Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Informatika dhe pėrditshmėria

Informatika dhe pėrditshmėria

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Informatika dhe pėrditshmėria prej Sat May 24 2008, 06:48

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ėshtė shumė vshtirė tė parashikohet kah udhėton "Online-treni" nė vitet e ardhshme por njė gjė ėshtė e sigurtė, ai ėshtė duke udhėtuar furishėm drejtė njė kohe kur shumėēka mund tė kryhet online. Pėr shembullė qysh tash duket ēartė se koha "Orari i punės: prej x deri xx" nėpėr dyert e shitoreve tė ndryshme nuk ėshtė mė relavant pėr kohėn ngase shumė ēka mund tė blehet "online". Ofertat elektronike prej shtėpiave tė mallrave, sigurimeve, agjensive tė udhėtimeve e shumė tė tjera janė "non-stop" nė dispozicion tė konsumatorve.

1.


Nė kohėn e "gurit" tė Kompjuterizmit (vitet e 50-ta dhe 60-ta) Kompjuteret perdoreshin kryesishtė nga shkenctar tė ndryshėm. Aplikacionet (programet) qė perdoreshin nė ate kohė ishin kryesishtė tė shkruara nga vetė aplikuesit dhe kryesishtė kishin tė bėjnė me zgjedhjen e problemeve matematikore. Hardwer-i ishte shumė i shtrejtė, Software-i nė anen tjetėr ishte shumė lirė ose nė tė shumten e rasteve shkruhej nga vetė aplikuesit. Mirpo me kohen ēmimet e Hardwer-it u zvogluan e kompjuteret u bėnė interesant edhe pėr shtresat tjera tė njerėzimit. Nga shumė-llojshmėria e aplikuesve u rriten edhe kėrkesat pėr lloje tė ndryshme tė Softwer-it. U rritė pa masė si quantiteti poashtu edhe kompleksiteti pertej mase i njė i njė Software-i (Softwer-i i parė ishte vetem disa Byte i madhe, sot nuk mund te flitet me as per Kilo-Byte-Software).


Njerėzia ėshtė e varur nga informacionet, te cilat duhet pėrpunuar. Mirpo sasia e informatave po rritet aq shpejtė sa qė duhet gjetur zgjidhje tė shpejtė pėr tu ballafaqur me to. Si pasoj e kėsaj del ne treg Softwer i pa testur mirė. Si rezultat i kėsaj u rrite edhe numri i gabimeve nė Software e nga ana tjetėr u perfeksionua Hardwer-i. Kėshtu qė sot mund tė flasim pėr Hardwer tepėr cilėsor por Softwer-i, nė radhė tė parė i kushtėzuar nga llojllojshmėria dhe kompleksiteti ėshtė gjithnjė e mė i pa sigurtė dhe i paparashikushėm.


Sistemet softwerike janė njė ndėr zgjidhjet mė komplexe qė ka shpikur mendja njerėzore! Por nuk ėshtė kurrėfar mburoje "komplexiteti" pėr tė mos bėrė mė shumė nė Softwer sa mė cilėsor dhe me sa mė pak gabime (ėshtė iluzion mendohet se mund tė shkruhet njė Softwer pa gabime!). Njė ndėr "arsyetimet" mė tė shpeshta pėr mangėsit nė Softwer janė p.sh. mungesa e njerėzve tė kualifikuar (vetėm 4% e programerve anė e kėnd botės janė tė kualifikuar pėr kėtė profesion, burimi: »Computer-Technik« 10/00) si dhe mungesa e programeve pėrkatėse pėr tė shkruar njė Softwer.2.


Nuk ėshtė shumė i madhė numri i zbulimeve teknologjike tė cilat e kanė influencuar aq shumė jeten e njeriut nė njė shekull tė furishėm siē ishte ai i kaluari, sa vet Interneti. Nė dhjetėvjeēarin e fundit tė shekullit tė kaluar, ishim dėshmitar tė njė revulucioni nė kompjuterizem, revulucion ky qė kishte ndikim tė madhė pothuaj nė tė gjitha poret e jetės. Duke filluar nga aplikimi i Kompjuterėve tė vogėl (Mini Computer) si p.sh. nėpėr Videorecorder e Mikrovalė (Microwelle), pastaj Home PC-tė pėr tė zėvendėsuar makinen mekanike pėr shkrim e deri te Kompjuter kompanish pėr llogaritje tė ndryshme, tė gjitha kėto ishin vetėm si "parapregaditje" pėr atė qė na solli gjysma e dytė e viteve tė nėntėdhjeta e cila ja shumėfishoi rolin njė llogaritėsi i cili "zinte shumė vend" mbi tavolinen e punės: Internetin.


Sherbimet online (Online Services) dhe Interneti depertuan mbrenda njė kohe shumė tė shkurtė nė pothuaj tė gjitha sferat e jetės. Duke filluar nga komunikimi, puna e pėrditshme, shopingu, studimi por edhe dashuria (sipas njė ankete tė publikuar ditė mė parė nga njė institut kėtu nė Gjermani, chat-i ėshtė vendi mė i preferuar pėr tu dashuruar!?!), tė gjitha kėto fusha pėrvetėsuan me tė madhe nga Interenti. Ėshtė shumė vėshtirė tė parashikohet kah udhėton "Online-treni" nė vitet e ardhshme por njė gjė ėshtė e sigurtė, ai ėshtė duke udhėtuar pa ndėrprerje. Disa miliona Kompjuter janė sot tė lidhur ndėrmjet veti nė njė rrjetė globale nėpėrmjet tė njė rrjete telefoni apo funkt-rrjete apo-apo. Ēdo ditė kėsaj rrjete globale i shtohen me mijėra rrjeta tė reja (si rrjedhojė e kėtij shtimi janė "harxhuar" IP-Adresat dhe jane nė pėrfundim e sipėr punimet pėr futjen nė perdorim te IPv6 i cili do tė mundėsoj me biliona adresa nė Internet). Koha e "Orari i punės: prej x deri xx" nėpėr dyert e shitoreve tė ndryshme nuk ėshtė mė relavant pėr kohėn ngase shumė ēka mund tė blehet "online". Ofertat elektronike prej shtėpiave tė mallrave, sigurimeve, agjensive tė udhėtimeve e shumė tė tjera janė "non-stop" nė dispozicion tė konsumatorve.3.


Nė 3-4 vitet e fundit kėtu nė Gjermani ėshtė nė rrjedhje e sipėr njė aksion shumė i rėndėsishėm, te cilin shpresojme se do ta pėrvetėsojnė edhe vendet e tjera. Ėshtė fjala pėr akcionin "Schulen ans Netz" (Shkollat ne rrjete) i cili synon "tė sjellė" tė gjitha shkollat nė Internet. Nxenės dhe profesorė mund tė komunikojnė nė largėsi dhe pėrfitojnė nga informacionet e shumta qė sillen nėpėr Internet. Pėr dallim nga shkollat, Universitetet janė qė nga fillimi nėpėr rrjeta, kėshtu qė sot p.sh. puna nėpėr Bibloteka nuk mund tė paramendohet pa Internet. Videoclipatė e muzikėse nga mė tė ndryshmet presin pėr njė download (shkarkim). E me E-mail, posta elektronike, bėhet ndėrrimi i postės aq shpejtė e komfort, as qė ėshtė ėndėrruar bile se njerėzit do t'i kthehen prapė shkruarjes se letrave. Nėpėrmjetė Internetit bota ėshtė bėrė njė fshat global: distancat nuk luajnė mė ndonjė rol!


4.


Kompjuteret janė pėr kohėn tonė tė pazėvendėsushem. Ata e kanė lehtėsuar pėrditshmėrinė, e kanė bėrė atė shumė mė interesante. Pa Kompjuter jeta jonė do tė ishte tepėr monotone.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi