Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Lindja dhe Perendimi i TOKES,te para nga HENA

Lindja dhe Perendimi i TOKES,te para nga HENA

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Lindja dhe Perendimi i TOKES,te para nga HENA prej Mon Apr 07 2008, 07:39

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e

Brenda laboratoreve kerkimore, midis shifrave, formulave pafund, ideve qe mund te ndryshojne boten, rastis ndonjehere qe te shfaqet nje nga ato situata, ku shkenca dhe e bukura e perceptueshme nga te gjithe njerezit normale te bashkohen dhe te krijojne nje efekt, qe eshte e paket te cilesohet si mbreselenes. Do te isha me te vertete kurioz te shihja fytyrat e kerkuesve te agjensise hapesinore japoneze, Jaxa, kur pane te shfaqej nje mrekulli e tijje ne ekranet e tyre “extra-large”. Nje ngjarje kaq mbreselenese ndodh me te vertete ralle jo vetem ne boten e shkences por edhe ne gjithe historine e njerezimit. Ndjenja qe mund te provohet duke pare kete video mendoj se edhe pse ne perqindje shume here me te vogel eshte e te njejtit tip me ate qe mund te kete patur Da Vinci kur perfundovi buzeqeshjen e Monalizes, me ate cka ndjeu Galilei kur zbuloi se ishte Toka ajo qe rrotullohej rreth Diellit, ose me ndjenje e Gagarinit kur pa per here te pare, edhe per te gjithe njerezimin, Token nga hapesira, a e Neill Armstrongut kur shkeli per here te pare ne siperfaqen e Henes. Tani fale internetit dhe avancimeve te shkences kushdo mund te preke nje fije te ketij tipi ndjenjash qe rralle arrihen ne jete.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi