Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Diskutime Shoqėrore » Thenie te mencura

Thenie te mencura

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Thenie te mencura prej Thu May 29 2008, 05:14

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nisargadatta Maharaj

...Pėrsa kohė je i vetėdijshėm, do tė ndjesh kėnaqėsi e dhimbje nė nivelin e vetėdijės. Pėr t'u hedhur pėrtej tyre, duhet tė hidhesh pėrtej vetėdijės, gjė e cila ėshtė e mundur vetėm nėse e sheh vetėdijen si diēka qė tė ndodh ty e nuk ndodh nė ty, si diēka tė mbivendosur, tė jashtme? nė kėtė pikė papritmas je i lirė nga vetėdija... dhe kjo ėshtė gjendja jote e vėrtetė.

Shen-hui

Tė shohėsh nė natyrėn tėnde, ėshtė tė shohėsh nė asgjė. Tė shohėsh nė asgjė, ėshtė tė shikuarėt e vėrtetė dhe tė shikuarėt e pėrjetshėm.

Ramana Maharshi

Tė endurėt ėshtė nė natyrėn e mėndjes. Ti nuk je mėndja. Mėndja hovet pėrpjetė e mandej zhytet. Ėshtė e paqėndrueshme, kalimtare, ndėrsa ti je i pėrjetshėm?rri nė Vetvete! Mos i jep rėndėsi mėndjes? nė njeriun e realizuar mendja nuk mund tė jetė aktive apo pasive, vetėm Vetvetja mbetet pėr tė.

John Blofeld

Lindja dhe eleminimi i iluzionit janė qė tė dyja iluzore. Iluzioni nuk ėshtė diēka qė i ka rrėnjėt nė Realitet; ai egziston pėr shkak tė mendimit tuaj dualistik. Nėse ju vetėm do tė reshtnit sė priruri kah konceptet e kundėrta si, i zakonshėm dhe i Ndriēuar, iluzioni do tė reshtė vetvetiu. Kėshtu, nėse do tė donit ta shkatėrronit kudo qė tė jetė, do tė zbulonit se ai nuk ėshtė nė gjendje t'ju zotėrojė as dhe njė fije floku.

Ramesh Balsekar

Ndriēimi nuk mund tė arrihet nėse kėrkohet me forcė. Ai mund tė ndodhė vetėm kur t'i jepet mundėsia pėr ta bėrė kėtė, kur pengimi prej koncepteve tė reshtė. Mund tė shfaqet vetėm kur gjen njė hapėsirė tė lirė ku tė mund tė shfaqet.

Nisargadatta Maharaj

Ti nuk je trup. Gjithēka qė shfaqet e mandej zhduket nuk ėshtė gjė tjetėr veēse projeksion mendor.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Thenie te mencura prej Thu May 29 2008, 05:16

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mosha mund te bėj te plaket njė fytyre por mungesa e entuziazmit sjell plakjen e njė shpirti

Me mirė te humbasesh dike qe dashuron sesa tė jetosh me njė deshtues!

Ne jami njė pikė e vogėl ne oqeanin e guximit,por po tė mos ishim ne diēka do ti mungonte oqeanit! - Nene Tereza

Jeta ėshtė e shkurter pėr ti provuar tė gjitha vete, ndaj mėso nga eksperiencat e te tjerėve...

Mos ke frikė nga vdekja por nga jeta e keqe.


ēdo njeri ka 3 fytyra:atė qe tregon,atė qe mendon se ka,atė qe ka ne te vėrtetė.

Kopraci jeton i varfer dhe vdes i pasur
I riu di rregullat-i vjetri perjashtimet
ēdo gjė ėshtė e pamundur,kur nuk doni ta bėni
Kurrė mos ke meshire pėr te ligjte,sepse u shkakton dhimbje te mireve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Thenie te mencura prej Thu May 29 2008, 05:21

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ai qe nuk e njeh te kaluaren, nuk do ta kuptoj as te ardhem

i padituri i veshur me pushtet, nuk duket me i rrezikshem se ē'ėshtė por ėshtė me i rrezikshem se ē'duhet.

Mos prit te pasurohesh duke mbledhur,por duke kursyer ato qe mbledh.

Gjeniu bėn atė qe duhet,talenti atė qe mundet.

Mendimi pavarur jepet vetėm nga njė person qe ėshtė totalisht indiferent ndaj temės.Prandaj mendimi i pavarur nuk ėshtė asnjėherė i tillė.<>

Ėshtė me e vėshtirė ta vazhdosh jetėn se ti japėsh fund

Tregohu gjakftohte kur pėrpiqen te zemerojne por..jo kur te kanė zemeruar

Tre gjėra i japin kuptimin jetės-LIRIA,E VERTETA dhe VIRTYTI

Mos u shpejto ne marrjen e vendimeve por..kur i merr ato mos vono zbatimin e tyre

Mos u shqetesoni pėr ato qe thonė te tjerėt, por....pėr atė qe e mbajnė te fshehte..dhe nuk e shprehin...

zoti do tė varferit, por ndihmon te pasurit


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Thenie te mencura prej Sun Jun 01 2008, 08:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Forca lind nga dhuna dhe vdes nga liria

Tri gjėra nuk kthehen mbrapa:fjala e thėnė,shigjeta e leshuar, koha e kaluar.

Po mė mashtrove njė herė, e ke fajin ti,po mė mashtrove pėr herė tė
dytė, e kam fajin vet.


Mos i bėj tjetrit atė qė s'do tė ta bėjnė ty.

Ka 5 gjėra ne jetė qe ti s'mund te kthesh prapa:
Guri qe ke hedhur
Fjala qe ke thėnė
Shansi qe ke braktisur
Koha qe ke shpenzuar
Dashuria qe ke humbur


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Thenie te mencura prej Sun Jun 01 2008, 08:28

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Emersoni
“Lufta mė mundon jo pėr atė pse vdesin njerėzit, por pėr atė se, njerėzit tė cilėt i shtyjnė tė tjerėt tė vdesin, vetė vazhdojnė tė jetojnė”.

Makiaveli
“Tė vrasish njė njeri ėshtė vrasje, kurse tė vrasish miliona njerėz ėshtė statistikė”.


Xhon Dani
“Nė kohė paqe fėmijėt i vorrosin prindėrit e tyre; nė kohė lufte prindėrit i vorrosin fėmijėt e tyre”.

-mos u jep para miqeve,sepse do tė mbetesh pa para ose do ti humbasesh miqte.(shqipe)
-kurrė mos i jep kėshilla atij qe i nevojiten para.(kaldroni)
-kush ėshtė i kėnaqur ėshtė i pasur.
-sa me lartė ngjitet njeriu ne pemė aq me shumė ndjene dhembje kur bie qe andej ne toke.
-shenja e njerėzve te papervoje ėshtė se i besojnė fatit.(konradi)
-tė kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria,ėshtė njėsoj sikur tė kėrkosh diellin me qiri.(rumi)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Thenie te mencura prej Thu Jun 05 2008, 01:41

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Duaje botėn ashtu si ėshtė.

Shmangiu besimit tek aparenca

Rruga e suksesit ėshtė gjithnjė ne ndertim

Ruhu pėr tė mos qenė "njė libėr i hapur", ne te cilin te gjithė te munden te lexojnė sipas qejfit tė tyre

Njeriu qe la rrugėn e vjetėr pėr atė te rėnė di se ēfarė la s'di se ēfarė gjene .(populli)
Vonesa ėshtė hajdutja e kohės. (C.Dikins)
Nuk jemi lindur vetėm ,pėr vehten tonė. (Platoni)
Ajo qe nuk vjen nga zemra , nuk hyn ne zemėr. (thėnie turke)
Injoranca (ndonjėherė) ėshtė lumturi. (Matrix)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

7Normal Re: Thenie te mencura prej Thu Jun 05 2008, 01:45

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ujerat e qete janė te thelle.

Dy sy te medhenj e plot drite kanė fuqi te bėjnė, qe te duket e bukur dhe fytyra me fatkeqe.

Nėse do ta njohėsh personalitetin e tij te vėrtetė, duhet ta shohėsh ne shtepi ose ne njė post drejtues.

Mos harro se optimizmi me ēdo kusht paraqet njė force, por edhe njė rrezik.

Injoranca pėrgjigjet gjithmonė me siguri,ndėrsa shkenca nuk pėrgjigjet veē duke ezituar.

Ideja ėshtė tek shpirti, cilėsia ėshtė tek objekti.

Humbjen e kupton vetėm ai qe njėherė fiton!

Ku ėshtė lumturia juaj,aty ėshtė njė thesar;
ku ėshtė thesari juaj,aty ėshtė zemra;
ku ėshtė zemra,,aty gjendet lumturia....


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

8Normal Re: Thenie te mencura prej Thu Jun 05 2008, 01:50

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
As i verbri nuk ėshtė me i verber sesa ai/ajo qe sheh por nuk do tė sheh.

kur gabon e menēura ēuditet edhe budallaj Very Happy

Shpirti ėshtė pasuria me e madhe
Kush e shet atė gjithė jetėn ka halle


Dy gjėra nuk ndahen kurrė:lakmia dhe urrejtja.Njeriu udheheq mbi mendjen,me fisnikeri dhe shpirte madhėsi.

Mos i shko askujtė,pėrveē atij te mirės se te cilit i shpreson,nga pushteti i te cilit nuk frikėsohesh,meshiren e te cilit e pret dhe me menēurine e te cilit mund te stolisesh.

O njeri,zvogloje te qeshurit tėnd,sepse te qeshurit e tepert e ngrin dhe e mbyt zemren,e barte gezimin e veretet,e zvoglon trimerine dhe te shquarin e bėn te poshtėr.

Dy gjėra nuk ndahen kurrė:lakmia dhe urrejtja.Njeriu udheheq mbi mendjen,me fisnikeri dhe shpirte madhėsi.

Mos i shko askujtė,pėrveē atij te mirės se te cilit i shpreson,nga pushteti i te cilit nuk frikėsohesh,meshiren e te cilit e pret dhe me menēurine e te cilit mund te stolisesh.

O njeri,zvogloje te qeshurit tėnd,sepse te qeshurit e tepert e ngrin dhe e mbyt zemren,e barte gezimin e veretet,e zvoglon trimerine dhe te shquarin e bėn te poshtėr.


O njerėz,ju keni vetėm njė shpirt,te cilin nėse e shpetoni nga dėnimi i Allahut,nuk do ta demtoje humbja e shpirterave te tjerė,e nėse e humbni,nuk do tė kėtė dobi kurrfare dobie nga ajo se te tjerėt kan shpetuar
O njerėz,ju keni vetėm njė shpirt,te cilin nėse e shpetoni nga dėnimi i Allahut,nuk do ta demtoje humbja e shpirterave te tjerė,e nėse e humbni,nuk do tė kėtė dobi kurrfare dobie nga ajo se te tjerėt kan shpetuar


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi