato dite festash ne nje kujtim qe do te mbetet gjate ne memorjen e publikut.
Ne dy muajt e pare te vitit 2005 starton me koncerte ne Zyrih,Frankfurt dhe Dusseldorf .
Ne muajin mars 2005 ne USA,zhvillon nje nga takimet me te rendesishme ne karrjeren e saj ,me avokatin dhe menaxherin Michael Novak ku ai I propozoi kengetares qe ajo te futet ne tregun amerikan te muzikes duke provuar te realizoje nje CD me hitet me te njohura merikane.te cilat do te hapin dyert e koncerteve ta saj ne USA jo vetem per publikun shqipetar por edhe per ate amerikan.
Ne muajin prill 2005,Bleona fillon punen intensive per realizimin e kesaj Cd,ne nje nga studiot me prestigjioze ne Detroit e quajtur studio “A recording”.Ne kete studio jane realizuar albumet e J.Z Justin Timberlake disa kenge te EMINEM si dhe kolonat zanore te filmave “Rush Our”. E impresionuar nga disqet e shumte te platinte te ekspozuar te cilat kishin mbushur koridoret e studios ,ajo , me nje perkushtim te jashtazakonshem vendos te tregoje edukaten e punes se nje kengetareje profesioniste duke punuar per rreth 3 muaj cdo dite nga ora 18 deri ne oren 04 te mengjesit.E gjitha kjo ne shenje falenderimi per ata njerez te cilet ndryshuan rrenjesisht karrieren e saj,por njekohesisht.me nje pergjgjesi te madhe per te personikfikuar te gjithe artistet e tjere shqiptare.
Ne muajin qershor 2005, perfundon albumin e saj me 12 kenge anglisht.Duke mos lene pas dore asnjehere publikun shqipetar,duke shfrytezuar edhe lidhjet e shumta te studios me agjencite e tjera artistike eskluzivisht per te realizohet nje kenge nga kompozitori Kike Santander I cili eshte njeri nga kompozitoret kryesor te kengetarit Ricky Martin dhe te muzikes latine ne pergjithesi. Kenga titullohet Boom Boom dhe eshte realizuar ne dy variante shqip dhe anglisht.Mbas marrjes se licensave perktese per realizimin e kenges tek Henry Foxx agency ,ne fund te muajit qershor 2005 kengetarja realizon hitin e saj te ardhshem (Boom Boom ) I cili do te hidhet ne treg ne formen e nje CD single qe permban kengen BOOM BOOM ne variantin shqip, anglisht ,bilingual dhe karaokee.CD-ja single u shoqerua edhe me nje CD tjeter anglisht me hite te njohura amerikane e cila u dha FREE per publikun shqiptar.
Ne muajin korrik 2005,ne Miami FL realizon dy vidiot e kenges BOOM BOOM shqip dhe anglisht me nje nga kompanite me te njohura amerikane e quajtur “CHAOS FILM PRODUCTION” me producent Alyn Dorney I cili ka qene nje nga producentet e e videos “Love don't cost a thing” te J.LO.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

3Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:02

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografia e Pirro Ēak

Pirro Ēako lindi nė Tiranė nė njė familje artistėsh. Tė dy prindėrit e tij ishin kėngėtarė, Gaqo dhe Luiza Ēako, njėri tenor dhe tjetra soprano. Ambjenti artistik familjar krioji traditėn qė ndoqi mė pas dhe Pirro... Por ai kish vendosur ndryshe, ėndrra e tij ish tė bėhej kompozitor e tė shkruante muzikė pėr tė prekur zemrat e mijėra njerėzve, ti bėnte ata tė gjenin nė kėtė muzikė njė ngjarje apo episod tė jetės. Njohuritė e para muzikore i merr nė moshen 6-vjeēare, duke ndjekur degėn e pianos pranė shkollės "Kongresi i Pėrmetit", me mesuese Lali Gabecin. Nė moshėn 9 vjeēare ndjek kursin e parė tė kompozicionit qė u hap nė Pallatin e Pionerėve ne Tiranė, me inisiativen e kritikut tė njohur tė muzikės Spiro Kalemi. Me pėrfundimin e shkollės 8 vjeēare nė degėn e pianos Pirro vazhdon studimet nė liceun artistik "Jordan Misja" nė Tiranė, nė degėn e kantos, pasi prindėrit aspironin qė tė bėhej njė pasardhės i tyre nė kėtė fushė. Studimet nė lice, tė cilat zgjatėn 4 vjet, ridimensionuan formimin e tij artistik tė deri atėhershėm.

Pas njė pėrgatitje dy vjeēare me kompozitorin Aritistin e Popullit Ēesk Zadeja pėr degėn e kompozicionit dhe nga ana tjetėr me Artistin e Popullit dirigjentin Rifat Tejqa nė degėn e dirigjimit, ju dha e drejta pėr tė ndjekur Akademinė e Arteve nė degėn e dirigjimit, tė cilėn Pirro e kreu me sukses. Me mbarimin e studimeve tė larta emėrohet nė Radio Tirana, ku pėr 5 vjet me rradhė punon si redaktor muzikė nė programin e dytė. Por ėndrra e tij ishte tė shkruante muzikė, prandaj, duke pėrfituar edhe nga pozicioni i favorshėm ku punonte, fillon tė shkruajė kėngėt e para nė anketat muzikore tė festivaleve pėr pionierė. Puna e tij krijuese jep frytet e saj hap pas hapi derisa nė vitin ’88 Pirro Ēako merr pjesė pėr herė tė parė nė Festivalin e Kėngės nė RTSH dhe ėshtė fitues me kėngėn "E duam lumturinė". Do tė pasojnė me rradhė Fest ’89 me kėngėn "Jemi zemrat e ēdo moshe", si fitues i ēmimit tė dytė; Fest ’90 me kėngėn "Veē njė herė jetojmė", fituese e ēmimit tė tretė dhe Fest ’91 me kėngėn "Horoskop ’92", gjithashtu fituese e ēmimit tė tretė.

Karriera e tij premtuese ndėrpritet nga erėrerat e forta tė tranzicionit dhe ai, si mijėra bashkėatdhetarė, largohet nga Shqipėria drejt pėrėndimit, pėr njė jetė aq tė ėndėrruar dhe tė panjohur, pėr tu vendosur nė Paris. Me kalimin e viteve fillon tė ndjejė mungesėn e publikut shqiptar dhe bėn njė tentativė tė parė pėr tu rikthyer nė Dhjetorin e vitin ’94 ku merr pjesė nė Festivalin e RTSH me kėngėn "Njė tren drejt lindjes". Por situata nė Shqipėri nuk premtonte, kėshtu qė, me pėrmbushjen e kėsaj dėshire qė kish munguar prej kohėsh, rikthehet nė Paris pa ndonjė ide tė qartė mbi tė ardhmen.

Viti ’95 pėr Pirron nuk ishte si gjithė tė tjerėt. Pėr herė tė parė bėhet baba dhe dėshira pėr ti qėndruar afėr tė birit, Anthony, dhe Invės, e cila ndėrkohe kishte filluar tė hidhte hapa gjigandė ne karrierėn e saj, e detyrojnė pėr disa vite tė qėndrojė larg jetės artistike shqiptare. Gjatė kėsaj kohe njihet mė mirė me muzikėn variete franceze dhe e finalizon atė me marrjen e diplomės nė "Ecole Normale de Musique de Paris / Alfred Cortot" nė degėn e kompozicionit pėr muzikė filmi. Kjo kurorėzon dhe pasionin e tij pėr kompozicionin.

Ana tjetėr e pasionit mbetej muzika e bukur dhe publiku qė i mungonte gjithnjė e mė shumė. Pas njė periudhe 7 vjeēare, Pirro vendos tė rikthehet jo si turist, por kėsaj rradhė si kantautor, ėndrra qė e kishte tunduar gjatė gjithė jetės. Ideja se ishte djali i njė kėngėtari tė madh dhe bashkėshorti i njė sopranoje po aq tė talentuar e kishin vėnė pėrpara njė pėrgjegjėsie artistike. Do tė shfaqej dhe ai si kėngėtar njė ditė vallė?. Ėndrra u bė realitet nė Tetor tė vitit 2000, kur Pirro Ēako bashkė me Rovena Dilon fitojnė ēmimin e parė nė Festivalin e Kėnges Magjike nė interpretimin e kėngės "Pėr njė ēast mė ndali zemra". Kjo i dha besimin nė vetvete dhe hapi portat pėr tė vazhduar karrierėn si kantautor. Po atė vit ai fiton ēmimin e tretė nė Festivalin e 40 nė RTSH me kėngėn "Antinostradamus", por kėsaj rradhė vetėm si kompozitor.

Njė vit mė vonė sė bashku me Redon Makashin ėshtė fitues i ēmimit tė tretė me kėngėn "Falja njėrit dashurinė" nė Festivalin e Kėnges Magjike, ndėrsa nė vitin 2003 kėnga "Unė ai, Ti ajo" fiton ēmimin e kantautorit mė tė mirė po nė kėtė festival.

Nė Qershor 2004 publikon albumin e tij tė parė tė titulluar "Herėt a vonė". Brenda tij gjenden 15 kėngėt mė tė mira qė ka kompozuar e kėnduar qė nga pranvera e vitit 2000, ku pjesa mė e madhe e tyre do tė dėgjohen pėr herė tė parė nga publiku shqiptar. Nė projektet e tij pas albumit zė vend kompozimi i njė komedie muzikale qė do tė ishte njė eksperiencė e re si pėr autorin ashtu edhe pėr auditorin shqiptar.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

4Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:03

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografia e West Side Famili

Ata janė tre djem dhe kanė njė ‘Mesazh’. Njė afsh tė munguar, sy tė trembur dhe njė buzė tė ēmendur: Rolandi, Miri dhe Flori. Dikur shokė nė njė klase, tani anėtarė tė njė prej grupeve mė tė njohura muzikore tė Shqipėrisė. Ata nuk mund tė rrinė njė moment pa ngacmuar njėri-tjetrin apo pa bėrė shaka aq sa tė duket se ēdo gjė qė thonė duhet ta mendosh mirė nė ėshtė e vėrtetė apo njė shaka e momentit. Pas suksesit tė madh me kėngėn hit ‘Mesazh’, shikohen nė skenėn e festivalit tė “Kėngėve tė stinės”, por tashmė jo pėr tė kėnduar, por pėr tė prezantuar. Mė pas ēudia, ato tė tre shoqėrohen nė njė koncert kushtuar Nėnė Terezės nga njė repist mjaft interesant, kryetari i Bashkisė sė Tiranės Edi Rama i cili kryen nė kėtė rast estravagancėn e rradhės.B]

Miri
Shenja e horoskopit: Peshorja
Datėlindja: tetor 1979
Pija e preferuar: Xhin
Ngjyra e preferuar: e kuqja

Landi
Ditėlindja: Korrik 1980
Shenja e horoskopit: Gaforrja
Ngjyra e preferuar: vishnja dhe e zeza
Pija e preferuar: Uiski, lėng portokalli. Kam disa pije te preferuara sipas gjėndjes nė tė cilėn ndodhem. Ndonjėherė madje mė pėlqen tė pi dhe ujė.

Flori
Ngjyra e preferuar: Bezha
Shenja e horoskopit: Peshqit
Ditėlindja: 28 shkurt


-E kujt ishte ideja e kėngės sė Tironės e kėnduar nga grupi juaj dhe Edi Rama?
Flori: Ishte e jona. Ne nuk duam tė komentojmė asgjė rreth kėtij bashkėpunimi, por them se njerėzit do ta pėlqejnė, sepse gjithmonė kėngėt me tema sociale tėrheqin.
-Ty Miri tė mėrzit ambienti qė tė rrethon dhe nėse po, si e kalon ti atė gjėndje?
Miri: Kur jam i mėrzitur mė ikėn truri, zakonisht dal nė ballkon bėrtas, ulėras, derisa qetėsohem.
-Po kur je i lumtur ēfarė bėn zakonisht?
Miri: Nė rradhė tė parė varet se pėr ēfarė jam i lumtur dhe kush ėshtė objekti apo personi i cili mė lumturon, mė pas i pėrkushtohem totalisht shkakut tė lumturisė sime.
-Si e kalon njė ditė normale gjatė sė cilės nuk je i impenjuar me punė?
Miri: Ēohem nė mėngjes me afshin tim, pastaj gjithēka rrjedh natyrshėm, varet nga preokupimet qė do tė kem atė ditė.
-Ēfarė mendimi tė vjen i pari nė mendje kur zgjohesh dhe ēfarė mendon kur shikohesh nė pasqyrė?
Miri: Mendimi i parė nė mėngjes ka tė bėjė me preokupimet qė do tė kem gjatė ditės ndėrsa para pasqyrės mendoj: “O Zot sa i shėmtuar qė jam.” Kjo ishte sa pėr shaka sepse shpesh mendoj se pėrse jam zgjuar kaq poshtė apo kaq lart me moralin. Nė tė shumtėn e herėve mėngjesi im varet nga ėndrrat qė kam parė gjatė natės. Nė mėngjes ngrihem rreth orės nėntė sepse shikoj Palomėn.
-Cila ėshtė femra ideale pėr ty?
Miri: Femra ideale ėshtė ajo qė eshtė e dashura ime. E hollė, e gjatė, me syrin e shkruar, me shtatin si selvi, bėj shaka thjeshtė ėshtė shumė e mirė.
Famėn dhe emrin qė keni tani nė njė farė mėnyre ju a dhuroi kėnga ‘Mesazh’. --Sa tė vėrteta ka tek fjalėt e tekstit tė kėngės?
Landi: Ėshtė e vėrtetė qė teksti i kėngės ‘Mesazh’ ėshtė bazuar nė njė histori tė vėrtetė dhe jo vetėm kjo kėngė, por tė gjitha kėngėt tona kanė njė histori tė vėrtetė, kanė elemente tė jetės sonė.
-Dhe ku ėshtė bazuar teksti i kėsaj kėnge?
Flori: Teksti i kėsaj kėnge ėshtė bazuar tek gjėndja jonė shpirtėrore e atyre ditėve por veēanėrisht tek gjėndja e Landit.
Landi: Po, ėshtė e vėrtetė qė teksti i kėngės pati si bazė njė histori timen dhe gjėndjen time shpirtėrore ,por mė e bukura ėshtė se kjo kėngė ndryshoi pėr mirė shumė gjėra nė jetėn time.
-Sa e vėrtetė ėshtė qė teksti i kėngės ėshtė bėrė nga Flori nė makinė ndėrkohė qė ju po shkonit pėr tė bėrė provėn e parė tė kėngės?
Landi: Ky ėshtė njė fakt i vėrtetė por jo gjithė teksti i kėngės ėshtė bėrė nė makinė por vetėm pjesa e Florit. Miri qė e pyeste Florin vazhdimisht se a e kishte tekstin me vete qė ta lexonte dhe Flori qė duke kruajtur mjekrrėn siē e ka zakon po trillonte tekstin. Kur arritėm nė prova gjithēka ishte gati.
-Cilat janė ėndrrat qė Landi i ka vėnė qėllim vetės qė do t’i realizojė nė jetė?
Njė nga ėndrrat e mija ishte qė tė prezantoja dhe kjo mu realizua. Unė kam tmerrėsisht njė qerre me ėndrra. Ndonjėherė rri dhe mendohem ta ve veten time nė shumė pozicione nė jetė duke thėnė qė kjo mė shkon dhe kjo nuk mė shkon. Ėndrra ime ishte qė tė kėndoja dhe po kėndoj, nuk e dija qė do tė bėhesha i famshėm. Njė ėndėrr tjetėr ėshtė qė tė luaj njė film dhe tė bėhem njė avokat po kaq i suksesshėm sa ē’jam tani nė kėngė.
-Sa ka ndikuar suksesi nė jetėn tuaj?
Landi: Nuk e them pėr modesti por suksesin e konsideroj mė tepėr pėrgjegjėsi, tani ne duhet t’i japim mė tepėr publikut dhe jemi para njė pėrgjegjėsie tė madhe. Kemi pėrgatitur njė surprizė goxha tė madhe qė do tė na justifikojė para publikut pėr atė kohė gjatė sė cilės ne nuk jemi shfaqur por nuk duhet kuptuar sikur ne kemi bėrė pushim pasi jemi nė punė, nė shkollė dhe kemi patur dhe goxha koncerte, me kėngėn jemi marrė shumė shumė pak, por nuk do ta zhgėnjejmė publikun absolutisht dhe jemi shumė nė ankth pėr pritjen qė do t’i bėhet kėngės sonė.
-Ēfarė shije ju la skena si prezantues?
Ne e kishim vendosur qė mė parė qė nuk do tė konkuronim tek Kėngėt e Stinės dhe qėlloi qė tė ishim prezantues. Ky ėshtė njė rrisk i rradhės pėr ne dhe njė eksperiencė e re.
Flori: Fillimisht oferta pėr tė prezantuar kėtė festival mu bė mua por ishte njė aventurė qė nuk ma mbanin shpatullat ndėrsa kur je nė grup pėrgjegjėsia ndahet, kėshtu qė ėshtė njė zgjidhje mė e mirė.
-Cilat janė ambiciet tuaja?
Flori: Unė asnjėherė nuk kam bėrė plane tė mėdha. Unė dua tė kap gjėrat e vogla, tė bėj njė jetė normale, tė lumtur dhe me shumė fėmijė, tė bėj ēdo vit pushime dhe tė shoh finalet e NBA-sė vit pėr vit.
-Tė tre sė bashku sa shpesh i frekuentoni Pub-et?
Mė parė i kemi frekuentuar shumė shpesh ndėrsa tani i frekuentojmė shumė rrallė. Mundohemi qė tė gjejmė mėnyra tė tjera argėtimi sepse erdhi njė kohė qė na u bė rutinė . E premte e shtunė e djelė…pub pub pub…
Landi: Pubi nuk ėshtė kėnaqėsia ime maksimale. Pavarėsisht se ata qė mė shohin duke kėrcyer mund tė mė konsiderojnė tė ekzaltuar, nuk ėshtė tamam ashtu.
-Cili ėshtė ambjenti qė ju bėn tė ndjeheni mė mirė?
Tė tre: Nė Jalė. Jala ėshtė njė nga plazhet mė tė bukura tė Shqipėrisė.
-Sa besoni tek Zoti?
Flori: Besoj shumė.
Landi: Nė qoftė se nuk do tė besoja tek Zoti nuk do tė isha ky qė jam sot. Unė i jam mirėnjohės Zotit qė mė jep jetėn dhe tė gjitha gjėrat e tjera.
-Puna dhe fati nė ēfarė raportesh janė tek ju?
Flori: Puna ėshtė e rėndėsishme, ndėrsa fati ėshtė shumė i rėndėsishėm. Duhet tė kesh vullnet, talent, por po nuk pate fat nuk ecėn dot pėrpara.
-Si e shikoni tė ardhmen e West Side Family?
Ne nuk e mendojmė qė tė ndahemi por gjithēka mund tė ndodhė.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

5Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:04

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografia e West Side Famili

Ata janė tre djem dhe kanė njė ‘Mesazh’. Njė afsh tė munguar, sy tė trembur dhe njė buzė tė ēmendur: Rolandi, Miri dhe Flori. Dikur shokė nė njė klase, tani anėtarė tė njė prej grupeve mė tė njohura muzikore tė Shqipėrisė. Ata nuk mund tė rrinė njė moment pa ngacmuar njėri-tjetrin apo pa bėrė shaka aq sa tė duket se ēdo gjė qė thonė duhet ta mendosh mirė nė ėshtė e vėrtetė apo njė shaka e momentit. Pas suksesit tė madh me kėngėn hit ‘Mesazh’, shikohen nė skenėn e festivalit tė “Kėngėve tė stinės”, por tashmė jo pėr tė kėnduar, por pėr tė prezantuar. Mė pas ēudia, ato tė tre shoqėrohen nė njė koncert kushtuar Nėnė Terezės nga njė repist mjaft interesant, kryetari i Bashkisė sė Tiranės Edi Rama i cili kryen nė kėtė rast estravagancėn e rradhės.B]

Miri
Shenja e horoskopit: Peshorja
Datėlindja: tetor 1979
Pija e preferuar: Xhin
Ngjyra e preferuar: e kuqja

Landi
Ditėlindja: Korrik 1980
Shenja e horoskopit: Gaforrja
Ngjyra e preferuar: vishnja dhe e zeza
Pija e preferuar: Uiski, lėng portokalli. Kam disa pije te preferuara sipas gjėndjes nė tė cilėn ndodhem. Ndonjėherė madje mė pėlqen tė pi dhe ujė.

Flori
Ngjyra e preferuar: Bezha
Shenja e horoskopit: Peshqit
Ditėlindja: 28 shkurt


-E kujt ishte ideja e kėngės sė Tironės e kėnduar nga grupi juaj dhe Edi Rama?
Flori: Ishte e jona. Ne nuk duam tė komentojmė asgjė rreth kėtij bashkėpunimi, por them se njerėzit do ta pėlqejnė, sepse gjithmonė kėngėt me tema sociale tėrheqin.
-Ty Miri tė mėrzit ambienti qė tė rrethon dhe nėse po, si e kalon ti atė gjėndje?
Miri: Kur jam i mėrzitur mė ikėn truri, zakonisht dal nė ballkon bėrtas, ulėras, derisa qetėsohem.
-Po kur je i lumtur ēfarė bėn zakonisht?
Miri: Nė rradhė tė parė varet se pėr ēfarė jam i lumtur dhe kush ėshtė objekti apo personi i cili mė lumturon, mė pas i pėrkushtohem totalisht shkakut tė lumturisė sime.
-Si e kalon njė ditė normale gjatė sė cilės nuk je i impenjuar me punė?
Miri: Ēohem nė mėngjes me afshin tim, pastaj gjithēka rrjedh natyrshėm, varet nga preokupimet qė do tė kem atė ditė.
-Ēfarė mendimi tė vjen i pari nė mendje kur zgjohesh dhe ēfarė mendon kur shikohesh nė pasqyrė?
Miri: Mendimi i parė nė mėngjes ka tė bėjė me preokupimet qė do tė kem gjatė ditės ndėrsa para pasqyrės mendoj: “O Zot sa i shėmtuar qė jam.” Kjo ishte sa pėr shaka sepse shpesh mendoj se pėrse jam zgjuar kaq poshtė apo kaq lart me moralin. Nė tė shumtėn e herėve mėngjesi im varet nga ėndrrat qė kam parė gjatė natės. Nė mėngjes ngrihem rreth orės nėntė sepse shikoj Palomėn.
-Cila ėshtė femra ideale pėr ty?
Miri: Femra ideale ėshtė ajo qė eshtė e dashura ime. E hollė, e gjatė, me syrin e shkruar, me shtatin si selvi, bėj shaka thjeshtė ėshtė shumė e mirė.
Famėn dhe emrin qė keni tani nė njė farė mėnyre ju a dhuroi kėnga ‘Mesazh’. --Sa tė vėrteta ka tek fjalėt e tekstit tė kėngės?
Landi: Ėshtė e vėrtetė qė teksti i kėngės ‘Mesazh’ ėshtė bazuar nė njė histori tė vėrtetė dhe jo vetėm kjo kėngė, por tė gjitha kėngėt tona kanė njė histori tė vėrtetė, kanė elemente tė jetės sonė.
-Dhe ku ėshtė bazuar teksti i kėsaj kėnge?
Flori: Teksti i kėsaj kėnge ėshtė bazuar tek gjėndja jonė shpirtėrore e atyre ditėve por veēanėrisht tek gjėndja e Landit.
Landi: Po, ėshtė e vėrtetė qė teksti i kėngės pati si bazė njė histori timen dhe gjėndjen time shpirtėrore ,por mė e bukura ėshtė se kjo kėngė ndryshoi pėr mirė shumė gjėra nė jetėn time.
-Sa e vėrtetė ėshtė qė teksti i kėngės ėshtė bėrė nga Flori nė makinė ndėrkohė qė ju po shkonit pėr tė bėrė provėn e parė tė kėngės?
Landi: Ky ėshtė njė fakt i vėrtetė por jo gjithė teksti i kėngės ėshtė bėrė nė makinė por vetėm pjesa e Florit. Miri qė e pyeste Florin vazhdimisht se a e kishte tekstin me vete qė ta lexonte dhe Flori qė duke kruajtur mjekrrėn siē e ka zakon po trillonte tekstin. Kur arritėm nė prova gjithēka ishte gati.
-Cilat janė ėndrrat qė Landi i ka vėnė qėllim vetės qė do t’i realizojė nė jetė?
Njė nga ėndrrat e mija ishte qė tė prezantoja dhe kjo mu realizua. Unė kam tmerrėsisht njė qerre me ėndrra. Ndonjėherė rri dhe mendohem ta ve veten time nė shumė pozicione nė jetė duke thėnė qė kjo mė shkon dhe kjo nuk mė shkon. Ėndrra ime ishte qė tė kėndoja dhe po kėndoj, nuk e dija qė do tė bėhesha i famshėm. Njė ėndėrr tjetėr ėshtė qė tė luaj njė film dhe tė bėhem njė avokat po kaq i suksesshėm sa ē’jam tani nė kėngė.
-Sa ka ndikuar suksesi nė jetėn tuaj?
Landi: Nuk e them pėr modesti por suksesin e konsideroj mė tepėr pėrgjegjėsi, tani ne duhet t’i japim mė tepėr publikut dhe jemi para njė pėrgjegjėsie tė madhe. Kemi pėrgatitur njė surprizė goxha tė madhe qė do tė na justifikojė para publikut pėr atė kohė gjatė sė cilės ne nuk jemi shfaqur por nuk duhet kuptuar sikur ne kemi bėrė pushim pasi jemi nė punė, nė shkollė dhe kemi patur dhe goxha koncerte, me kėngėn jemi marrė shumė shumė pak, por nuk do ta zhgėnjejmė publikun absolutisht dhe jemi shumė nė ankth pėr pritjen qė do t’i bėhet kėngės sonė.
-Ēfarė shije ju la skena si prezantues?
Ne e kishim vendosur qė mė parė qė nuk do tė konkuronim tek Kėngėt e Stinės dhe qėlloi qė tė ishim prezantues. Ky ėshtė njė rrisk i rradhės pėr ne dhe njė eksperiencė e re.
Flori: Fillimisht oferta pėr tė prezantuar kėtė festival mu bė mua por ishte njė aventurė qė nuk ma mbanin shpatullat ndėrsa kur je nė grup pėrgjegjėsia ndahet, kėshtu qė ėshtė njė zgjidhje mė e mirė.
-Cilat janė ambiciet tuaja?
Flori: Unė asnjėherė nuk kam bėrė plane tė mėdha. Unė dua tė kap gjėrat e vogla, tė bėj njė jetė normale, tė lumtur dhe me shumė fėmijė, tė bėj ēdo vit pushime dhe tė shoh finalet e NBA-sė vit pėr vit.
-Tė tre sė bashku sa shpesh i frekuentoni Pub-et?
Mė parė i kemi frekuentuar shumė shpesh ndėrsa tani i frekuentojmė shumė rrallė. Mundohemi qė tė gjejmė mėnyra tė tjera argėtimi sepse erdhi njė kohė qė na u bė rutinė . E premte e shtunė e djelė…pub pub pub…
Landi: Pubi nuk ėshtė kėnaqėsia ime maksimale. Pavarėsisht se ata qė mė shohin duke kėrcyer mund tė mė konsiderojnė tė ekzaltuar, nuk ėshtė tamam ashtu.
-Cili ėshtė ambjenti qė ju bėn tė ndjeheni mė mirė?
Tė tre: Nė Jalė. Jala ėshtė njė nga plazhet mė tė bukura tė Shqipėrisė.
-Sa besoni tek Zoti?
Flori: Besoj shumė.
Landi: Nė qoftė se nuk do tė besoja tek Zoti nuk do tė isha ky qė jam sot. Unė i jam mirėnjohės Zotit qė mė jep jetėn dhe tė gjitha gjėrat e tjera.
-Puna dhe fati nė ēfarė raportesh janė tek ju?
Flori: Puna ėshtė e rėndėsishme, ndėrsa fati ėshtė shumė i rėndėsishėm. Duhet tė kesh vullnet, talent, por po nuk pate fat nuk ecėn dot pėrpara.
-Si e shikoni tė ardhmen e West Side Family?
Ne nuk e mendojmė qė tė ndahemi por gjithēka mund tė ndodhė.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

6Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:06

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografia e Mariza Ikonomi

Mariza Ikonomi ka lindur me 12 Maj 1983 ne Tirane. Eshte 20 vjeē dhe ka perfunduar studimet ne liceun artistik ''Jordan Misja'''. TAni ka filluar studimet ne Akademine e Larte te Arteve dega kanto. Ajo ka filluar te kendoje qe e vogel duke u aktivizuar ne qendren e kultures se femijeve e qe aty duke marre pjese ne festivalet e femijeve ne Tirane dhe Shkoder. Me pas me nje hap vigan u ngjit ne skenen e Festivalit te madh kombetar ne moshen 12 vjeē. Nga kengetaret e Qendres se femijeve ajo u perzgjodh nga Franēesk Radi i cili eshte nje nga kantautoret me te mire ne vendin tone. Mariza eshte kengetarja e pare qe u ngjit ne kete skene ne nje moshe kaq te vogel. Kenga e tyre fitoi ēmimin e telespektatorit qe per ate vit ishte nje ēmim mjaft i rendesishem. Me pas ēmime te tjera vershuan per Marizen. Ne festivalin e femijeve, mori ēmimin e pare me kengen 'Memedheu'. Po me kete kenge fitoi perseri ēmimin e pare ne Festivalin Ballkanik te femijeve. Me keto dy kenge Mariza u be shume e dashur jo vetem per femijet por edhe per te rriturit jo vetem ne Shqiperi por edhe ne vende te tjera ku kendonte.Ne Maqedoni, Mariza fitoi ēmimin e trete ne nje festival mbarekombetar me kengen 'Le te kete gjithmone pranvere' ndersa publiku i Kosoves qe para pak kohesh e mbante mend ende te vogel, me syze tani e duartroket me zjarr si Mariza Ikonomi 17 vjeē por me nje ze te pjekur e shume profesional. Pas disa koncerteve ne Zvicer, France dhe me grupin 'Ilirianet' ne Hollande dhe Kosove, Mariza si pjesetare e ketij grupi u mireprit ne festivalin e madh me kenget
'Ti me fal' dhe 'Dashuri dhe Lot' dhe me albumin e tyre te quajtur 'Vegim Qiellor' ku kenget kane fryme mistike sepse edhe pjesetaret e grupit jane besimtare ne Zot. Pas kesaj rifilloi te kendoje vetem por duke u mbeshtetur nga grupi me kenget teper te suksesshme 'S'do qaj'.

Kjo kenge u kompozua nga vete Mariza dhe publiku i Kosoves, Maqedonise e priti shume mire. Ne Festivalin e pranveres me kete kenge Mariza u vleresua me ēmimin interpretuesja me e mire 'Mikrofoni i Arte' dhe tek Kenga Magjike doli perseri interpretuesja me e mire me kengen 'S'e di'. Keto kohe Mariza ka realizuar dy videoklipe te kengeve 'Kur vjen e Djela' qe eshte sigla hapese e nje 'show' televiziv dhe te kenges 'S'e di'. Kenga e ketij festivali titullohet 'Tregome' dhe eshte nje kenge e rrymes alternative
Ajo ka patur bashkepunim me kengetare e autore te ndryshem sepse mund te kendoje ēdo lloj zhanri muzikor duke filluar nga ai popullor e deri tek ai alternativ e heavy metal. Kengetaret e saj te preferuar jane CelineDion, Alanise Marisete, Guns'n Roses, Cranberryes etj. Ushqimi i preferuar picca kapriēoza dhe patatet e skuqura edhe pse eshte llupse e madhe.Familja e saj eshte e perbere nga kater pjesetar: Prinderit dhe motra e saj qe e do aq shume dhe i ngaterrojne shpesh si binjake sepse ngjajne shume. Aktori i preferuar Keanu Reeves

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

7Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:07

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografija a
Viktor Palokaj(Rebel aka unikkatil)

Viktor Palokaj-Rebel a.k.a (also known as-i njohur si) Unikkatil ėshtė njė rep kėngėtar kosovar qė jeton nė USA,atje ai shkruan dhe inqizon kėngė shumė tė pėlqyera dhe tė kėrkuara nga rinia.
Mirėpo edhe pse ai ėshtė afirmuar vonė duhet tė cekim qė Viktori ka filluar tė merret me rep qė nė moshė shumė tė hershme.
Me 1992 Unikkatili inqizoi kėngėt e tij tė para “Demokraci” dhe “Ta zdhukim Policinė” dhe mė 1993 ai inqizoi kėngėn e parė profesionale me titull :”zingjirėt qė s’kputen”.
Pas disa vitesh,saktėsisht me 1995 Viktori pėrjetoi njė tragjedi,shoku i tij i ngushtė Dren Thaqi u godit nga treni dhe vdiq,pėr kėtė ndodhi ai shkroi dhe inqizoi kėngėn “Shpirti N’Paqe” si kujtim pėr Drenin.
Nė kohėn kur pėr njė fjalė kundėr Sėrbisė paguaje shtrenjtė Unikkatili shkroi kėngė nė tė cilat pėrmendeshin emra tė policėve serb si ajo “Vdekje Sėrbisė” e megjithatė Radio Selavia nė Pristhtinė frikoheshin t’i emetonin kėshtu qė nga tė gjitha kėngėt e Unikkatilit aso kohe u emitua vetėm “shpirti n’paqe”.Muzika qė bėnte Unikkatili ishte Hip-Hop eksplicit, nė tė cilin pa frikė paraqiste realitetin ashtu si ishte dhe kėto ishin arsyet kyqe tė mos afirmimit tė tij nė atė kohė.Ndonėse do mund tė zgjedhte rrugėn e lehtė deri te fama duke mos pėrdorur shprehje eksplicite ose fjalė kundėr pushtetit tė asaj kohe siē kishin bėrė shumica apo tė gjithė reperėt tjerė tė asaj kohe,ai nuk ndėrroi stilin e tij dhe mbeti reper eksplicit dhe real,por i panjohur.
Mė 1996 Unikkatili u fut nė pėrleshje me njė familje shqiptare dhe hyri nė gjak me ta.Kjo ishte arsyeja pse familja e tij vendosi tė shpėrngulet pėr nė SHBA.Ata u vendosėn nė Bronx (New York),vend ky mjaft i banuar nga komuniteti shqiptar.Mė 1998 Unikkatili e bėn njė kėngė me disa anėtarė tė ABI,tė cilėn e titulluan “ Albanian Rule” dhe ishte mė shumė freestyle dhe shaka.Nė po tė njejtin vit Unikkatili punon kėngėn “if i die u die” kėngė kjo e cila nga shumė shqiptarė shihet si kėnga mė e mirė rep e stilit Western.
Viktori kur arriti nė USA menjėherė e formoi klanin TBA (The Bloody Alboz) nė tė cilin njė pjesė e anėtarėve mirren me muzikė rep,ndėr ta mė tė njohurit janė:Z.E.F ,Miloti, Ye-Toni,Polo,Zeni,Presioni(I cili kėndon vetėm shqip),Fame,Special-K,Tee etj.Unikkatili ka edhe studion e tij tė inqizimeve tė emėruar “CONQUEROR RECORDS” nė tė cilėn punon tė gjitha kėngėt e tij dhe aty ka punuar albumin e tij tė titulluar “SHIHEMI N’PĖRKUJTIME”

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

8Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:07

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Biografija:
Quhet Berkan Ahmeti, eshte 20 vjeqar. Vjen nga Shkupi, por nėnen e ka nga Gjakova. Thuajn se Berkani ka pas talent nga fėmėrija. Arsyja pse u paraqit tash ne sken e jo ma heret, Berkani nė Radio Kosovė thot se "Mbasi qė e kuptova, qfar biznesi dmth tė bėhesh e tė jesh kėngėtar, unė jam pregadit shumė para se tė ngjitem nė sken". Pėr her tė par ėshtė paraqit me kėngen "Kujt i them unė zemer", qė shumica atėher por edhe tani e ngatrrojn me Bertan Asllani qė e ka pas hitin e par "akoma tė du".

Berkani tregon qė i don tė gjitha zhandrret; pop, rock etj. Por thot se ma nė zemėr e ka rockun, edhe pse deri me tani thot se ende ska njė kang nė form tė rockut, pasi ka pas shmė obligime, dhe ėshtė i lodhur. Por dėshira e tij pėr tė bėr kėng rock , ėshtė shum e madhe. Na premton qė ka me pas mė shumė rock nė tė ardhmen, mbasi qė edhe e ka mė shumė nė zemėr.

Kėng popullore:
Shumė dėgjuest tė Radio Kosovės, ishin tė interesuar ta dijn sė a do tė filloj edhe Berkani tė kėndon kėng popullore, tash mbasi shumica kan fillu tė bėj kėt, njė shembull ishte Ermal Fejzullahu. Berkani u pėrgjigj dhe tha se, ėshtė njė arsyje pse prap fillojn tė re'kėndojn kėng popullore qė i kemi pas hite pėrpara. Ėshtė diqka qė e ndjejm nė shpirt dhe pėr kėt e kėndojm prap. Ėshtė orgjinaliteti jon qė sod e pėrtrijm , edhe pse jemi tė ri. Thotė se ka dėshir tė mar njė kėng popullore , qė ka qen hit pėrpara, dhe me modernizu. Ashtu siq ka bė Remzije Osmani, Ermal Fejzullahu etj. Por sa pėr me kėndu njė kėng taman popullore (pa modernizu) atė nuk muj tha Berkani pėr arsyje se e don pop dhe rockun, ėshtė rrit me kto zhandėrr, dhe tash e ka vazhdu nė at drejtim, dhe stilin e vet te krijon. "Sa pėr kėng popullore ato vijn prej zemres, dhe vetėm kėndoj nė njė aheng special, apo nė njė lloj darsėm. Po me kėndu nė album nuk mundėm, pėr arsyje se perzihet stili im", tregon Berkan Mehmeti. "Unė e kam stilin tim, ka shumė kengėtar tjer qė dijn tė kėndojn kėng popullore shumė ma mirė se unė. Unė edhe tė provoj tė kėndoj nė at zhandėrr nuk mundėm tė arrij si ata ditė sodit qė kan arrit. Ata dijn mė mirė se unė, jan merr me kto sene dhe kan ma shumė provoj se unė.

Videoclip:
Sa pėr videoclipin e par dhe tė vetėmin qė e ka Berkani deri me tani , thot se ėshtė shum i knaqun. "Ėshtė njė clip shumė i veqant, ka pas shumė gjėra, dhe kemi efekte dhe idea qė kohen e fundit se kemi pas". Muzika ėshtė nga Ocko ndėrsa teksti nga Leonora Poloska. Promovimin e videocipit e ka bėr nė Live Music nė Prishtin. Arsyja pse e ka zgjedh pikėrisht Prishtinen ėshtė sepse nė Prishtin ka shumė perkujtime tė mira, gjysen e jetės tij e ka kalu nė Prishtin. "Pėr atė edhe ndjehem mirė tė promovoj clipin nė Prishtin."

Talentet e tij:
Pėrveq kėndimit, Berkani e ka pasjon aktrimin. Ende nuk ka mujt tė tregoj aktrimin e tij nė ndonjė film, por shkon nė shkollė private tė aktrimit nė Maqedoni. Planet e tij jan tė kalon sa ma shumė kohen nė Prishtin dhe me vazhdu fakulltetin, kėndimin dhe aktrimin. Tregon se din tė bije pianos, ka filluar si 6 vjeqar. Nė atė mosh tėgjitha reth pianos i ka mėsu me vesht, pa notat e pianos. Veq me vesh e ka ni melodin, dhe ka mujt mu msu nė piano. Gjithmon kur e ka njė kėng tė re, gjithmon e provon pran pianos, se thot qė "muzikėn mundem me ba nė kompjuter, po vjen njė ditė kėrkesa me kėndu kėngen live, pėr at e provoj me piano. Mendoj qė gjithmon del edhe mė mirė me piano."

Motra dhe daja jan menaxheret t'Berkanit. Daja i tij, Petrit Riza tregon se Berkani ėshtė shumė kreativ, pėrdor shum koh pran kompjuterit ku aty transfermon shumė muzikė dhe provon shumė gjėra. Dhe ndoshta mundėt njė ditė tė bėj Berkani njė studio tė vogėl, dhe me kompozu kėng!

Berkani gjithashtu shkruan disa tekste vet. Tash kėnga ma e fundit, "Njė nė njė milion" ėshtė shkruar nga Berkani por me ndihmen e Leonora Poloska, ka bashkpunim tė mirė me tė, gjithashtu ajo e ka shkruar kėngen "Kriza" siq e pėrmenda ma heret.

Deri me tani i ka 5 kėng:
- Kujt ti them unė zemėr (Nota Fest 05)
- Ekstravagante (TopFest 05/06)
- Kriza (videoclip 06)
- Jeto me kėngen (Celsi muzikor 06)
- Nje nė njė milon (Kėnga magjike 06)

Shoqėrija nga kėngtaret shqiptar:
Berkani e ka shokė tė ngusht Besnikun, nga NRG Band, gjithashtu edhe Ermalin, Shpatin, Klatrinen dhe Gressen.

Planet:
Planet e Berkanit pėr tė ardhmen ėshtė pik sė pari tė realizon njė klip tė re, ka dėshir tė jet njė rockbalad, dhe thot qė menxi spret tė fillon. Planet tjera jan albumi, dhe gjithashtu me dal ne njė band live dhe mbrenda 4 muajve me dal nė turne nė Kosovė, Maqedoni dhe Shqipėri. Sa pėr webfaqe thot se ende ska, mbasi i kushton ma shumė rėndėsi kėndimit.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

9Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:09

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Nexhmije Pagarusha u lind mė 7 maj tė vitit 1933 nė fshatin Pagarushė tė Malishevės nė Kosovė. Ėshtė artiste shqiptare. Kur flitet pėr tė pėrdoren nė njė frymė shumė epitete si: Bilbili i Kosovės, Mbretėresha e Kėngės Shqipe, Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Baterflaj, Fyti i Kristalte, etj. Mori shumė ēmime, ndėr tė tjera "Kėngėtare e Shekullit".

Veprimtaria e saj muzikore 40 vjeēare ėshtė aq e gjerė, sa qė ėshtė vėshtirė tė thuhet se cilit zhanėr i takon, sepse ajo kėndoi thuaja nė tė gjitha zhanret. Ėshtė e njohur pėr interpretimet e saja tė shkėlqyera nė muzikėn popullore, por ajo nė anėn tjetėr kėndoi me sukses edhe arie tė operės .

Nexhmije Pagarusha ishte edhe si aktore e suksesshme, si nė film ashtu edhe nė teatėr.

Nė Beograd vijoi shkollėn e muzikės pėr solo kanto, tė cilėn ajo e la nė vitin e tretė dhe nuk e vazhdoi mė. Po ashtu nė Beograd kishte paraqitjen e parė muzikore nė skenė. Nė vitin 1948 ėshtė pranuar si kėngėtare nė radio nė Kosovė.

Ajo ishte nė kohėn e krijimtarisė sė saj nga tė gjithė kritikėt e artit, njohėsit e muzikės popullore dhe adhuruesit e saj shumė e ēmuar.

Bashkėpunoi edhe me kėngėtarėt nga Shqipėria, dhe u paraqit edhe nė Shqipėri me ansamblin “Shota” me rastin e njė turneu.

”Baresha” ėshtė njė ndėr kryeveprat e interpretimit tė saj. Kjo kėngė u kompozua nga bashkėshorti i saj Rexhep Mulliqit me tekstin e poetit Rifat Kukaj.

Nexhmije Pagarusha interpretoi nė njė koncert tė muzikės klasike veprat e pėrkthyera shqip tė Bethovenit, Puēinit, Verdit, etj. Ky koncert ka qenė i pari i kėtij lloji. Fatkeqėsisht askujt nga organizatorėt teknik nuk ju kujtua tė regjistrojnė kėtė koncert! Pėr fat tė keq po ashtu nuk janė tė evidentuara tė gjitha koncertet dhe i tėrė repertori i kėngėve tė kėnduara nga ajo, pasi qė siē ka thėnė ajo njė herė, pėr tė ishte vetėm muzika me rėndėsi, ajo dhe muzika ishin njė. Mendohet se ajo ka interpretuar mbi 150 kėngė.

Ajo ishte pjesėmarrėse e koncerteve nė Kosovė, Shqipėri, Bullgari, Izrael, etj. Karrierėn muzikore e pėrfundoi nė vitin 1984, pas njė koncerti nė Sarajevė.

Pas 16 viteve larg skenės, u paraqit nė vitin 2000 me kėngėn "Pėr ty", nė njė emision tė Ardit Gjebreas, i cili e shtyri tė bėjė kėtė.

Ishte nė jurinė e festivalit Kėnga Magjike 2005. Aktualisht ėshtė kėshilltare e lartė pėr muzikė nė Radio Kosovė dhe nė Radio Blue Sky.

[redaktoni]
Krijimtaria
Disa nga kėngėt e saj:
“Baresha“
”Ani mori nuse”
”Mora testin”
“Kur mė shkon si zog n'hava”
“Kur mė del nė derė”
”Ke selvitė”
“Ē'u ngrit lulja nė mėngjes”
“Ēil njat zemėr plot kujtime”
“Dallėndyshe”
“Njė lule”
"Zambaku i Prizrenit"Interpretoi nė filmat dhe shfaqjet teatrale:
“Dasma e pėrgjakur”, (1967)
“Jugovizioni” (1973)
“Gėzuar viti i ri” (1976)
"E kafshoja terrin" (1977)
"I ikuri". (1980)
"Tre vete kapėrcejnė malin" (1981)
"Lepuri me pesė kėmbė"
"Fluturimi i Micakut"
"Daullet e tė ēmendurve",
"Rexha i nėnės nė grazhd tė kalit"
"Vrasėsit bėjnė dasmė natėn" (1997)
Kjo eshte biografia e Nexhmije PAgarushes per ata qe ende nuk e njohin dhe flasin pa fakte.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

10Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:10

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Jane dy gjera qe nje mashkull nuk duhet te bej tek nget makinen.Se pari: te mos marri drejtime rrugore nga e dashura, e se dyti; te mos degjoj udhezimet rrugore qe jep…Lola.Per ata qe nuk e dine (ashtu si edhe une dy jave me pare) Lola eshte nje aparat qe te tregon rrugen qe duhet te ndjekesh per te mberritur ne nje destinacion te caktuar.Perndryshe…e gjen veten ne nje prej situatave me qesharake ne jete; perfundon nga autostrada ne qytet tjeter dhe per te shkuar nga nje rruge ne tjetren te duhen 30 minuta. Miku im do me “ngordh” qe po e permend kete, por nuk me rrihej pa e thene. Ah Lola…kurr s’ka per te hypur ne makinen time.
Kur nisesh per ne nje kocert/party shqiptare nuk di c’te presesh.Ndoshta,sepse organizohen jo shpesh dhe rralle e me rralle e gjejme veten ne nje publik vetem me shqiptare.Ajo cka me pelqen ne mbremjet e Nju Jorkut, eshte fakti qe shumica e spektatoreve jane te nje moshe relativisht te re. Ne mbremje te tilla e vertetojme me se miri se ajo shprehja “Larg syve,larg zemres” nuk mund te jete e vertete. Dashuria qe kemi per te shkuaren tone, gjithmon ne momente te tilla kthehet ne nje krenari.Sidomos kur shikon se sa mire, brezi i ri i shqiptareve ne Amerike, jane pershtatur ne jeten shoqerore te ketij vendi. Gjithmon me behet qejfi tek shikoj shqiptaret qe gezojne.Kemi vuajtur dhe jo per fajin tone,e ne nje nate si kjo e sotmja…nuk me hiqej nga mendja mendimi “Te gjithe jane te lutur” : )

Ok “Zeri i Popullit” se po ju bej per te qare…tani Albaniakshe!

Koncerti fillonte ne ora 10:30, por njerzit filluan te mbajne rradhe qe prej ores 9:30.Kaq mjaftoi per te mesuar se mbremja e sotme do shkonte me se miri. Hyrja u zhvillua normalisht dhe per te paren here ne nje mbremje shqiptare ketu ne Sh.B.A me dhane “Karte gazetari” e cila te jep mundesine per shkuar ne kuinta e per te biseduar me kengetaret etj etj. U cudita pak,por me erdhi mire qe organizatoret kishin menduar edhe per “ne” gazetaret. Sinqerisht i jap vlersimet me te mira, per kete.
Rovenen ne e kemi intervistuar disa here per Albaniac, personalisht e kam njohur qe perpara se te behej e njohur ne mbare Shqipen, Shpatin ne anen tjeter, vetem kisha biseduar ne telefon. Pavarsisht se kam intervistuar shume artiste, cdo here stepsem pak nga ideja qe me duhet ti pyes 101 pyetje nje personi te cilin nuk e kam takuar ndonjehere.

Por keshtu funksionon ky biznes, e nese e gjeni veten ne nje situate jo te kendshme…hmmm nje redbull ju shpeton.Sigurisht…flatrat i merrni me nje tekje vodka ne mes. 21 e siper Oh!kay

Tek hyra ne dhomen e kengetareve, Rovena ishte ende duke u zbukuruar me ndihmen e motres se saj Elises,njekohesisht edhe menaxhere e kengetares. U takuam u pershendetem,filluam ti rikujtojme njeri-tjetrin momente nga e shkuara e normalisht biseduam rreth turneut ne Amerike. Rovena kishte vetem fjale te mira.Ishte mjaft e kenaqur dhe priste me kureshtje e emocione daljen ne skene ketu ne Nju Jork. Kisha pese minuta ne dhome dhe nuk e kisha vene re Shpatin i cili ishte ulur ne nje divan pas meje dhe nuk po fliste. Jo per gje, po nuk eshte dhe i shkurter.“Po ti pse je kaq i turpshem?Gjitha vajzat per ty jane ketu sot, ti duhet te jesh “crazy”! i thashe tek po pershendeteshim, Rovena shtoi “Ky i turpshem!Keshtu duket se nuk eshte i turpshem ky.” Sigurisht Shpati as nuk e kishte idene se kush isha,por motra e Rovenes, Elisa i shpejgoi shume shpejt qe une shkruaja per Albaniac, te cilin mesa mesova edhe Shpati e paska lexuar.Shume cool! Pastaj filluam te benim disa fotografi ne te cilat dukem si nje personazh filmi horror lol…Rovena dhe Shpati kane njohuri te mira te anglishtes, biles Shpati do publikoj se shpejti edhe nje album ne gjuhen angleze.Da daaaa! Ne fakt ai e hapi koncertin me nje kenge ne anglisht. Rovena eshte ne pergatitje per nje album te ri, nderkohe qe me te rejat rreth saj do ti mesoni ne nje interviste se shpejti ketu ne Albaniac. Tek perfunduam pozat, u krijua nje ambient si midis te njohurish, ndoshta sepse kur filloje te flase une duhet postobllok te me ndaloje.Hahahaha! Po e egzagjeroj pak eh! E dija qe Rovena dhe motra e saj jane te shkathta,por ishte Shpati ai qe me ndryshoi mendimin qe kisha per te. Ndryshe nga ai djali qe vetem buzqesh e me zor i thote disa fjale, ai ishte i komunikueshem dhe thjesht…cool.
Ne salle te gjithe ishin ne pritje per dy kengetaret.Vendi ishte i mbushur plot e perplote dhe bartenderat po kercenin nga nje cep ne tjetrin per te kryer porosite.SERIOZISHT! Jam shkrire duke qeshur, tek prisja pijen,duke pare sesi hidheshin nga nje ane ne tjetren.Nisja shqipe nisja!

Koncerti u hap me nje interpretim ne kitare te nje kitarishti shqiptar,per tu pasuar nga grupi “Rock Kandy” te cilet kenduan tre prej hiteve rrok me te perzemerta per mua “I love Rock N’ Roll” “Pour Some Sugar O n Me” dhe “Rebell Yell”.


Ata u pasuan nga Shpati dhe Rovena .Te dy kengetaret kenduan drejtpersedrejti dhe u priten jashtezakonisht mire nga publiku ne salle.Me kedo qe kam folur, me kane thene qe ka qene nje prej party me te mira te organizuara ne Nju Jork. Imagjinoni! Une u cova dhe K E R C E V A!!! Ata qe me njohin e dine qe kur vjen puna per muziken folk, une e kercej si Sinani hip-hop_in lol. Sidoqofte e kam nje verejtje apo me teper nej keshille,sepse ne fund te fundit gjithseicili ka stilin e tij…Shpatit i nevojitet nje stilist i mire.Nuk di pse ai ka ca veshje “crazy” ndonjehere, dhe ne skene me xhakete…ncuq ncuq.Ai ndoshta ishte i vetmi person me xhakete ne klub.HA! Mendoj se duhet ti vizitoj me shpesh dyqanet e Armanit…dhe nuk e kam fjalen per Exchange! Ndersa per Rovenen…e di qe shume prej jush, beni sikur ju duken pak te shkurtra veshjet e saj e bllah bllah bllah,por thelle ne zemren tuaj, ju pelqen sa me nuk ka. Yep! Ne te Nju Jorkut jemi pak tekanjoz,por kini parasysh…ne shohim brenda nje muaji ate cka shume qytete e shikojne brenda nje viti, ndaj kerkojme pak me shume perkushtim.Ndonje kundra? Vetem ndonje qe nuk eshte nga lagja ime.

Nuk duhet te le pa thene se vodka tek BB King ishte..bllaaaaaa! Me teper Spiritus sesa vodka. Fale saj tek po dilja per cigare me nje mikeshen time, ngaterrova nje person me organizatorin e koncertit.
“Valoni?”,- e pyes.
“Po.”,-me thote ai.
“Ku je! Sa te kemi kerkuar, hajde ta pijme nje pije,me erdhi mire qe u takuam…me ka humbur numri i celularit, ma jep kartviziten te ju telefonoj.”
Ai nxjerr kartviziten, pershendetemi dhe largohet.
Mikesha ime me thote “Ai nuk ishte Valoni”.
Me vone shikoj kartviziten dhe personi ne fjale ishte LUANI! Me saktesisht quhet Luan Bexheti, nje regjizor shqiptar me banim ne Amerike i cili vjet ne Tribeca Film Festival ka prezantuar nje dokumentar te titulluar ”Cadillac Man”. Filluam te qeshnim…cfare te benim, ndonjehere e “shkel” edhe une.Ok! Ndoshta me shpesh se njehere.

Nuk ka party shqiptare pa u mbyllur me nje sherr.Nuk eshte dicka shqiptare, eshte dicka ballkanase.Dhe komunitetet e tjera ballkanase kane te njejtin problem.Jo se kam gje kundra “larjes” se hesapeve, por pse ne momente dhe ambiente te tilla ku njerzit vijne per tu gezuar? Nuk eshte e lehte te organizosh nje party ne Nju Jork e zenka te tilla e bejne dhe me te veshtire. Thjesht tregoni pak me shume respekt.

Sidoqofte, Rovena, Shpati dhe NYC Art Connection, arriten te sjellin per komunitetin tone ketu, nje prej festave me te bukura dhe me cool. U vulos!

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

11Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:11

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Eva Pepaj, eshte nje prej atyre vajzave te talentuara, te cilat mund ti kesh hasur ne faqet e revistave apo ne reklamat e dyqaneve, mund te kesh ngelur i magjepsur me bukurine e tyre, por nuk te ka shkuar mendja aspak se ajo mund te jete edhe bashkatdhetarja jote.Kjo per faktin, se ashtu si edhe shume talente te tjere shqiptare ne mbare boten,Eva ka preferuar te jete mjaft modeste me suksesin e saj, i cili duke pasur parasysh rrethanat dhe arritjet e vazhdueshme te Eves mund te jete gjithcka, por jo modest.Kjo interviste eshte nje prej me te preferuarave per mua.Shpesh here, nuk eshte e rendesishme cfare thuhet, por sesi thuhet.E si cdo gazetar tjeter mund te ju tregoj; Nuk ka personazh me interesant, sesa nje person i suksesshem me kembe ne toke.Per here te pare ne Albaniac ju prezantojme Even,duke shpresuar te degjojme me shpesh prej saj ne te ardhmen.

ELBINO: Ku jeni ne keto momente dhe per cfare jeni duke punuar?


EVA: Jam ne nje sesion fotografik per fushaten publicitare te C&A ne Hollywood te Kalifornise.


Nuk po me besohet qe ju jeni modelja e reklames se “Trucco“ te firmes Sebastian!Me pelqen shume ai poster-reklame!Per te mos folur pastaj,qe per nje periudhe te gjate ka qene i vendosur kudo.Si u zgjodhet per kete prezantim?


Te qenit pjestare e agjensise te modeleve “Nous”, nje prej pese agjensive me te mira te modelimit ne hollivud, e cila ka kliente te tille si Paris Hilton,Alissa Miller,Kimberly Stewart,Tyson Beckford etj, me ndihmoi per te siguruar kete pune.Agjensia me perzgjodhi per te shkuar ne prova.Atje,konkurova midis shume vajzave,prej agjensive te tjera dhe me ne fund u zgjodha per kete reklame.


Cdo vajze enderron te behet modele,por per ju kjo enderr eshte bere realiet. A ju shijon puna ne industrine e modes? A eshte te qenit modele aq qejf sa duket?


Personalisht me pelqen shume puna si modele, sepse me pelqejne sfidat qe sjell cdo eksperience e re.Megjithate nuk eshte gjithmone aq qejf sa duket. Te duhet te pozosh e fotografohesh per ore te tera, ne vendet me te cuditshme. Ne nje prej sesioneve fotografike me te fundit per nje reviste gjermane, shkuam per te fotografuar ne shkretetire ne nje temperature 90+ ( 32+ celcius) per 12 ore.Ne gjithe ate te nxehte, me duhej te vishja nje pallto, por njekohesisht te shfaqesha e fresket,e lumtur dhe aspak e lodhur apo ne vape.


Kur keni filluar te merreni me modelim dhe si arritet te siguronit punen e pare?


Modelimin e kam filluar ne Micigan ne moshen 17 vjecare, kur nenshkrova nje kontrate me agjensine “Talent Shop”. Menjehere, fitova edhe punen time te pare si modelja per fushaten publicitare te “Cure for Cancer”. Gjithashtu mora pjese edhe ne reklamen e “Minute Maid”.Ajo cka I dha hov karrieres sime, ishte konkursi “International Model Talent Association”, ku fitova titullin e shoqerueses se pare midis 3000 vajzave, si edhe tituj e “Best Jeans”,”Best Runway Walk”,”Best Make-Up” dhe “Best Body”.Te nesermen pata 40 telefonata nga agjensite kryesore dhe mu ofruan 150.000 dollare per nje kontrate me “Cover Girl”, qe fatkeqsisht mu desh ta refuzoja,pasi nuk mundesha te shkoja e vetme ne Kaliforni,duke qene se isha ende ne moshe te vogel.

A jeni kthyer ne Shqiperi (Shkoder) qe prej largimit me 1997?


Jo, nuk jam kthyer, por vertet pres me padurim te shkoj ne Shkoder. Me mungon shume vendi ku jam rritur,vecanerisht e vetmja teze qe kam, e cila jeton atje, si edhe miqte e femijrise.

Nese nuk do ishit shperngulur ne Amerike, mendoni se dhe ne Shqiperi do kishit vazhduar me modelim?

Sigurisht! Mendoj, pavarsisht se ku do kisha jetuar,modelimi do te kishte qene nje pjese e rendesishme e jetes sime. Gjithashtu mendoj, se nuk ka rendesi se ku jeton, por ajo cka eshte e rendesishme,eshte sesi i perdor eksperiencat personale qe ke jetuar.


Gjithashtu, eshte edhe nje tjeter modele me origjine shqiptare shume e njohur ne Sh.B.A. Ajo quhet Emina (Cunmulaj).Keni degjuar per te?Po kam degjuar dhe jam krenare qe nje shqiptare po ben emer ne industrine e modes.I uroj asaj gjithe te mirat!

Keni marre ndonje lajm nga “Victoria’s Secret” Wink Dua te them; Ju keni bere disa reklama per “lingerie” dhe cdo modele enderron te perzgjidhet per “The Victoria Secret Fashion Show”…

Po, do doja shume te merrja pjese si modele ne “The Victoria Secret Fashion Show”,por besoj qe do te ndodhe kur te jete momenti i duhur. Cka ata kerkojne per shfaqjen e tyre, eshte dikush qe ka punuar prej vitesh per ta. Le te shikojme cdo te sjelle e ardhmja.


Cili eshte stilisti juaj i preferuar?


Mund te them se per momentin, stilisti im i preferuar eshte Santino, i cili u rendit i dyti ne programin “Project Runway” te Bravo TV(Nje program shume I njohur ne SH.B.A ku stiliste te panjohur konkurojne midis tyre.Ideuar dhe prezantuar nga modelja e njohur Heidi Klum). Une nepermjet Bravo TV pata rastin te punoj me Santino dhe me pelqen shume stili I tij I vecante.Ai eshte hip, trendi dhe klasi ne te njejten kohe.Pak a shume si edhe karakteri im : )

Duke hedhur veshtrimin ne te ardhmen.

Cfare projektesh keni? Do te vazhdoni me modelimin apo do te perqendroheni me seriozisht ne aktrim?
Per momentin, modelimi eshte pasioni im paresor.Jam duke shqyrtuar per kontrata me agjensi ne shtetet e tjera si Nju Jorku apo Majami e se shpejti edhe ne Evrope. Tani per tani, jam duke shkuar ne disa klasa per mesime aktrimi e nese me vjen oferta e duhur apo dikush te me zbuloj, atehere do jete edhe koha kur une do tregohem me serioze ne lidhje me aktrimin.Per te zbuluar (si aktore) eshte shume e rendesishme te jesh ne kohen e duhur ne vendin e duhur.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

12Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:12

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Ka shume kohe qe te gjithe e presin Elsen te rikthehet ne skenen muzikore shqiptare,jo sepse i ka munguar pasi gjithmone eshte e ftuar ne spektakle e koncerte te ndryshme, por sepse kengetarja me e njohur dhe e talentuar ne Shqipe,pas kaq vitesh ende nuk ka nje album te sajin ne gjuhen shqipe.Per fat te keq, fansat duhet te presin edhe me teper, pasi kengetarja ende nuk e ka ne plan te publikoje nje album ne shqip dhe arsyen perse, e jep pikerisht me poshte ne intervisten per Albaniac.
E PAARRITSHMJA ELSA
Ka shume kohe qe te gjithe e presin Elsen te rikthehet ne skenen muzikore shqiptare,jo sepse i ka munguar pasi gjithmone eshte e ftuar ne spektakle e koncerte te ndryshme, por sepse kengetarja me e njohur dhe e talentuar ne Shqipe,pas kaq vitesh ende nuk ka nje album te sajin ne gjuhen shqipe.Per fat te keq, fansat duhet te presin edhe me teper, pasi kengetarja ende nuk e ka ne plan te publikoje nje album ne shqip dhe arsyen perse, e jep pikerisht me poshte ne intervisten per Albaniac.Qe prej 1997 kur me debutimin ne Festivalin e Kenges ne RTVSH fitoi cmimin e pare dhe u rikthye nje vit me pas per te marre po te njejtin cmim, Elsa Lila vazhdon me thjeshtesine dhe zerin e saj te vecante, te mbetet kengetarja me e vlersuar ne Shqipe.Pas tete vjetesh ajo mbetet talenti i fundit qe ky festival zbuloi ne skenen e tij, e qe tashme e kerkon te rikthehet per nje prezantim sa me dinjtoz, ne Eurosong, por kjo kerkese duket se do te ngelet e pa plotesuar edhe kete vit e ndoshta edhe per disa vite te tjere.Sidoqofte, Elsa ka te tjera plane per 2007 dhe nje koleksion fotosh qe e tregojne ate ndryshe nga c'jemi mesuar me pare.Lexoni intervisten e mos harroni te lini pershtypjet tuaja.

Elbino

Gjate gjithe kesaj kohe qe keni qene larg Amerikes cfare ka ndodhur ndonje e re jeten tuaj profesionale dhe ate private?

Normal,une jam nje kengetare dhe persa i perket jetes artistike dhe pse nuk udhetoj pertej pacifikut, vazhdoj jeten tim artistike ne Itali.Kam vazhduar te shkruaj kenge, kam vazhduar te punoj ne studio duke mbledhur material, qe ne nje moment qe mua do me duket me i pershtashem per tregun dhe gjendjen time emocionale,psikologjike etj, ti permbledh te gjitha keto kenge dhe te dalin ne nje album.

Jeni duke pergatitur per albumin e dyte ne italisht?

Po jam duke u pergatitur per nje album ne italisht.

Vazhdon te keni kontrakten me BMG?

Me BMG e kam pasur, por tani jam ndare prej tyre

Dhe me cilen kompani vazhdoni?

Tani jam duke kontraktuar me disa kompani, dhe aktualisht nuk kam firmosuar akoma por jam ne kontraktim e siper.

Keni bashkepunuar me ndonje artist te njohur italian ne albumin tuaj te dyte?

Po normal, kam bashkepunuar me Maurizio Fabrizio qe eshte nje kompozitor shume i njohur ne Itali dhe ka shkruar per Eros Ramazzotti,Giorgia, per shume emra te medhenj dhe me ka dhene kenge edhe mua, sepse kemi bashkepunuar se bashku para gjashte vjetesh.Shume artiste te tjere pak me te vegjel, te cilet ndoshta ju nuk i njihni, por ne Itali jane shume te njohur si dhe do te kem nje duet me Massimo Ranieri.

Dmth albumi i dyte ne italisht do te jete vertet bombe!

Nuk e di sesa do te jete bombe, por une kam kohe qe po punoje dhe shpresoj qe te dali mire.

Jo, e kam fjalen, duke pasur shume kompozitore dhe kengetare te njohur qe po punojne per kete album, mendoj se do te jete i suksesshem

Shpresojme, shpresojme!

Jeni kengetarja me e vlersuar e brezit tuaj ne muzike dhe ende nuk keni nje album shqip.Pse Elsa?

Sepse, aktualisht nuk me duket momenti i duhur.Une material ne shqip, mund te kisha per pese albume jo per per nje. Sirtaret ne shtepine time i kam plot me kenge te papublikuara te shkruara nga une apo te tjere, te cilat mund te permblidheshin fare mire, jo kenge te marra nga Rumania apo Bullgaria, por kenge tamam te papublikuara ndonjehere, por nuk me duket se do te ishte e pershatshme qe nje albumi ime te dilte ne kete moment HISTORIK te tregut tone, pasi mund te kishte rrezik qe, te kalonte pa u degjuar fare apo i pakonsideruar, pasi publiku duket i terhequr nga rrymat e reja qe kane dale.

Une mendoj, perkundrazi, nqs do behej albumi do kishte shume sukses, pasi mbaj mend kur dolet heren e fundit si e ftuar ne Festivalin e Kenges ne RTVSH. Ai ishte nje moment shume cool ku salla ju duartrokiti e u ngrit ne kembe, gje qe ndodh rralle.Ma do mendja se te gjithe presin nje album prej jush.

E di, por po e mendoj dhe njehere.

Common Elsa!!! Mos u vono!

Keni konkuruar dhe fituar dy here ne F.K ne RTVSH. Dukeqene se tani ka hyre ne loje dhe Eurosong a do te riktheheni te konkuroni serisht?

Jo.Te dyja heret qe une fitova, per fat te keq televizioni shqiptar nuk kishte paguar taksat e duhura per te qene perfaqsues ne Eurosong, behet fjale per vertet shume pak.

Elsa,nje moment pasi nuk po ju degjoj mire, a mund ta ngrini pak zerin?

(qesh) Nqage jam shume e lodhur dhe jam ngritur nga gjumi para gjysem ore, ndaj flas me kete ze, pasi nuk e kam mare veten

Ok, te kerkoj te falur..

Jo nuk ka gje...zakonisht bertas

Jemi takuar ne po nuk e mban mendā€¦

Jo nuk e mbaj mend.

Diku ne vitin 98, per Intervisten ne Tirane, ka qene edhe babai juaj me juve.

Kemi qene ne nje shtepi ndoshta?

Po,tek zyrat e intervistes e cila eshte nje shtepi dykateshe,

Jo, nuk ju mbaj mend fare fare fare

Gjithashtu kemi folur para disa kohesh ne lidhje me filmin..

Ohhh Sangue vivo, e mbaj mend, por si pamje nuk me kujtoheni fare.

S'ka gje, do vendos nje foto timen perkrah intervistes qe te mos me harroni me.

Pra ne lidhje me festivalin.

Persa i perket festivalit une historine time, besoj se e kam bere ne festival.Dmth nuk besoj qe kishte ndodh ndonjehere qe nje kengetare te marri pjese 2 here rradhazi dhe te dyja heret te marri cmimin e pare dhe duke qene gjithashtu hera e pare qe merrja pjese ne kete festival dhe isha vetem 15 vjece. Une nuk kam me nevoj per fitore, kam nevoj per te vazhduar muziken time,fitoret i kam pasur.Me mire te ja leme vendin artisteve te rinj qe po dalin, te fitojne edhe ata nga nje here festivalin. Shansin, jo vetem vetes por edhe RTVSH per tu paraqitur ne Eurosong me nje prezantim dinjitoz ja kam dhene jo nje por dy here dhe per arsye ekonomike nuk kam marre pjese.Tani qe ka ardhur dita qe ne mund te konkurojme, le te shkojne artistet me te reja, kushdo qe e fiton tani festivalin,une nuk kam me nevoj per Festivalin Europian.

Te gjithe deshirojne qe Shqiperia te prezantohet sa me mire, e te them te drejten ne tre vjete jemi prezantuar joā€¦mire..

Personalisht kam dhene kete idene tjeter,sepse normal qe me behen ftesa per te marre pjese ne festivalin e RTVSH dhe une kam refuzuar normalishtā€¦harrova cfare desha te thoja e humba fillin (qeshim te dy) ngaqe sa jam cuar nga gjumi doja te thoja dick ate rendesishme, por harrova

E paske pas genjeshter (qesh)

Si? JO! JO! Nuk e kam genjeshter.

(Qeshim) Thuhet qe kur deshiron te tregosh dicka,por e harron, ndodh sepse e ke pasur genjeshter.Bej shaka!

Ju keni ardhur edhe me pare ne SH.B.A per koncerte, por kjo eshte hera e pare qe po zhvilloni nje turne apo jo?

Une kam ardhur edhe me pare, kam kenduar dy here ne Nju Jork, por kjo eshte hera e pare qe bej dicka te lidhur ne forme turneu, organizuar nga Nobile Productions te cilen e perfaqson Melinda.

Ne lidhje me jeten tuaj private.A jeni e martuar?

Jo!

Me paskan genjyer.Me thane qe ishe martuar.Thashethemi i rradhes siduket.

Jo.Thashetheme ka pasur plote(Me tregon dhe nje thashethem tjeter te pavertete, por kerkon qe te ngelet midis nesh dhe te mos publikohet ; )
Pashe fotografite e punuara nga Fadil Berisha dhe me pelqyen jashtezakonisht shume, pasi jemi mesuar te ju shikojme te thjeshte dhe nuk eshte se fotot kishin ndonje ekzagjerim, apo makiazh te renduar,por vertet ishin surprizuese.Heren e ardheshme qe do t'ju shohim ne skene, do dilni me nje pamje te tille apo do vazhdoni ti qendroni besnike thjeshtesise suaj?

Jo, une nuk jam si tip, ekstravagante keshtu qe dhe kete gje e tregoj dhe ne skene .Me pelqen te shfaqem me pak sofistikizma, por prap duke qendruar tek e thjeshta.

Vjet ju provuat te konkuronit serisht ne Sanremo. Mesa kam lexuar ne median italiane, ju u futet per te konkuruar ne naten finale, por ne momentet e fundit drejtori i festivalit ju hoqi nga konkurimi pa dhene shpjegim per kete.

Une u futa tek lista e pjesmarreseve dhe gjysem orshin e fundit te mbylljes se listave, emri im eshte hequr per arsye qe i dine vetem ata.Une prandaj nuk mora pjese mu hoq e drejta per te konkuruar dhe pse isha e para ne liste dhe u pranua dikush qe kishte vetem tre muaj.

Me erdhi shume keq kur e mora vesh, pasi vertet uroja te ju shikonim edhe nje here ne Sanremo.

Faleminderit.Nuk ka problem.

Tani ku qendroni me teper dmth. rezidencen e keni ne Itali apo ne Shqiperi?

Une qendroj ne Itali, por ne Shqiperi shkoj shume shpesh, sepse e kam nje ore larg me avion, keshtu qe cdo muaj shkoj per nje fundjave apo me teper.

Po ne lidhje me profesionin tuaj te dyte, ate te arkitektures

Arkitekturen kam disa kohe qe e kam ambandonuar, sepse nuk kam pasur kohe qe ta ndjek, nese I mban dy kembe ne nje kepuce, eshte shume veshtrire te ecesh pastaj.Ndaj dhe une po nuk munda ti perkushtohem 100% arkitektures, do e kem shume veshtire te eci perpara ne menyrr profesionale dhe e njejta gje me muziken.

Ju e keni mbaruar universitetin per arkitekture?

Jo.Kam dy vjete qe nuk e frekuentoj me, por besoj se ne nje moment tjeter te jetes sime do e vazhdoj.

Kush ju duket me cilesore, arkitektura antike apo ajo moderne?

Varet, persa i perket fasadave te pallateve me siguri arkitektura e lashte, ndersa persa i perket arkitektures se brendshme jam me teper per ate moderne.

Ju keni blere shtepi?

Jo nuk kam blere.

Po kur te bleni shtepine tuaj do e beni merreni vete me arkitekturen?

Normalisht 100% po.

Elsa, degjova se jeni ne bisedime ne lidhje me nje projekt dhe ketu ne Amerike por nuk e mbaj mend egzaktesisht.

Shume mire qe nuk e mbakeni mend (qeshim)

Tani une e di, por bej sikur.

Ju kuptova dhe une ndaj.

Seriozisht, a eshte i vertete si lajm mund te na thoni dicka me teper?

Te shohim, po mundohemi te bejme dicka te madhe dhe ketu.

Mezi po presim dhe me te vertete ju a uroj po s'mund te na tregoni dicka me shume?

Nese ma doni te miren (qeshim), atehere me mire mos te flas, sepse zakonisht kur thuhen gjerat para kohe nuk realizohen

Ajo thenie eshte per njerzit qe nuk kane talent, artistet me talent si i juaji nuk kane pse te kene frike.

Une jam me talent por edhe supersticioze.

Elsa atehere, ju uroj shume suksese dhe faleminderit per intervisten!

Faleminderit edhe juve!

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

13Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:13

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Orinda, pershendetje!

Ku jeni ne keto momente dhe me ēfare jeni duke pregatitur?

Ne keto momente jam ne Shqiperi duke u pergatitur per “Kengen magjike” dhe ne te njejten kohe duke vazhduar studimet ne “Universitetin e Europian te Tiranes”.

- Per cfare studioni?

Kete vit jam ne vitin e pare ne “Universitetin Europian te Tiranes”, per “Marredhenie Publike-Komunikim” ose ndryshe PR (Public Relation).

- Ēdo kenge e juaja qe prej fillimit ka qene hit ndaj dhe albumi juaj eshte nder me te shumepriturit. Kam degjuar qe albumin e keni gati ne perfundim dhe prisni momentin per ta publikuar. shte e vertete?

Albumi per publikun do vij atehere kur une ta kem ne duart e mia. Vertet albumit i duhen dhe pak kenge per t'u hedhur ne treg por une nuk dua te flas para kohe...

- Keni menduar per ndonje titull per albumin?

Akoma jo Elbino, akoma jo...

- Cilet kane qene artistet me te cilet keni bashkepunuar?

Soni, Julka, Flori dhe Elvana...

- Po vjen fundi i vitit. Ēfare nga projektet e 2006 ju ka mbetur pa realizuar e cilat do te jene projektet paresore per Orinden gjate 2007?

Siē ju tregova me pare jam duke u pregatitur per “Kengen magjike” e cila eshte e rendesishme per mua kete vit sepse vi me nje fryme te re. Ne projektet e 2007 nuk po e perfshij me albumin. Ai do vi atehere kur te jete gati. Tani per tani nuk e kam gati prandaj nuk dua te flas per ate. Ndoshta ne vitin 2007 do i sjell publikut dicka te re, larg kenges...

- Sa perqind te vetvetes gjeni ne kenget qe kendoni?

Ne te gjitha kenget qe kam kenduar e kam ndjere veten te plotesuar. Do te vecoja kengen e fundit te realizuar nga Aida Baraku dhe Darko Dimitrov... Kenge e papare...

-Keni tentuar apo keni krijuar ndonje prej kengeve qe do te jene ne album? I keni perzgjedhur vete kenget e tij apo ja keni besuar zgjedhjen kompozitoreve?

Nuk kam tentuar te krijoj asnjeren prej tyre. Do kisha patur shume deshire por eshte pamundur te shkruaj apo te perkthej nje gjuhe qe e njoh shume pak. Une muziken e ndjej, e dashuroj dhe perballe saj une mbetem pa fjale...

Kenget e albumit nuk i kam perzgjedhur vetem une.

- Kush jane kenget apo artistet Dance qe preferoni me teper? Cilin album muzikor jeni duke degjuar momentalisht?

Hahaha e bukur kjo pyetje... Njerezit shpesh mendojne se une duke qene se kam bere dy kenge dance duhet te degjoj e te kem kengetar te preferuar te dance-t.

Por jo Elbino. Orinda nuk ka kengetar te preferuar ne rrymen dance. P.Sh tani Orinda eshte duke degjuar albumin e nje kengetari francez qe e pelqen shume. Patrick Bruel quhet dhe kenga qe po degjon tani, tani eshte "Au cafe des delices", pra nuk ka asnje lidhje me dance.

- Ka qene kenga dhe te kenduarit, diēka qe e keni enderruar qe e vogel apo ishte nje pasion i cili lindi gjate adoleshences?

Ka qene nje pasion qe lindi qe kur isha e vogel dhe qe vazhdon te me mbaje dhe tani...

-Si imagjinoni se do kishte shkuar karriera juaj muzikore nese Flori nuk do

ju kishte propozuar te kendonit "Jo nuk mundem pa ty"?

Elbino nuk e di c'te them. Nuk e di ne eshte pelqyer kjo kenge apo jo qe te te kthej nje pergjigje me konkrete. Per mua, ajo eshte nje kenge e bukur. Kishte vite qe ishte krijuar per mua dhe une e kendova vetem disa muaj me pare.

- Ēfare mendimesh rrotulloheshin ne mendjen tuaj kur tek "Kenga Magjike" ne debutimin tuaj, ju rikthyen tre here ne skene? Eshte diēka qe nuk e shohim dhe aq shpesh te ndodh ne festivale...

Aaaaa “Kenga Magjike” me ka bere te ndjehem nen magji edhe pse nuk besoj fare ne te. Falenderoj jashtmase Ardit Gjebrene qe me ka mbeshtetur aq shume. Ishte edhe merite e tij qe une u ktheva tre here ne skene. Nje falenderim i madh shkon edhe per publikun qe me dha aq shume lumturi me duartrokitjet e tij...

- Po heren e fundit (tek K. M) sa te ndryshme e gjetet veten, nga ai moment i pare?

Heren e fundit pata nje incident ne skene. Per pak rashe nga skena por edhe pse nuk ishin duartrokitjet e para me pelqeu qe ata u shqetesuan per mua. Ne fund te kenges ata u hutuan aq shume saqe harruan edhe te duartokisnin si heren e pare...

- Kenga "Parajsa" nje bashkepunimi i juaji me Elvanen,Florin dhe Julken eshte nje prej kengeve me te kerkuara te viteve te fundit.Seicili prej jush tashme ka gjetur nje karriere te suksesshme si solist.Vazhdoni ta ruani kete miqesi dhe a do te kemi ndonje bashkepunim te dyte te ketij lloji?

Sigurisht qe e ruajm miqesine...

-Bezdiseni kur ende vazhdojne te ju therrasin "Baby"?

Asnjehere nuk kam per t'u bezdisur nga kjo fjale. Keshtu me ka pagezuar Ardit Gjebrea dhe me shkoi mbare, per me teper une sado te rritem nuk mund te iki nga natyra e nje "Baby"

- Me ngjasoni shume me Micha Barton e serialit "O.C". Keni pothuajse te njejten embelsi, pamje, menyre te foluri dhe shije ne veshje. Kush kujdeset per prezantimin tuaj te pergjithshem?

Me vjen keq te te them qe une nuk e njoh kete aktore por mund te te them qe per paraqitjen time skenike kujdesem vetem une. Kete vit ne “Kengen Magjike” eshte kujdesur edhe Aida Baraku, autorja e kenges time "Nisu, Arratisu"

- Vajzat e preferojne se shumti stilin tuaj te veshjes. Ēfare do te keshillonte Orinda si te domosdoshme ne veshje dhe tualet per stinen e dimrit?

Ne veshje kete vit kam preferuar te jem shume ekstravagante dhe kam perdorur shume ngjyrat e ndezura, per te larguar ndjesine e ftohte te dimrit. Ne tualet, une nuk perdor me shume se nje rimel per syte... edhe ne intervistat televizive qe kam dhene kohet e fundit kam dale e lyer vetem me nje rimel. Nuk perdor tone prandaj nuk kam c'te keshilloj per vajzat.

-Jashte biznesit muzikor...eshte jeta e perditshme po aq intesive sa edhe jeta ne muzike?

Pak a shume, po. Sic ju thashe pak me lart, shume shpejt do i sjell publikut nje Orinda larg kenges por prape e dashuruar me te...

(Shenim i autorit: Ne e pyetemOrinden se per cfare projekti behej fjale, por ajo vec na premtoi qe kur te jete finalizuar si projekt do te na njoftoj, pasi nuk deshiron qe te flase perpara kohe)

- Shume artiste i jane larguar vendit dhe ende vazhdojne, po Orinda ?

Jam larg kesaj ideje. Nuk kam aspak deshire te largohem nga Shqiperia. E dua aq shume dhe nuk mund te iki nga ajo. Ndoshta me vone me ndodh, por ajo gje qe do duhet te me largoj nga Shqiperia, duhet te jete vertete e rendesishme per mua.

-Po ne Nju Jork nuk do na vini? Te pakten per vizite (koncert dmth) Smile

Do te kisha shume deshire te vija por akoma nuk me eshte bere ftesa... Eshte rruge e gjate nga Amerika deri ne Tirane dhe ftesa do pak kohe te vi...

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

14Normal Re: Biografi te VIP shqipetar prej Sat Mar 29 2008, 07:14

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Leonora Jakupi was born 3rd March 1978 in Skenderaj, Kosova. She is one of the most popular singers among Albanians in Kosova, Albania, Macedonia and Montenegro. Today Leonora lives in Kosovas capitol Prishtina. Lost her father during the Kosova - war (1998-1999). Sings everything from commercial pop to patriotic songs. Not married.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi