Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Humor Dhe Barceleta » Dine Burrat Te Thone:ME FAL?

Dine Burrat Te Thone:ME FAL?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Dine Burrat Te Thone:ME FAL? prej Sun Apr 13 2008, 06:35

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Me ēdo gjallesė krahasohen
K`ta politikanėt tanė
Veē me sjelljen njerėzore
Asgjė tė pėrbashkėt s’kanė.
Krahasohen lehtė me Gjarpnin
Nga mėnyra si kafshojnė
Ngjajnė shumė me Gomarin
Nga mėnyra si drejtojnė.
Krahasohen me Ēakallin
Nga mėnyra si sulmojnė
Kur e mbrojnė veten e tyre
Dhe Luanit ia kalojnė.
Nga natyra si kusarė
Nė pushtet si pashallarė
Dhe fodullė dhe tė shpėlarė
Hem tė dhjerė, hem krenarė.
S’nxori njė kjo “politikė”
Qė tė dijė tė thotė “Mė fal!”
Pėr ato qė kanė ndodhur
Me dekada mbi shqiptarė.
Nisur qė nga shtet’i parė
E nė ditėt qė jetojmė
Nuk po dimė ndonjė burrė
Ta kujtojmė e ta nderojmė.
Zogu na mori paratė
E nuk tha “Mė fal” qafiri
Ato qė s’mori me vete
Erdhi i mori i biri.
Enveri vdiq pa na thėnė
Na la pas kėt’ klasė-rrumpallė
Qė kurrė nuk i bėri goja
Ti thotė popullit “Na fal!”.
Ramizi ėshtė ende gjallė
Bėn mirė para se tė vdesi
T’i kėrkojė popullit ndjesė
Atje ku puna nuk eci.
Berisha nuk kėrkon falje
As pėr lekėt, as pėr votėn
As pėr qindra shqiptarė
Qė vazhdon t’u hajė kokėn.
Nano falje? Ēfarė shakaje…
Njė ditė kur t’i dalė rakia
Tė jetė esėll tė kujtojė
Ditėt nga pushtet’i tija.
Racė e ulėt, shifni botėn
Dalin edhe thonė “Mė fal!”
Pėr gabime qė tė tjerėt
Bėnė dyqind vjet mė parė.
Ju u kap me presh nė dorė
Por, jo falje nuk kėrkoni
“..Rrini mos na hani m…”
Duket sikur po na thoni.
U dha ky popull pasuri
Qė s’e kishit ėndėrruar
U duket vetja tė menēur
Ju lyrashė tė zbukuruar.
Uluni me kėmbė nė tokė
“O popull, na fal” tė thoni
Nxirreni at’fjalė tė shkretė
Qė shpirtin ta lehtėsoni!
Ndryshe, popull kapi zverkut
Futua kokėn nė kanal
Mos i ler andej tė dalin
Pa thėnė njėmijė herė “Mė fal!”.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi