Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Hipofiza

Hipofiza

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Hipofiza prej Tue Apr 22 2008, 10:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hipofiza gjindet ne koke nen ndermjet tru. Ka madhesine e fasules. Ka rendesi te madhe sepse tajon hormone me rendesi te madhe per trupin e njeriut. Hipofiza rregullon punen e gjendrrave tjera endokrine. Si pune e saj eshte rritja e trupit, metabolizmi i ujrave dhe kriprave minerale, qumshtit te nenes etj.

Si hormoni me i rendesishem eshte hormoni i rritjes. Nese hipofiza qe ne moshen femijerore tajon pak hormone ngadalesohet rritja e eshtrave te gjate gypore dhe keshtu njeriu mbetet i vogel apo shkurtabiq (80 deri 100cm). Mirepo nese hipofiza tajon shume hormone atehere behet rritja e madhe e trupit- personi rritet shume-gjigantizohet (mbi 2 metra). Por nese hipofiza tajon hormone ne moshe te rritur atehere shfaqen crregullime trupore qe quhen Akromegali. Ne keto raste rriten pjeset anesore te trupit si nofulla e poshtme, hunda, shputat e kembeve, shuplakat e duarve etj. Keto deformime dhe rritja e tepert ose mbetja shkurtabiq mund te parandalohen. Masat e parandalimit jane: higjiena personale, orari ditor , ushqimi i rregullt ,gjimnastika e mengjesit etj.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi