Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Të Ndryshme «« » Diskutime Shoqërore » Thenie te mencura

Thenie te mencura

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Thenie te mencura prej Thu May 29 2008, 05:14

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nisargadatta Maharaj

...Përsa kohë je i vetëdijshëm, do të ndjesh kënaqësi e dhimbje në nivelin e vetëdijës. Për t'u hedhur përtej tyre, duhet të hidhesh përtej vetëdijës, gjë e cila është e mundur vetëm nëse e sheh vetëdijen si diçka që të ndodh ty e nuk ndodh në ty, si diçka të mbivendosur, të jashtme? në këtë pikë papritmas je i lirë nga vetëdija... dhe kjo është gjendja jote e vërtetë.

Shen-hui

Të shohësh në natyrën tënde, është të shohësh në asgjë. Të shohësh në asgjë, është të shikuarët e vërtetë dhe të shikuarët e përjetshëm.

Ramana Maharshi

Të endurët është në natyrën e mëndjes. Ti nuk je mëndja. Mëndja hovet përpjetë e mandej zhytet. Është e paqëndrueshme, kalimtare, ndërsa ti je i përjetshëm?rri në Vetvete! Mos i jep rëndësi mëndjes? në njeriun e realizuar mendja nuk mund të jetë aktive apo pasive, vetëm Vetvetja mbetet për të.

John Blofeld

Lindja dhe eleminimi i iluzionit janë që të dyja iluzore. Iluzioni nuk është diçka që i ka rrënjët në Realitet; ai egziston për shkak të mendimit tuaj dualistik. Nëse ju vetëm do të reshtnit së priruri kah konceptet e kundërta si, i zakonshëm dhe i Ndriçuar, iluzioni do të reshtë vetvetiu. Kështu, nëse do të donit ta shkatërronit kudo që të jetë, do të zbulonit se ai nuk është në gjendje t'ju zotërojë as dhe një fije floku.

Ramesh Balsekar

Ndriçimi nuk mund të arrihet nëse kërkohet me forcë. Ai mund të ndodhë vetëm kur t'i jepet mundësia për ta bërë këtë, kur pengimi prej koncepteve të reshtë. Mund të shfaqet vetëm kur gjen një hapësirë të lirë ku të mund të shfaqet.

Nisargadatta Maharaj

Ti nuk je trup. Gjithçka që shfaqet e mandej zhduket nuk është gjë tjetër veçse projeksion mendor.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

2Normal Re: Thenie te mencura prej Thu May 29 2008, 05:16

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mosha mund te bëj te plaket një fytyre por mungesa e entuziazmit sjell plakjen e një shpirti

Me mirë te humbasesh dike qe dashuron sesa të jetosh me një deshtues!

Ne jami një pikë e vogël ne oqeanin e guximit,por po të mos ishim ne diçka do ti mungonte oqeanit! - Nene Tereza

Jeta është e shkurter për ti provuar të gjitha vete, ndaj mëso nga eksperiencat e te tjerëve...

Mos ke frikë nga vdekja por nga jeta e keqe.


çdo njeri ka 3 fytyra:atë qe tregon,atë qe mendon se ka,atë qe ka ne te vërtetë.

Kopraci jeton i varfer dhe vdes i pasur
I riu di rregullat-i vjetri perjashtimet
çdo gjë është e pamundur,kur nuk doni ta bëni
Kurrë mos ke meshire për te ligjte,sepse u shkakton dhimbje te mireve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

3Normal Re: Thenie te mencura prej Thu May 29 2008, 05:21

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ai qe nuk e njeh te kaluaren, nuk do ta kuptoj as te ardhem

i padituri i veshur me pushtet, nuk duket me i rrezikshem se ç'është por është me i rrezikshem se ç'duhet.

Mos prit te pasurohesh duke mbledhur,por duke kursyer ato qe mbledh.

Gjeniu bën atë qe duhet,talenti atë qe mundet.

Mendimi pavarur jepet vetëm nga një person qe është totalisht indiferent ndaj temës.Prandaj mendimi i pavarur nuk është asnjëherë i tillë.<>

Është me e vështirë ta vazhdosh jetën se ti japësh fund

Tregohu gjakftohte kur përpiqen te zemerojne por..jo kur te kanë zemeruar

Tre gjëra i japin kuptimin jetës-LIRIA,E VERTETA dhe VIRTYTI

Mos u shpejto ne marrjen e vendimeve por..kur i merr ato mos vono zbatimin e tyre

Mos u shqetesoni për ato qe thonë te tjerët, por....për atë qe e mbajnë te fshehte..dhe nuk e shprehin...

zoti do të varferit, por ndihmon te pasurit


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

4Normal Re: Thenie te mencura prej Sun Jun 01 2008, 08:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Forca lind nga dhuna dhe vdes nga liria

Tri gjëra nuk kthehen mbrapa:fjala e thënë,shigjeta e leshuar, koha e kaluar.

Po më mashtrove një herë, e ke fajin ti,po më mashtrove për herë të
dytë, e kam fajin vet.


Mos i bëj tjetrit atë që s'do të ta bëjnë ty.

Ka 5 gjëra ne jetë qe ti s'mund te kthesh prapa:
Guri qe ke hedhur
Fjala qe ke thënë
Shansi qe ke braktisur
Koha qe ke shpenzuar
Dashuria qe ke humbur


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

5Normal Re: Thenie te mencura prej Sun Jun 01 2008, 08:28

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Emersoni
“Lufta më mundon jo për atë pse vdesin njerëzit, por për atë se, njerëzit të cilët i shtyjnë të tjerët të vdesin, vetë vazhdojnë të jetojnë”.

Makiaveli
“Të vrasish një njeri është vrasje, kurse të vrasish miliona njerëz është statistikë”.


Xhon Dani
“Në kohë paqe fëmijët i vorrosin prindërit e tyre; në kohë lufte prindërit i vorrosin fëmijët e tyre”.

-mos u jep para miqeve,sepse do të mbetesh pa para ose do ti humbasesh miqte.(shqipe)
-kurrë mos i jep këshilla atij qe i nevojiten para.(kaldroni)
-kush është i kënaqur është i pasur.
-sa me lartë ngjitet njeriu ne pemë aq me shumë ndjene dhembje kur bie qe andej ne toke.
-shenja e njerëzve te papervoje është se i besojnë fatit.(konradi)
-të kërkosh me arsye rrugën tek dashuria,është njësoj sikur të kërkosh diellin me qiri.(rumi)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

6Normal Re: Thenie te mencura prej Thu Jun 05 2008, 01:41

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Duaje botën ashtu si është.

Shmangiu besimit tek aparenca

Rruga e suksesit është gjithnjë ne ndertim

Ruhu për të mos qenë "një libër i hapur", ne te cilin te gjithë te munden te lexojnë sipas qejfit të tyre

Njeriu qe la rrugën e vjetër për atë te rënë di se çfarë la s'di se çfarë gjene .(populli)
Vonesa është hajdutja e kohës. (C.Dikins)
Nuk jemi lindur vetëm ,për vehten tonë. (Platoni)
Ajo qe nuk vjen nga zemra , nuk hyn ne zemër. (thënie turke)
Injoranca (ndonjëherë) është lumturi. (Matrix)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

7Normal Re: Thenie te mencura prej Thu Jun 05 2008, 01:45

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ujerat e qete janë te thelle.

Dy sy te medhenj e plot drite kanë fuqi te bëjnë, qe te duket e bukur dhe fytyra me fatkeqe.

Nëse do ta njohësh personalitetin e tij te vërtetë, duhet ta shohësh ne shtepi ose ne një post drejtues.

Mos harro se optimizmi me çdo kusht paraqet një force, por edhe një rrezik.

Injoranca përgjigjet gjithmonë me siguri,ndërsa shkenca nuk përgjigjet veç duke ezituar.

Ideja është tek shpirti, cilësia është tek objekti.

Humbjen e kupton vetëm ai qe njëherë fiton!

Ku është lumturia juaj,aty është një thesar;
ku është thesari juaj,aty është zemra;
ku është zemra,,aty gjendet lumturia....


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

8Normal Re: Thenie te mencura prej Thu Jun 05 2008, 01:50

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
As i verbri nuk është me i verber sesa ai/ajo qe sheh por nuk do të sheh.

kur gabon e mençura çuditet edhe budallaj Very Happy

Shpirti është pasuria me e madhe
Kush e shet atë gjithë jetën ka halle


Dy gjëra nuk ndahen kurrë:lakmia dhe urrejtja.Njeriu udheheq mbi mendjen,me fisnikeri dhe shpirte madhësi.

Mos i shko askujtë,përveç atij te mirës se te cilit i shpreson,nga pushteti i te cilit nuk frikësohesh,meshiren e te cilit e pret dhe me mençurine e te cilit mund te stolisesh.

O njeri,zvogloje te qeshurit tënd,sepse te qeshurit e tepert e ngrin dhe e mbyt zemren,e barte gezimin e veretet,e zvoglon trimerine dhe te shquarin e bën te poshtër.

Dy gjëra nuk ndahen kurrë:lakmia dhe urrejtja.Njeriu udheheq mbi mendjen,me fisnikeri dhe shpirte madhësi.

Mos i shko askujtë,përveç atij te mirës se te cilit i shpreson,nga pushteti i te cilit nuk frikësohesh,meshiren e te cilit e pret dhe me mençurine e te cilit mund te stolisesh.

O njeri,zvogloje te qeshurit tënd,sepse te qeshurit e tepert e ngrin dhe e mbyt zemren,e barte gezimin e veretet,e zvoglon trimerine dhe te shquarin e bën te poshtër.


O njerëz,ju keni vetëm një shpirt,te cilin nëse e shpetoni nga dënimi i Allahut,nuk do ta demtoje humbja e shpirterave te tjerë,e nëse e humbni,nuk do të këtë dobi kurrfare dobie nga ajo se te tjerët kan shpetuar
O njerëz,ju keni vetëm një shpirt,te cilin nëse e shpetoni nga dënimi i Allahut,nuk do ta demtoje humbja e shpirterave te tjerë,e nëse e humbni,nuk do të këtë dobi kurrfare dobie nga ajo se te tjerët kan shpetuar


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi