Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » PEMA Manuka

PEMA Manuka

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal PEMA Manuka prej Sun May 04 2008, 10:13

ilirjana

avatar
Administratore
Administratore
PEMA MANUKAMANUKA KREM,MANUKA VAJ DHE MANUKA SAPUN


MANUKA VAJ ESHTE AKTIV 20-30 KOH ME SHUM SE NDONI PEM TJETER.
KJO RRITET NE ZELANDEN E RE
ESHTE E NJOHUR SI NJE GJE SHUM E FUQISHME DHE SHERUSE
ESHTE PERDORUR ME SHUM PER SHERIMET E SEMUNDJEVE TE LEKURES
NDERSA FLETAT E SAJ JAN PERDORUR PER LARGIMIN E TEMPERATURES.
ATO ZIHESHIN NE UJ FLETAT,PASTAJ PERDORESHIN PER FTOHJE TE KOKES,PER SINUSE TE BLLOKUARA,TEMPERATUR TE LART,PER BRONKITIZ DHE ASEM.
FLETAT U VIHESHIN NE VARRA APO PLAG TE MEDHA PER SHERIM,DHE PER QFARDO SEMUNDJE TE LEKURES DHE LARGONTE QDO INFEKSION.
LULJA E MANUKES PERBIHEJ APO HAHEJ PER SHERIM TE MBRENDSHEM.
LULJA E MANUKES,FLETAT DHE FARA JAN PERDORUR PER TRAJTIME TE NDRYSHME TE SHUM SEMUNDJEVE.

AJO KRYESISHT KA QEN NJE BIM E CILA KA SHERBYER SI MEDICIN.

MANUKA KA SHERBYER PER:

DUKE VENDOSUR UJ DHE KREM MANUKA PER LARGIMIN E DJEGJES DHE KRUARJES NGA DIELLI.
PASTAJ VAJI MANUKA KA SHERBYER PER SHERIMIN E THONJEVE DUKE VEN VETEM DISA PIKA VAJ NE GISHT APO THU.
PER KRUARJE JAN PERDORUR 10 PIKA VAJ MANUKA ,JAN HEDHUR NE SHAMPON DHE PASTAJ DUKE DERDHUR NE FLOK DHE DUKE BER MASAZH MBI FLOK TE LAGURA,DUKE E LEN 5 MINUTA PASTAJ DUKE E SHPERLAR KOKEN.
PER PRERJET,APO QFARDO VRARJE,GRISJE TRUPI ESHTE VEN VAJ I PASTER I MANUKES.
PER VRARJE TE KEMBEVE DERDHNIN DISA PIKA VAJ MANUKA NE PAMBUK,DY HER NE DIT.
DUKE VENDOSUR KESHTU PER 5 DIT ME RADH,DUKE PAR QE QDO INFEKSION DO KALOJ DHE SHEROHET.
PASTAJ PER SHERIM TE PUQERRAVE ESHTE PERDORUR SAPUNI MANUKA,PASTAJ PAS LARJES ME KREM MANUKA.
PER PICKIM NGA INSEKTET ESHTE HEDHUR MANUKA VAJ APO MANUKA KREM,QE TE LARGOJ KRUARJEN DHE NDALOJ INFEKTIMIN.
ESHTE PERDORUR EDHE PER MASAZH TE TRUPIT DHE MUSKUJVE VAJI MANUKA.


DHE NE FUND ESHTE VERTETUAR SE MANUKA VAJ ESHTE PERDORUR PER SHUM SEMUNDJE DHE PROBLEME TE LEKURES.
E FORCON DHE STABILIZON LEKUREN,E BEN LEKUREN ME TE QET,DHE DUKE REGJENERUAR LEKUREN.
MANUKA VAJ ESHTE SHUM I MIR PER LEKUR TE NDIESHME,NE VEQANTI PER KRUARJE,SHERIM TE LEKURES,DHE QDO INFEKSIONI.

Shiko profilin e anëtarit http://www.albdigital.realbb.net/

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi