Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Historiku i shkurtė i kompjuterizmit

Historiku i shkurtė i kompjuterizmit

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Historiku i shkurtė i kompjuterizmit prej Sat May 24 2008, 06:46

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Historiku i shkurtė i kompjuterizmit

Pėr tė mos humbur trenin e kohės, mbi tavolinen tuaj tė punės qėndron njė makinė ēudibėrese. Ndoshta ajo e zėvendeson vetėm makinen mekanike tė shkrimit, apo ndoshta ju bėni edhe mė shumė punė me tė. Apo ndoshta ėshtė ajo makinė vetėm njė vendshkarkues apo edhe mbledhės i pluhurit.


Nese deshironi tė mėsoni pak histori tė kompjuterizmit, mund tė lexoni kėtu nė vazhdim. Tė definoj sėpari vetė termin »Kompjuter«, do tė shkruaja disa rreshta dhe nuk jam i sigurtė se do tė ishte ashtu siē duhet prandaj po e marrė njė definicion tė dhėnė nga teoricient tė Informatikės, marrė nga Computer Desktop Encyclopedia ku thuhet: "Kompjuteri ėshtė makinė elektronike e cila mundėson pėrpunimin e tė dhėnave tė cilat janė tė memorizuara qoftė pėrkohėsisht qoftė nė mźnyrė permanente nė vetė makinėn."


Pak rreshta nga koha e "gurit" nė Kompjuterizėm
Qysh nė kohėrat e lashta, llogaritjet e ndryshme kanė qėnė ankth pėr njerėzimin e sidomos pėr njerėzit qė ėshtėdashtė tė bejnė kėtėpunė. Aty ku paraqitėshin mbledhje shifrash tė mėdha, njerėzit nuk deshironin asgjė mė shumė se njė makinė e cila do tė ishte nė gjendje tė bėjė bashkė kolona shifrash. I vetmi ndihmues kohė te gjatė ishte »Abakus«, llogaritėsi kinez me shumė gogla.


Kah mesi i shekullit XVII, jetonte nė Rouen, Francė, njė nėnpunės i quajtur Etienne Pascal. I biri i tij merrej qė nga rinia e tij me probleme tė nderlikuara matematikore, dhe kėshtu ndodhi qė Blaise Pascal nė moshė prej 17 vjetėsh tė konstruktoi njė makinė llogaritėse pėr t’i lehtėsuar babait tė vetė pėrditshmėrin. Dymbėdhjetė vjet mė vonė, pikėrishtė me 1652, bashkėkohėsit e tij mund tė admironin njė makinė perfekte pėr mbledhje dhe zbritje numrash qė punonte me rrotėza tė dhėmbėzuara sikur numėratori i kilometrave nė veturė. (Pascal International 2/87 dhe 3/87) Blaise Pascal me kurreshtje priste tė mblidhte lavdin pėr shpikjen e tij, por kjo nuk ndodhi ngase qysh nė vitin e lindjes sė tij, Profesori Wilhelm Schickard nga Tüpingen, Gjermani, veē kishte konstruktuar njė makinė gjithėfunksionale llogaritėse. shpresonte tė arrinte mė shumė, njė makinė llogaritėse digjitale. Fatkeqėsishte realizimi i kėtij projekti dėshtoi pėr shkak tė vėshtirėsive tė shumta teknike. (Happy Computer, 5/1986)

Nga koha e gurit ne kompjuterizėm

Pascal Blaise Pascal me kurreshtje priste tė mblidhte lavdin pėr shpikjen e tij, por kjo nuk ndodhi ngase qysh nė vitin e lindjes sė tij, Profesori Wilhelm Schickard nga Tüpingen, Gjermani, veē kishte konstruktuar njė makinė gjithėfunksionale llogaritėse.


Edhe njė herė kaluan mėse 100 vjet gjėrsa u paraqitėn llogaritėsit elekromekanikė. Kėshtu nė vitin 1943 Konrad Zuse e paraqiti projektin e tij, tė ashtuquajturin »Z3«, i cili zotėronte 4 operacionet elementare matematikore si dhe fuqizimin e rrėnjėn katrore. Nė SHBA nė vitin 1944 u konstruktua »Mark l«, njė gjigant i vertetė me peshė prej 35 t. dhe gjatėsi prej 16 m. nga Howard H. Aiken e International Business Machines Corp. (IBM).


Si kompjuter tė parė tė konstruktuar nė bazė tė gypave elektronikė, llogaritet ai i konstruktuar nga Alan Turing, i ashtuquajturi »Colossus«, i cili nė vitin 1943 startoi punen e tij nė Angli. Ai do tė duhet tė dekodonte »Enigma«, njė makinė koduese e pėrdorur nga gjermanet nė Luftėn e dytė botėrore. Kėshtu ky zbulim i Turing-ut llogaritet si njė ndė faktor vendimtar pėr epilogun e Luftės sė dytė botėrore.


»Colossus« -in e pasoj nė vitin 1945 nė SHBA njė llogaritės qė u pagėzua »ENIAC« qė ėshtė shkurtėse nga »Electronic Numerical Integrator and Computer«. (gjenerata e parė e kompjuterve). Ai u konstruktua nga W. Mauchly dhe startoi nė Pennsylvania. Masa e tij ka qenė afro 30 ton, ka zėnė njė siprfaqe prej 150 metra katrore dhe ka pasur mė se 19000 gypa elektronikė.


Por edhe Turing e Mauchly e patėn fatin e kollegut tė tyre tė para 3 shekujsh Blaise Pascal, edhe para tyre veē kishte njė makinė tė ngjashme. Kėshtu Dr. john Vincent Atanasoff dhe bashkėpunėtori i tij C. E. Berry kishin filluar nė dimrin e vitit 1937 nė lowa State University tė punon nė njė llogaritės automatik, i bazuar me teknologjinė e gypave elektronikė. Pas dy vitesh pune, u presentua prototypi »ABC« (= Atanasoff-Berry-Computer), i cili mund tė kryente mbledhje dhe zbritje, por me rendėsi ishte principi i punės me gypa elektronikė. Ky llogaritės ėshtė prodhur nė numėr tė madhė ngase ai ishte nė gjendje p.sh. tė llogariste 29 ekuacione me 29 tė panjohura. Pėr njė llogaritje manuele tė njė ekuacioni te tille nė atė kohė duheshin 10 javė tė tėra. Por hyrja e SHBA-ve nė Luften e dytė botėrore e nderpreu prodhimin e mėtejmė tė kėtij llogaritėsi.Gjenerata e parė e kompjutėrve (1946-1953)
Karakteristikė themelore e kompjutėrve tė gjeneratės sė parė ėshtė aplikimi gypave elektronikė qė kanė shkaktuar ngrohje tė mėdha tė sistemit dhe kanė harxhuar energji tė madhe. Siē e ceka me lartė, ENIAC edhe pse i konstruktur nė vitin 1945 i takon kėsaj gjenerate dhe praktikishtė nga ky kompjuter flitet pėr gjenarata te kompjuterve nė Informatikė. ENIAC ka qenė nė nivel mė tė ulėt teknologjik se sa MARK I, por ka qėne njėmijė herė mė i shpejtė se ai.


Numri i madhė i gypave dhe releve bėnte qė nga nxehja e tyre tė kishte probleme nė mirėmbajtje tė kėtij kompjuteri kėshtu qė prodhimi i transistorit tė parė nė firmėn e njohur Bell Telephone Corporation nė vitin 1948 ishte tani mundėsi pėr konstruktorėt e ENIAC, qė tė rikonstruktohet ky kompjuter. Me rastin e rikonstruktimit, ky kompjuter ndėrroi edhe emrin, tani quhej MARK III. Karakteristikė e kėtij kompjuteri ėshtė, se kėtu pėr hėrė tė parė u bė ruajtja e tė dhėnave nė njė shirit magnetik.
Gjenerata e dytė e kompjutėrve (1953-1964)


Karakteristikė themelore e kompjutėrve tė kėsaj gjenerate ėshtė aplikimi i tranzistorėve nė ta. Pasi qė tani nuk duheshin mė me mijėra gypa elektronikė, bie edhe ēmimi i tyre, si dhe hapsira fizike qė zėnin kėta kompjuter nuk ishte mė aq e madhe sa me parė.


Janė pėr tu cekur edhe dy gjėra karakteristike pėr kėtė kohė, gjuhėt programuese algol e cobol si dhe printeri i parė. Ndėr prodhuesit e mėdhej tė kompjuterve dhe dhe komponenteve tjera tė kompjutėrizmit ishin: IBM, Sperry Univac, Burrougs, Control Data dhe Honeywell.


Eshtė edhe njė detal interesant nga kjo kohė. Supozohet se nė vitin 1960 nė botė kanė qenė tė instaluar afro 16.000 kompjutėr.
Gjenerata e tretė e kompjutėrve (1964-1970)


Karakteristikė e kėsaj gjenerate ėshtė pėrdorimi i qarqeve tė integruara-ēipave. Nė vitin 1964 firma IBM e ka ndėrtuar sistemin 360 me teknologjinė e mikrokristaleve dhe nė kėtė mėnyrė kan filluar kompjutėr me dimensione shumė mė tė vogla se tė kompjutėrve tė prodhuar deri atėherė. Me kėtė teknologji janė ndėrtuar edhe kompjutėrt e parė pėr hulumtime kozmike. Mė 1965 firma DEC nxjerr nė treg kompjutėrin e parė komercial me procesor tė quajtur PDP. Ky kompjutėr ėshtė pėrhapur me tė shpejtė nė shumė vende tė botės. Nė vitin 1966 firma IBM nxjerr nė treg modelin 1800 si prodhim serik. Po atė vit, firma Spery Univac, prodhon modelin 1900, i cili pėr herė tė parė zbaton lexuesin optik pėr vėnien e tė dhėnave nė kujtesėn e kompjutėrit. Po nė atė vit, arrihet qė njė pllakė tė siciliumit tė ndėrtohen qarqet me nga 60 tranzistorė. Nė vitin 1960, njė inxhinjer, themelon firmėn INTEL, e cila merret me prodhimin e qarqave tė integruara. Nė kėtė firmė janė prodhuar procesorėt katėrbitėsh dhe tetėbitėsh. Praktikisht me kėtė ka lindur mikroelektronika. Nė kėtė peridhė llogaritėsit ndėrtohen me lehtėsi tė madhe nė dimenzione tė vogėla.
Gjenerata e katėrt e kompjutėrve (1971-1993)


Karakteristikė e kėsaj gjenerate tė kompjutėrve ėshtė se komponentėt e tyre janė ndėrtuar me njė teknologji tė re, tė ashtuquajtur integrim i densitetit tė lartė (LSI). Kjo teknologji mundėson njė densitet fantastik tė elementeve, ashtu qė hapėsira e vendosjės sė elementeve tė kompjutėrit bashkėkohorė ėshtė shumė e vogėrl. Sot pėrdoret njė teknologji edhe mė e pėrsosur, e quajtur VSLI, ku tė gjithė mikroelementet janė tė vendosur nė njė pllakzė tė vetme prej siliciumit qė quhen ēip apo procesor. Nė vitin 1981 firma IBM paraqet nė treg kompjutėrin IBM-PC tė quajtur kompjutėr personal qė njihen me shkurtesėn PC (Personal Compjuter).


Procesorėt e sotėm janė gjithnjė e mė tė fuqishėm, mė tė shpejtė dhe mė tė sigurtė nė punė.
Gjenerata e pestė e kompjutėrit (1993-?)


Gjenerata e jonė e kompjutėrve, gjenerata e pestė, cilėsohet me atė se kompjutėri pėrpos llogaritjeve, ėshtė i aftė qė tė pėrpunoj edhe bazat e tė dhėnave, njef shikrimin dhe zėrin e shfytėzuesit, mund t'i pėrpunojė figurat apo vizatimet e ndyshme.
Gjenerata e gjashtė e kompjutėrve


Gjenerata e gjashtė e kompjutėrve mund tė shihet fshehurazi dhe cilėsi e saj do tė jenė tė e kėtė gjeneratė do ta presim vitin 2000!


Huazuar!


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Historiku i shkurtė i kompjuterizmit prej Sat May 24 2008, 06:47

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Interneti, nga njė rrjetė ushtarake deri te njė super-rrjetė

Nga 4 tetori 2000, Inteneti hyri nė vjetorin e 32-tė. Cilėt ishin hapat e parė nė Internet dhe si arriti ajo rrjetė nga njė labator i ushtrisė amerikane tė kėtė sot (tetor 2000) rreth 60 milion shfrytėzues. Cilat janė sot mundėsit e Internetit dhe si duket ardhmėria e tij? pluhurit.


Pėr ta nėnvizuar daten kur ka filluar historia e Internetit ('inter'-lat. nė mes dhe 'net'-ang. rrjetė), nuk ėshtė njė detyrė e lehtė. Edhe nė civilizimet e lashta (kinezėt, romakėt, persianet, mongolet etj.) janė tė njohura forma tė thjeshta tė komunikimit nė disncė, si p.sh. te indianėt e vjetėr me figura tė krijuara me tim, tė cilat sebashku me rrjetat telegrafike e telefonike (tė parat nga v. 1836) ishin paraardhės tė Internetit tė cilin e njohim sot. Mirėpo nder paraardhėsit mė tė rendėsishem tė forrnės sė sotme tė Internetit, qe njė rrjetė qė u lind nė SHBA e ashtuquajtura 'ARPANET'.


Hapat e para
Rrėnjėt e Ineternetit janė nė luften e ftohtė qė mbretėronte nė vitet e 50-ta nė mes tė dy superfuqive. Nė vitin 1957 Ruset e lansuan Sputnik-un nė Gjithėsi. Kjo ngjarje ėshtė nga dy aspekte e rėndėsishme pėr historin e Internetit: Sputnik-u ka qenė sateliti i parat i lansuar nė Gjithėsi, i cili do tė ndihmonte nė transmetimin e tė dhėnave p.sh. lidhjet telefonike ndermjet kontinenteve dhe se dyti Rusėt e demonstruan me Sputnik-un njė pėrparėsi jetėshkurtėr nė teknikė qė kishin nė atė kohė pėrkundėr SHBA-ve. Amerikanėt e quajten kėtė ngjarje 'Sputnik-shok' ngase egzistonte frika qė Rusėt kėtė pėrparėsi qė kishin ta perdornin edhe pėr qėllime ushtarake. Pėr kėtė arsye Amerikanėt u munduan ta kthejnė rolin prioritar qė kishin si superfuqi kėshtu qe Ministria e mbrojtjes e SHBA-ve e formoi ne vitin 1958 'ARPA' (Advaticed Research Frojects Ageticy), njė agjensi qė kishte pėr detyrė tė studionte rrugėt e komunikimit pas njė lufte eventuale atomike qė ishte nė prag nė atė kohė. Si fshehtėsi e lartė ushtarake, besohet qė nga viti 1962, u punua nė kėtė projekt dhe qysh nė vitin 1964 u prezentua njė zgiidhje nga Faul Baran, zgjidhje qė bazohej nė njė rrjetė ku mungonte Kornpjuteri komandues, pra ku secili Kompjuter pjesėmarrės nė rrjetė i kishte tė gjitha funkcionet. Mė vonė u punua edhe mė tepė nė pėrsosjen e kėtij projekti dhe sėpari nė pranverė tė v. 1969 u instalua njė Kompjuter-rrjetė e tillė e mė vonė, pikėrishtė me 4 tetor tė vitit 1969 u instaluan edhe 4 nyje tjera nė rrjeten qe i parapriu Internetit qe e njohim sot. Kjo rrjetė u zgjerua shumė shpejtė dhe qysh nė vitin 1972 kishte 37 nyje. Pėr ta demostruar kėtė risi edhe jashtė institucioneve ushtarake, u vendos qė 'ARPA' tė ripagėzohej 'DARPA' ku 'D' do te thoshtė Defense (ang. mbrojte). Nepėrmjet tė 'DARPA' qe i mundshėm komunikimi i parė me E-Mail. Po nė kėtė vit Ray Tomlinson e shkroi Software-in e parė pėr pėrdorimin e E-Mail-it. Rėndėsia e 'ARPANET'-it ishte se nepėrmjet tė saj qė e mundur pėr herė tė parė komunikimi i Kompjuterve tė arteve tė ndryshme.


Aplikimet e para tė 'ARPANET'-it ishin 'ftp' (file transfer program) dhe 'telnet' (terminal emulation). Me Software-in e R. Tomlinson pėr E-Mail u shumėfishua pėrdorimi i kėsaj rrjete ngase ky Software e thjeshtėsoi pėrdorimin e tij, sidomos pėr E-Mail qė nė krahahasim me posten konvencionale ishte shumė e shpejtė, shumė mė e lirė dhe diskrete.


Ngiarja e dytė qė e rriti rėndėsinė e 'ARPANET'-it ishte njė konferencė kah mesi i v. 1972, ku gjatė 3 ditėve u demonstrua njė rrjetė me 40 Kompjuter. Kjo ngjarje e shumėfishoj nurnrin e shfrytėzuesve. Kėsaj i ndihrnoj edhe vetė 'ARPA' qė e hapi tėrė dokumentacionin e tė arriturave gjėrė nė atė kohė pėr Universitete, pėr NASA, pėr National Science Foundation dhe Air Force.
TCP/IP e mundėsoj Internetin


Perveē 'ARPANET'-it nė SHBA edhe nė vendet tjera punohej nė kėtė drejtim. Kėshtu nė Havai lindi edhe njė rrjetė tjetėr, e ashtuquajtura 'ALOHANE' e cila mundėsonte ndėrrimin e tė dhėnave ndėrmjet ishujve tė Havait, sėpari nepėr lidhje telefonike, por pasi ato ishin shumė tė ngadalshme dhe tė shtrejta, mė vonė u kalua nė radio valė e transmetim satelitor (prej v. 1973). Nė kėtė kohė mundohej 'ARPA' tė lidhte rrjeta tė ndryshme, por kishte njė problem: se Kompjuterėt duhej tė komunikonin nė mes vehte pa e njohur teknologjinė e rrjetės sė tjetritė. Pėr tė qenė kjo e mundshme nevoitej njė format unik i file-ve dhe njė metodė e kėrkimit tė lidhjes nė mes tė rrjetave. Pėr kėtė qėllim Vinton Cerf dhe Bob Kahn nė v. 1974 e krijuan 'Transmission Control Protocol / Internet Protocol' apo i ashtuquajturi TCP/IP qė egziston gjėrė sot nė tė njejtėn formė. Ky protokol u futė nė pcrdorim nė v. 1975 kur u lidhen nė njė rrjetė Stansford University dhe University College Londėr. Nė v. 1977 u demonstrua edhe vozitja e njė veture pa shofer, nepėrmjetė tė njė Kompjuteri i cill pėrcillte tė dhėnat nepėrmjetė tė njė rrjetė me radio valė nė njė centrale kompjuterike. Kjo kishte rėndėsi sidomos pėr Ministrinė amarikane tė mbrojtjes, tė cilėt mendonin tė pėrdornin kėtė teknikė nė rast tė njė lufte eventuale, pra tė bėhej dirigjimi nga largėsia i automjeteve luftarake.

Interneti si rrjetė globale


Ne v. 1976 Mike Last nė laboratorin e AT&T e inovoi UUCP: unix-to-unix-copy-protocol. Nga v. 1978 sistemi operativ Unix, mori kuroren si sistem standard operativ nepėr Universitete. Nė v. 1979 Tom Truscot, Jim Ellis dhe Steve Bellovin nga Duke University dhe University of North Carolina komunikuan pėr herė tė parė me UUCP. Nė ndėrkohė USENET-i u rritė aq shumė sa qė u bė njė dėrrasė e zezė me grupe tė ndryshme diskutuese nga tė githa temat e ndryshme. Egzistonin edhe rrjeta tjera tė cilat nė pėrgiithėsi ju dedikoheshin grupeve shumė specifike tė njerėzve. Kėtė kohė, pra (mesi i viteve tė 80-ta) e karakterizon numėr i madhė i rrjetave lokale, jo vetėm nė SHBA por edhe nė kontinente tjera, sidomos nė Evropė. Mirpo kjo nuk mjaftonte, ngase caku ishte tė krijohet njė rrjetė globale.


Tek nė vitet e 90-ta u arritė njė hapė shumė i madhė drejtė njė rrjete globale. Nė v. 1991 Berners-Lee e inovoi nė Inscitutin Cern nė Gjenevė Sistemin e Hyperlinkut, me tė cilin u mundėsua qė pėrmbajtja e njė dokumenti, e cila mund tė ishte interesant pėr grupe tė ndryshme shkencore-kėrkimore, tė ishte i arritshem nė tė njejten kohė pėr tė gjithė tė interesuarit. Tani u arrit qė nepėrmjetė tė njė kliku tė bėhej transferimi i dokumeneteve e fileve tjerė si dhe “lundrimi” nga faqja nė faqe tė lnternetit pa marrė parasysh distancen fizike nė mes tė faqeve. Kėshtu lindi WWW-ja (World Wide Web).


Revulucioni i vėrtetė nė Internet filloi nė v. 1993 kur u zbulua Browser-i Netscape. Deri te paraqitja e Netscape-it duhej pasur shumė njohuri nė kompjuterizėm pėr ta pėrdorur Internetin. Paraqitja e Browserit-ve nė kompjuterizėm e thjeshtėsoi shumė aplikimin e Internetit.


Komercializmi i Internetit qė nga fundi i viteve tė 80-ta e ndihmoi poashtu shumė zhvillimin e tij drejtė pėrmasave, nė tė cilat e njohim ne sot. Askush qė nuk deshiron tė mbetet jashtė rrjedhave tė kohės, nuk do tė mund tė pėrballoj kėtė, hurigan, tė cilit nuk i shihet fundi.
Ardhmėria e Internetit


Lidhjet pėr telekomunikim po zgjėrohen e privatizohen gjithnjė e mė shumė. Mirpo protokoli TCP/IP qė ėshtė pėrgjegjės pėr transferin e paketave tė informatave duhet shumė shpejtė tė zėvendėsohet nga ndonjė protokol i ri ngase kapaciteti i tij nuk mjafton mė pėr tė gjitha aplikimet qė rrjedhin nė kohėn tonė nepėr Internet. TCP/IP nuk mund tu bėjė balle mė luftėrave tė ashpėra pėr egzistencė nė mes tė gjigante-ve tė kohės sonė. Vetėm si shembull tė pėrmendi kėtu luftėn qė zhvillohet qe sa vite me radhė nė mes tė Browserve Netscape e Microsoft.


Ėshtė shumė interesant fakti qė Interneti nuk pėrdoret tani vėtėm nv kompjuterizėm por ai nga dita nė ditė po arrin nė tė gjitha poret e jetės bashkėkohore. Nga shtėpitė virtuale tė rnallrave ku mund tė blehet ēdo gjė nga banesa, vizita nepėr Muze e Bibloteka anė e kėnd botės e deri te video konferencat (komunikimi nė largėsi me ton dhe fotografi) si dhe shumė e shumė aplikime tjera tė mundshme e bėjnė Internetin njė pjesė tė pamdashme tė pėrditshmerisė sė njė njeriu bashkohorė. Kėtė e dėshmon edhe shifra e cekur me lartė prej rreth 60 milion shfytėsuesve.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi