Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » ARISTOTELI

ARISTOTELI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal ARISTOTELI prej Mon Apr 14 2008, 03:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Aristoteli (gr. Αριστοτέλης - Aristotelis, 384 p.e.s. Stragira, Maqedoni – 7 mars, 322 p.e.s. Halkidhiki, Ev“via) ishte filozof i greqisė sė lashtė. Ai sė bashku me Platonin mendohet si njė nga personat mė me ndikim nė filozofinė e botės perėndimore. Ai shkroi shumė libra mbi fizikėn, letėrsinė, retorikė, biologinė, zoologjinė, dhe qeverisjen e shtetit. Ai ishte student i Platonit dhe mėsues i Aleksandrit tė Madh.
Aristoteli ėshtė mendimtari mė i gjithanshėm dhe filozofi mė i madh i botės antike dhe njė ndėr filozofėt mė tė mėdhnj nė tėrė historinė e filozofisė, nė pėrgjithėsi. Pėr nga thellėsia mendore, pėr nga gjėrsia e interesimit shkencor, pėr nga mėnyra e shpjegimit tė ēėshtjeve nė shqyrtim dhe pėr nga numri i veprave qė shkroi, Aristoteli ėshtė gati i pashoq nė historinė e mendimit njerėzor.
Aristoteli lindi nė Stragira, tė Trakisė , rrjedh nga njė familje e arsimuar, nė tė cilėn tradicionalisht kultivoheshin shkencat natyrore dhe mjekėsia. I ati i Aristotelit ishte mjek nė oborrin mbretėror tė mbretit maqedonas Amintesi II, kurse mė vonė edhe tė Filipit.
Nė moshėn shtatėmbdhjetė vjeēare, Aristoteli shkoi nė Athinė , nė akademinė e Platonit, ku qėndroi plot 20 vjet me radhė, derisa vdiq mėsuesi i tij Platoni.
Sipas Aristotelit, qenia e ēdo gjėje apo ndodhie zhvillohet nga shumė mundėsi tė lėndėve tė fshehta me ndihmėn e lėvizjeve tė fuqisė formuese. Afirmimi dhe pėrdorimi i sistemit tė Aristotelit nė mesjetėn evropiane ėshtė i njohur si Aristotelizmi.
Nė njohjen e Aristotelit dhe veprimtarisė sė tij, merita tė mėdha kanė dijetarėt muslimanė nė rradhė tė pare Ibėn Sina i njohur nė perendim me emrin Avicenne dhe Ibėn Rushd (Averročs) nga Kordoba, tė cilėt me punėn e tyre dhe analazat e komentet e shkėlqyera e bėnė tė kuptueshme dhe akoma mė cilėsore filozofinė e Aristotelit


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi