Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Si trashegohen gjenet

Si trashegohen gjenet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si trashegohen gjenet prej Sun May 18 2008, 09:42

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mėnyra se si ne trashėgojmė tipare nga prindėrit tanė ėshtė intriguese. Ka qenė pėr zakon tė mendohej se trashėgimi ishte si njė pėrzierje ngjyrash - qė tiparet e njė fėmije ishin njė pėrzierje e pėrsosur e tipareve tė prindėrve. Por sot e dimė se trashėgimi nuk ka fare tė bėjė me pėrzierje. Karakteristikat e njė fėmije nuk janė gjithnjė e mesmja e pėrpjesshme e atyre tė prindėrve. Ndonjėherė njė karakteristikė e njė prindi do tė zhduket nė fėmijėt e tij, vetėm pėr t'u shfaqur sėrish tek fėmijėt e fėmijėve. Ėshtė shumė mė tepėr se njė ēėshtje e thjeshtė pėrzierjeje gjenetike.

Kėshtu ndonėse etėr tė gjatė dhe ėma tė shkurtra nė pėrgjithėsi lindin fėmijė tė cilėt kur rriten arrijnė njė gjatėsi qė gjendet midis tyre, prapėseprapė kur kėta fėmijė bėhen prindėr mund tė lindin fėmijė qė kur rriten mund tė jenė tė gjatė, tė shkurtėr, ose tė njė gjatėsie tė ndėrmjetme.

Kjo shpjegohet nga dy fakte mė tė rėndėsishme:Njė arsye qė ne nuk jemi tė njėjtė me prindėrit tanė, apo vėllezėrit apo motrat, ndonėse trashėgojmė tė njėjtat gjene, ėshtė ajo qė gjatė procesit tė riprodhimit, gjenet e prindėrve tanė shkartisen dhe ndahen nė ndėrthurje tė reja tė cilat, duke vepruar me njėra-tjetrėn, pėrcaktojnė tė gjitha tiparet e lindura tė cilat na bėjnė ne kėta qė jemi.
Pjesa e dytė e shpjegimit ėshtė ndihmesa e faktorėve tė tjerė qė ndikojnė nė sesi zhvillohemi dhe nėse do tė sėmuremi apo do tė mbetemi tė shėndoshė. Ēdo aspekt i njė qenie njerėzore ėshtė njė kombinim i natyrės (gjeneve) dhe rritjes (mjedisit - dietės, ekspozimit ndaj kimikateve apo infeksioneve, bile edhe pėrkujdesjes emocionale). Kėto faktorė tė kushtėzuar nga mjedisi mund tė shkaktojnė luhatje mjaft tė mėdha ndėr njerėzit qė kanė lidhje farefisnore.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi