Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Si t'i mbijetojme stresit ne pune

Si t'i mbijetojme stresit ne pune

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si t'i mbijetojme stresit ne pune prej Sun May 25 2008, 08:22

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sipas studimit tė “Forbes”, nga Van Dusen

T’u mbijetosh ritmeve tė punės mund tė duket e pamundur, pasi njė pushim mund tė ngjajė me njė mirazh sesa me njė projekt konkret, fundjava mund tė transformohet nė njė maratonė pėr tė barazuar me punėn e lodhshme…. Rezultati i tė gjithė kėsaj ėshtė njė lodhje mendore e rrezikshme. Megjithatė fatmirėsisht ekzistojnė truke tė vogla pėr tė shkarkuar stresin dhe t’i japėsh jetės sėrish gjallėri dhe oksigjen.

-“Fikni”, kur ndiheni nėn presion, dhe kushtojuni vetes duke u marrė me ndonjė hobi tuajėn si muzika, piktura, futbolli ose noti, por edhe njė masazh dhe njė gjumė tė mirė ėshtė i vlefshėm.

- Reduktoni ushqimet e sofitikuara si kafeja dhe alkooli, mesoni tė hani fruta dhe perime, ushqime integrale, fibra, sepse aparati tretės do tė pakėsojė efektin e peshės.

- Bėni ushtrime tė frymėmarrjes, nėse ėshtė e mundur nė ajėr tė pastėr. Duke marrė frymė cdo 6 sekonda dhe duke e nxjerrė frymėn po nė 6 sekonda. Kėtė ushtrim pėrsėriteni 3 herė sepse ju lejon qė t’i jepni trurit oksigjendhe pakėson tensionin.

- Hani nė qetėsi: tė lejon qė t’i kushtosh ushqimit kohėn e duhur, tė shijosh atė qė po ha, tė pėrqėndrohesh te aroma dhe shija.

- Bėni ushtrime fizike duke eleminuar toksikat nga trupi duke djersitur pasi tė bėn tė ndjehesh mirė si mendėrisht edhe fizikisht, aktiviteti fizik, tė favorizon qarkullimin e gjakut dhe ndihmon mendjen tė shpėrqėndrohet.

Sapo tė jetė e mundur lejojini vetes pushime ose njė fundjavė ku tė bėni ato qė doni, tė ēoheni vonė tė shėtisni, tė hani tė bėni diēka qė keni projektuar nga kohė. Kėnaqėsia qė do tė ndjeni janė antistresi mė i mirė pėr ditėt e ardhshme tė superpunės.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi