Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » ARKIMEDI

ARKIMEDI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal ARKIMEDI prej Mon Apr 14 2008, 03:03

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Arkimedi (greq: Αρχιμήδης - Arhimidhis) (jetoi rreth viteve 287 p.e.s. - 212 p.e.s.) qe njė matematikan, fizikan, inxhinier, astronom dhe filozof i lashtė siēilian i lindur nė koloninė e portit sirakuzian. Mendohet nga disa historianė e matematikanė tė jetė matematikani mė i madh i lashtėsisė. Carl Friedrich Gauss (Karl Frederik Gaus) e mendonte atė si njė nga tre mė tė mėdhenjtė, qė kanė jetuar ndonjėherė.


Jeta

Zbulimet dhe shpikjet
Arkimedi u bė i njohur pasi mori pjesė nė mbrojtjen e Sirakuzės kundėr rrethimit romak nė Luftėn e Dytė Punike. Ka tė ngjarė qė ai i zmbrapsi romakėt me makineritė e tij tė luftės tė pėrpiluara me dorėn e tij. Thuhet se ai ka mundur tė lėvizė njė anije tė madhe gjithsej me ekipazh dhe ngarkesė vetėm me njė litar. Mendohet tė ketė zbuluar parimin e dendėsisė dhe pluskimit, i njohur edhe si "Parimi i Arkimedit" qė sipas gojėdhėnės e zbuloi ndėrsa ai po lahej nė njė vaskė (doli jashė nėpėr rrugė duke bėrtitur "Eureka (evrika)" - (E gjeta)). Atij i mvishet edhe shpikja e odometrit gjatė Luftės sė Parė Punike. Njė nga shpikjet e tij tė pėrdorura pėr mbrojtje ushtarake tė Sirakuzės kundėr pushtimit romak ishte grremēi i Arkimedit.
Thuhet se ai parandaloi njė sulm romak mbi Sirakuzėn duke pėrdorur njė grumbull tė madh pasqyrash (pėrflitet tė kenė qenė mburoja tė pastruara shumė mirė) qė pasqyronin dritėn e diellit dhe tė cilat shkaktuan qė anijet tė merrnin zjarr.
Arkimedi u vra nga njė ushtar romak nė plaēkitjen e Sirakuzės gjatė Luftė sė Dytė Punike megjithėse urdhėri i [[Marēelusi]t] ishte qė ai tė mos lėndohej. Grekėt thonė se u vra ndėrsa vizatonte njė ekuacion nė rėrė: i zhytur nė punėn e tij dhe i padurimtė nga ndėrprerja e ushtarit, thuhet se tha fjalėt e tij tė fundit tė famshme para se tė therej nga ushtari romak: "Μη μου τους κύκλους τάραττε" (Mos mi trazo rrathėt). Kjo histori tregohet qė tė vihet nė pah mendja e lartė greke me dorėn-vrasėse romake. Megjithkėtė duhet tė shėnohet se Arkimedi shkatėrroi me makineritė e tij luftarake njė pjesė tė mirė tė fuqisė pushtuese romake, kėshtu qė vdekja e tij mund tė ketė qėnė njė ndėshkim.
Nė krijimtari e largpamėsi ai ia kaloi ēdo matematikani evropian para Rilindjes.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi