Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Tema tė Lira » Keshilla per Dashuri

Keshilla per Dashuri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Keshilla per Dashuri prej Wed Apr 09 2008, 03:36

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Ja disa kėshilla qė e forcojnė marrėdhėnien tuaj
Romantizmi ėshtė njė mėnyrė pėr tė shprehur dashurinė tuaj, ndjenjė e cila bėn t’u rrahė zemra fort sa herė qė jeni pranė partnerit. Mos prisni asnjėherė raste tė veēanta pėr tė shprehur dashurinė tuaj. Sigurohuni tė ushqeni lidhjen dashurore qė keni krijuar duke vėnė nė zbatim disa kėshilla praktike me tė cilat specialistėt sigurojnė se kanė njė efekt mjaft pozitiv nė jetėn e njė ēifti. Shpesh duket e pabesueshme dhe e paarritshme krijimi i njė lidhjeje e cila karakterizohet nga harmonia dhe dashuria mes partnerėve, aq sa kur e sheh tek tė tjerėt tė duket diēka ireale, por qė sipas studiuesve ėshtė krejt e kundėrta.
10 kėshillat qė ata japin janė:
1- Thuaji partneres ose partnerit “tė dua”, tė paktėn njė herė nė ditė. Edhe pse mund tė jetė i sigurt, personi qė keni nė krah ka nevojė t’u dėgjojė ta thoni kėtė fjalė.
2- Pėrshėndetjen e mėngjesit apo tė rikthimit pas punės nė shtėpi shoqėrojeni gjithmonė me puthje dhe nėse atė ditė po mendoni edhe pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale shtojini edhe njė pėrqafim.
3- Bėni “takime dashurie” me partnerin pėr gjithė jetėn tuaj. Trajtojeni partnerin edhe mė mirė nga sa e keni trajtuar kur jeni njohur nė fillim. Mos harroni, jini tė pėrzemėrt, buzėqeshini partnerit sa herė qė rikthehet nė shtėpi, mbajini duart njėri-tjetrit gjatė njė shėtitjeje qė bėni tė dy, etj.
4- Lėrini pas defektet e tij. Nėse jeni tė lidhur me njė djalė apo vajzė qė nuk ėshtė shumė e rregullt, atėherė keni dy alternativa t’i pėrsėrisni ato qė bėni dhe tė mėrziteni tė dy, ose ta kėshilloni butėsisht qė ai tė mos i pėrsėrisė mė.
5- Pėrqendrohuni tek pozitivja. Nė vend qė tė mendoni vetėm pėr njė fjalė apo veprim tė gabuar tė tij, e cili u ka mėrzitur shumė, mendoni pozitivisht, mendoni tė gjitha gjėrat e bukura qė bėn pėr ju, fjalėt e ėmbla qė u pėshpėrit nė vesh etj.
6- Mendohuni dy herė para se tė flisni nėse jeni me nerva. Mos u pėrpiqni tė flisni nėse jeni tė mėrzitur, thjesht heshtni ose qėndroni larg njėri-tjetrit. Dilni pėr pak ēaste tė merrni ajėr dhe tė qetėsoheni, dhe kur tė riktheheni sėrish tek partneri do tė shihni se mėrzia ka mbetur pas dhe do tė jeni gati tė pėrkėdhelni dhe puthni njėri-tjetrin.
7- Mos pėrdorni sekretet e partnerit apo dobėsitė e tij gjatė njė zėnke pėr tė lėnduar, apo edhe nė njė situatė tė zakonshme. Ajo ēfarė juve u duket e parėndėsishme, idiote, mund tė jetė diēka shumė serioze pėr partnerin tuaj. Merrni nė konsideratė atė ēfarė ėshtė e rėndėsishme pėr njeriun e zemrės dhe mos e diskutoni atė me miqtė apo familjen tuaj.
8- Mendoni sė pari pėr partnerin tuaj. Nėse tė dy e bėni kėtė, atėherė tė dy i keni dhėnė njė ndihmė tė madhe lidhjes suaj. Thuaji “po” partnerit sa mė shumė tė jetė e mundur, plotėsojini atij edhe dėshirat mė tė vogla dhe mos e pengoni tė shijojė aktivitete apo tė tjera gjėra qė i kanė dhuruar kėnaqėsi para se tė lidheshit.
9- Respektoni partnerin tuaj. Mos e pėrgojoni atė me asnjėri. Kur flisni pėr tė dashurin tuaj pėrdorni gjithmonė fjalė qė tregojnė dashuri dhe respekt nė radhė tė parė.
10- Gjeni njė mėnyrė pėr t’u bashkuar tė dy ēdo ditė. Zbuloni ēfarė u pėrshtatet dhe ndihmon me tė vėrtetė marrėdhėnien tuaj. Hani jashtė bashkė, takohuni pėr tė pirė ēajin e pasdites, shtrihuni nė krevat pėr tė pėrkėdhelur njėri-tjetrin, bėni njė shėtitje etj.

Dėshira pėr ngrohtėsi dhe siguri
Mundėsia pėr tė pasur njė martesė tė mirė e tė qėndrueshme e bėn pothuajse kėdo tė gatshėm pėr ta provuar njėherė. E pra, pse ėshtė martesa kaq tėrheqėse? E vėrteta ėshtė se asnjė nuk dėshiron tė jetė i vetėm. Edhe pse e bėjmė tė madhe ēėshtjen e “bėrjes sė gjėrave si tė duam” dhe kėmbėngulim pėr tė drejtat individuale, tė gjithė dėshirojmė sigurinė dhe ngrohtėsinė e njė marrėdhėnieje intime me dikė qė ēmendet pas nesh. Ne mund tė themi se “duam tė jemi vetėm” dhe dėshirojmė “pak hapėsirė”, por dėshira jonė mė e fortė ėshtė ta ndajmė kėtė hapėsirė me dikė qė na do. Edhe pse tėrheqja seksuale ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e dėshirės tonė pėr intimitet, kėto dėshira pėr t’u lidhur fort me njė person tjetėr nuk janė vetėm pėr seks. Kjo dėshirė e zjarrtė pėr t’u njohur dhe vlerėsuar nga dikush tjetėr vjen nga mėnyra si jemi projektuar qė nė fillim.

Dashuria dhe marrėdhėnia

Shumica e praktikave seksuale, qofshin midis njerėzve me seks tė kundėrt ose tė njėjtė, zakonisht pėrfshijnė prekjen, eksitimin dhe afeksionin. Pėrvojat seksuale mund tė kenė tė bėjnė sa me emocionet aq edhe me aktet fizike. Marrėdhėniet pozitive midis dy partnerėve mund tė kenė njė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė marrėdhėniet e tyre seksuale dhe nė ndjenjat intime mes tyre. Disa njerėz besojnė se nuk ka kuptim tė ketė marrėdhėnie seksuale, po tė mos tė ekzistojė dashuria midis dy partnerėve. Por ka tė tjerė qė nuk kanė njė partner tė rregullt dhe vazhdojnė tė kenė marrėdhėnie seksuale aktive. Marrėdhėniet seksuale dhe dashuria nuk janė saktėsisht e njėjta gjė. Megjithatė, pėr shumė njerėz dashuria dhe marrėdhėniet seksuale shkojnė sė bashku. Mjetet e informimit shpesh i portretizojnė marrėdhėniet seksuale ose si njė aktivitet i natyrshėm qė ėshtė eksitues dhe pa rreziqe, ose si njė aktivitet i dėmshėm, anormal dhe i rrezikshėm.

Tipat e marrėdhėnieve

Asnjė prej nesh nuk mund ta thotė me saktėsi se sa tė kėnaqshme do tė jenė kontaktet e ndryshme seksuale qė do tė kemi ose se ēfarė rezultati do tė kenė ato. Kjo ėshtė e vėrtetė edhe kur ėshtė fjala pėr partnerėt tanė, marrėdhėniet seksuale qė kryejmė dhe kėnaqėsinė qė marrim. Kėto pėrvoja kėrkojnė njė eksplorim dhe njohje tė thellė tė trupit tuaj ose tė trupit tė tė tjerėve. Njė mėnyrė e mirė pėr ta bėrė kėtė ėshtė eksplorimi i trupit tuaj. Kjo mund tė zhvillojė njohuritė tuaja nė tė kuptuarit e trupit, tė ndjesive dhe tė mėnyrės se si reagon ai. Gjuha e trupit tė tė mėson se ēfarė partneri je. Marrėdhėniet seksuale midis meshkujve dhe femrave quhen marrėdhėnie heteroseksuale ose tė drejtpėrdrejta. Ndėrsa marrėdhėniet midis partnerėve tė tė njėjtit seks quhen marrėdhėnie homoseksuale. Meshkujt homoseksualė kanė tėrheqje seksuale ndaj meshkujve tė tjerė. Ndėrsa femrat lesbike kanė tėrheqje seksuale ndaj femrave tė tjera.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

2Normal Re: Keshilla per Dashuri prej Wed Apr 09 2008, 03:37

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
SHIKIMI
Stimulimi me anė tė vėshtrimit erotik eksiton tė dyja gjinitė, por burrat janė mė tė prirur qė tė varen prej mėnyrės se si e sheh partnerja. Eksitimi i tyre vjen duke u rritur nga shikimi erotik, nė tė kundėrt femra preferon pėrfytyrim mendor tė seksit qė ndizet

TINGULLI
Tė gjithėve u pėlqen tė dėgjojnė njė rėnkim kėnaqėsie qė vjen nga buzėt e tė dashurės. Shumė ēifte harrojnė kuptimin dhe rėndėsinė e rėnkimit, sidomos nėse ėshtė e pėrbashkėt dhe bėjnė seks nė qetėsi absolute. Nėse shihni njė film ku aktorja gjatė eksitimit fillon tė rėnkojė mė aq fuqi sa ka sigurisht qė pjesa mė e madhe juaja do tė ndjejė ndryshim nė organin gjenital, por nėse ky rėnkim vjen gjatė njė akti seksual i jep marrėdhėnies njė dimension dhe kėnaqėsi tjetėr.

AROMA
Aroma e trupit tė partnerit ėshtė ajo qė na lidh me tė. Shpesh nuk ėshtė e nevojshme tė harxhoni kaq shumė me parfume dhe aroma tė tjera pėr trupin, pasi aroma qė mban trupi juaj ėshtė padyshim mė e mira dhe mė nxitėsja.

SHIJA
Pastrimi i tepėrt ka tendencėn tė largojė sekrecionet e seksit dhe shijen tė cilėn partneret e pėlqejnė ta shijojnė. Ngacmimi dhe pėrkėdhelja me gjuhė e partnerit sidomos gjatė seksit oral ėshtė vėrtet seksual, kėshtu qė pėrpiquni tė mos largoni kėtė ndjesi dukė pėrdorur produkte tė tepėrta pastrimi.

SURPRIZA
Dhurojini syve tė tij habi dhe vishni diēka seksi, apo tėrhiqeni partnerin duke pėrdorur shenja delikate dhe seksi si pėr shembull duke lėpirė buzėt apo duke hequr ēorapet. Mos u shqetėsoni nėse u duket vetja budallaqe, kur vjen puna pėr seks sa mė shumė dramacitet aq mė mirė ėshtė. Ndizni disa qirinj, para se tė bėni banjė pėrdorni vajra aromatikė, gatuani pjatėn e preferuar tė bashkėshortit dhe ushqejani atė nė krevat.

EKSPERIMENTI
Ėshtė koha qė tė lini dritat ndezur sepse imazhet e forta erotike i dhurojnė trurit tronditje kėnaqėsie. Nėse jeni duke bėrė seks oral kujdesuni qė ai tė shohė gojėn dhe gjuhėn tuaj teksa e pėrkėdhelni. Kontakti i fortė i syve e bėn atė tė arrijė kulmin e eksitimit dhe e nxit pėr njė seks mė tė fuqishėm.

ĒDO GJĖ KALON
Performoni njė striptizė pėr partnerin tuaj kur ai tė jetė kthyer nga puna. Tregohuni tė kujdesshme qė tė hiqni veshjet tuaj nė mėnyrė tė ngadalė dhe joshėse. Mos u ngutni dhe sigurohuni qė tė ruani kontaktin e syve. Nėse ndiheni nė siklet tė jeni tė sigurta qė ai do tė mendojė se nė atė moment tė dy keni shkuar nė parajsėn e seksit.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

3Normal Re: Keshilla per Dashuri prej Wed Apr 09 2008, 03:40

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

4Normal Re: Keshilla per Dashuri prej Wed Apr 09 2008, 04:01

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
Si te besh seks pa frike? Ja sekretet e fundit
Bej seks pa patur frike. Menyrat e mbrojtjes tani jane te shumta. Pa bezdisur partnerin dhe duke u ndiere te clirshem ne shtrat, kjo eshte motoja e kontracepcionit. Ne jeten seksuale te cifteve te reja edhe seksi duket monoton. Perdorimi i prezervativit ne te shumten e rasteve sjell pakenaqesi ne marredheniet midis dy te rinjve. Ata mund te ndihen ne siklet! Ajo qe ke enderruar, bie viktime e frikes, se mund te ngelesh shtatzane. Sipas mjekeve gjinekologe, gjate dhjete viteve te fundit, ciftet e reja nuk parapelqejne qe te lindin femije. Shkaku: liria edhe frika se mund te kesh nje femije qe asnjehere s'te ka shkuar nder mend. Thjesht, nje shtatzani e padeshiruar. Per kete flasin edhe shifrat e larta te numrit te aborteve ne keto vite. Pra, sic duket, te ciftet e reja, ajo qe ka me shume rendesi eshte seksi, por ka vend edhe per pasiguri! Kontraceptivet sollen njeherazi mbrojtjen me te mire dhe rritjen e kenaqesise ne jeten seksuale te cifteve te reja.

Injeksioni
Ne te gjitha qendrat e keshillimit te grave mund te gjesh shume menyra per t'u mbrojtur nga nje shtatzani e padeshiruar. Mjekja gjinekolge Aleksandra Shkurti tregon: "Nje nga menyrat per te parandaluar shtatezanine eshte injeksioni. Eshte me efektivi dhe me i sigurti. Te gjitha grate dhe vajzat e reja, mund ta marrin kete injeksion prane keshillimoreve te grave, nje here ne tre muaj. Kjo duke respektuar datat e fillimit te injeksionit". Ky injeksion behet ne pjesen intravenoze te trupit dhe ndryshe quhet me emrin gjilpere. Emri i saj i vertete eshte Depo Provera dhe permban hormonin e progesteronit, i cili gjendet ne te njeten kohe edhe ne trupin e gruas. Ky hormon leshohet ngadale ne rrjedhen e gjakut dhe pengon daljen e vezes nga vezorja. Ai ndikon duke trashur sekrecionet vaginale te qafes se mitres, duke veshtiresuar depertimin e spermes dhe mundesine e nje shtatzanie. "Ky kontraceptiv eshte shume i sigurte dhe efekti i saj fillon qe ne momentin e berjes se injeksionit"- shprehet specialistja. Eshte mjaft i lehte per t'u perdorur edhe nga vete grate dhe nuk ndikon gjate marredheniet seksuale ne cift, parandalon shtatzanine dhe nuk ndikon aspak te nenat me femije.

Pilula
Pilula eshte nje tjeter menyre e parandalimit te barres. Edhe pilula permban hormonin femeror dhe pengon depertimin e hormonit mashkullor ne vezore. Sipas mjekes gjinekologe, "pilula merret cdo dite ne nje ore te caktuar". Asnjehere mos harro se cili eshte orari, ne te cilin pi gjithmone kete pilule, pasi, nese e ngaterron, le shkak per prodhimin e hormonit femeror dhe shperndarjen e tij ne kanalin seksual, nje mundesi per shtatzani aksidentale. Ne rast se ne harrojme te marrim pilulen, atehere mund ta pijme ate menjehere. Edhe mbas pirjes, keshillohet qe asnjehere te mos bejme marredhenie seksuale te pambrojtura. Ne keto raste keshillohet shoqerimi me kontraceptive te tjere si: spermicidet dhe prezervativ per dy dite me rradhe, derisa te fitosh rregullsine e humbu. Ky kontraceptiv eshte i keshillueshem per moshat e reja dhe per vajzat adoleshente, qe kane nje jete seksuale te dendur. Ne rast se kjo pilule perdoret jashte normave te parashikuara si, per shembull, mbi doze, mund te lejoje edhe nxitjen e efekteve dytesore.

Kontraceptivi i urgjences
Eshte nje kontraceptiv, i cili perdoret ne rastet kur abuzohet seksualisht ose bejme marredhenie seksuale te pakujdesshme dhe te pambrojtura. Vajzave te perdhunuara dhe te keqtrajtuara seksualisht, ne momentet kur paraqiten prane qendrave te policise, u rekomandohet nga mjeku pirja e ketij kontraceptivi, per te mos lejuar shtatzanine. "Ne shume raste, te rinjte bien pre e pasioneve seksuale dhe harrojne qe te mbrohen. Ata perfundojne aktin seksual dhe atehere kujtohen se duhet te ishin mbrojtur. Per raste te tilla sherben kontraceptivi i urgjences. Mbas aktit seksual, vajza perdor kete kontraceptiv kokerr dhe keshtu parandalon shtatzanine. Por mund te perdoret edhe ne rastet, kur eshte perdorur nje tjeter kontraceptiv, por vajza ka dyshime per pirjen ne oren e duhur ose vendosjen e kontraceptivit ne forme sterileje"- perfundon mjekja gjinekologe Aleksandra Shkurti. Kontraceptivi i urgjences duhet te merret brenda 72 oreve, kur eshte kryer akti, duke kombinuar 2 pilulat me nje doze standarte ose kater kokrra, kur doza eshte me e ulet. Edhe pse mund te perdoresh kontraceptive, ne asnje menyre nuk duhet menduar se eleminohet marrja e virusit vdekjeprures te AIDS-it. Pra, kontraceptivet nuk te mbrojne nga semundjet seksualisht te transmetueshme. Sipas mjekeve, efektet e perdorimit te ketyre kontraceptiveve jane te dukshem vetem kur gruaja ka dhembje, te vjella dhe te marra mendsh. Ndersa ne lidhje me efektet anesore, perdorimi i ketyre kontraceptiveve nuk sjell asnje defekt per shtatzanite e ardhshme. Kjo mund te rifitohet brenda nje kohe te shkurter, qe ne momentin kur gruaja nderpret kontraceptivet per te patur nje shtatzani te deshiruar.

Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi