Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » WAMP = Windows Apache MySQL Php

WAMP = Windows Apache MySQL Php

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal WAMP = Windows Apache MySQL Php prej Sat May 24 2008, 06:49

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
WAMP = Windows Apache MySQL Php

Instalimi i kėtyre komponenteve nė Windows ėshtė mjaftė i thjeshtė. Perpos kėtij kombinimi (WAMP) ėshtė i mundshem edhe WIMP (pra IIS, Webserveri i Microsoftit, nė vend tė Apache).

Pėrmbajtja
1. Pregaditjet e nevojshme para fillimit te instalimit 1

2. Webserveri APACHE. 1

3. PHP4. 2

4. Instalimi dhe konfigurimi i MySQL 3

5. Testimi 31. Pregaditjet e nevojshme para fillimit tĖ instalimitTė tri kėto komponente duhet tė shkarkohen (download) nga faqet pėrkatėse:

1. www.apache.org

2. www.php.net

3. www.mysql.org


2. Webserveri APACHEPara tė gjitha komponenteve tjera, duhet tė instalohet Webserveri (nė rastin e WAMP pra Apache). Siē u cek edhe mė lart, nga www.apache.org mund tė mirret versioni pėrkatės dhe tė instalohet (preferohet qė tė instalohet nė »c:\Apache«).

Pas instalimit, janė disa parametra tė cilėt duhet tė konfigurohen. Si edhe nė ēdo Linux produkt tjetėr (Webserveri Apache ėshtė programu sėpari pėr nevoja tė Linux, pra si Open source e mė vonė ėshtė pėrshtat edhe pėr nevoja tė Windows-it) konfigurimi i nevojshem bėhet nė file-in "conf", nė rastin e Apache pėr kėtė qėllim hape "APACHE\CONF\HTTP.CONF" dhe aty gjėje kėtė rresht

DirectoryIndex

dhe shtoja atij

Index.php3

Index.php
KUJDES:
Index.php3 ėshtė versioni PHP3 ndersa versioni standard tani pėr tani (PHP4) funksionon pa ndonjė plotėsim tjetėr.

Nė mėnyrė qė Apache tė "ekzekutoj" PHP3, ėshtė e nevojshme qė tė hiqet shenja e komentit (//) para kėtij rreshti:

AddType applikacion/x-httpd-php3 .php3

dhe shto menjiherė pas kėtij rreshti edhe kėtė rresht tė ri nė mėnyrė qė Apache tė ekzekutoj edhe PHP

AddType applikacion/x-httpd-php .php

Ėshtė i nevojshem edhe ky rresht tė shtohet nė mėnyrė qė Apache tė "kupton" se me ēka t'i ekzekuton PHP-file-at, pra

AddType applikacion/x-httpd-php /cgi-bin/php.exe

Parakusht pėr kėtė rresht ėshtė qe PHP tė instalohet (hapi i ardhshem) nė Folderin virtuel cgi-bin dhe si CGI-Version (PHP mund tė instalohet si CGI dhe ISAPI-Version).

Para se te testohet Apache, ai duhet tė startohet te "Services" e Windowsit (Start | Control Panel | Computer Menagement | Services). Posa tė jetė bėrė kjo, mjafton tė hapni Browserin tuaj dhe tė shkruani »http://localhost« dhe nese ju hapet njė faqe ne stilin "Welcome ..." atėherė instalimi pėrkatėsisht konfigurimi ka qenė i suksesshem.


3. Webserveri APACHE PHP4

File-at e nevojshem merren direkt nga www.php.org dhe aty ka dy versione (CGI dhe ISAPI), pra tė shkarkohet CGI-Version-i, i cili mund tė instalohet si pėr Apache (WAMP) e poashtu edhe pėr IIS (WIMP). Pas instalimit, nė folderin kryesore ku keni instaluar (preferohet qė gjatė instalimit tė zgjidhet "c:\php") do tė gjeni "php.ini-dist" tė cilėn duhet ta riemroni nė "php.ini" si dhe njė kopje e saj duhet tė kopjohet nė "c:\windows".

Pas kėsaj, pėr tė testuar instalimin, mund tė ekzekutohet phpinfo.php nga Webserveri (pra nese keni instaluar nė »localhost«, nė Browser shkruhet http://localhost/phpinfo.php) dhe nė rast tė instalimit korrekt do tė shihen tė gjitha paramentrat e PHP-s se posainstaluar nė sistemin tuaj.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: WAMP = Windows Apache MySQL Php prej Sat May 24 2008, 06:51

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
4. Instalimi dhe konfigurimi i MySQLInstalimi i MySQL rrjedhė nė tri faza:

1. instalimi

2. konfigurimi i MySQL si "service" ne Windows dhe

3. konfigurimi i parametrave tė nevojshem nė file-in konfigurues (ky hap nuk ėshtė i nevojshem nese instalohet nė "c:\mysql")

Instalimi i fileve tė marra nga www.mysql.org preferohet tė bėhet nė "c:\mysql". Pas instalimit, pėr tė konfiguruar MySQl si "service" nė Windows, nė njė DOS dritare (»Start | Run | CMD«) zgjidhe c:\mysql\bin dhe aty shkruaj si vijon:

C:\mysql\bin\mysqld -install

Pėr tė testuar instalimin, hape edhe nje herė njė DOS-dritareStart | Run | CMD«) dhe shko nė folderin ku ėshtė instaluar MySQL dhe aty do tė gjesh folderin "bin" (nė DOS me urdhėrin »cd ..« kthehesh njė hap prapa, ndėrsa me »cd emri_i_folderin« futesh nė folder) dhe shkruaj si vijon:
Pra siē po shihet nga dritarja e mėsiperme, instalimi ka qenė korrekt dhe nga kėtu mund tė bėhet krijimi i tabelave nė bazen e tė dheneva (create table ...)Mirėpo siē keni mund ta vereni edhe vetė besoj, mėnyra e lartėpėrmendur pėr punė e MySQL-Serverin nuk ėshtė e lehtė dhe pėr kėtė arsye ėshtė bėrė njė zgjidhje pėr punė mė tė lehtė me MySQL nėpėrmjet tė njė "frontend" (interface i implementuar nė PHP) i cli poashtu ėshtė Open Source, pra mund tė downlodohet nga www.phpmyadmin.org dhe i cili kursen mbajtjne mend tė gjithė atyre urdhėrave:


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

3Normal Re: WAMP = Windows Apache MySQL Php prej Sat May 24 2008, 06:52

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin


5. Testimi

Pasi tė keni instaluar tė gjitha komponentet ka ardhur koha pėr tė shkruar programin e parė nė PHP (si edhe nė ēdo gjuhė tjetėr programuese, ėshtė rregull e pa shkruar qė programi i parė tė jetė njė output nė stilin "Hello World!"). Nė mėnyrė qė Serveri tė njeh PHP-kodin, ai shkruhet nė mes tė Tag-ut (Tag = njė urdhėr) fillestar ».

Pėr tė shkruar programin e parė tuajin nė PHP hapeni njė text editor (si p.sh. Notepad) dhe shkruani si vijon:


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi