Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » RRIHEN DHE BURGOSEN AKTIVISTE TE BDI-se

RRIHEN DHE BURGOSEN AKTIVISTE TE BDI-se

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal RRIHEN DHE BURGOSEN AKTIVISTE TE BDI-se prej Sun Jun 01 2008, 08:33

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
RRIHEN DHE BURGOSEN AKTIVISTE TE BDI-se

Situata nė Tetovė ėshtė qetėsuar pas njė sėrė inicidentesh qė kanė ndodhur para dhe pas tubimit elektoral tė Bashkimit demokratik nė Tetovė. Vetėm 24 orė para heshtjes zgjedhore, mbrėmė nė Tetovė, situata sa nuk doli nga kontrolli. Incidentet nisėn nga aktivistėt e PDSH-sė, dhe mė vonė u involvuan edhe pjesėtarėt e njėsitit policorė ALFA.

Burime tė BDI-sė kanė njoftuar se aktivistė tė PDSH-sė, kanė penguar banorėt e fshatit Novosellė tė marrin pjesė nė tubimin e tyre. Sipas BDI, njė grup aktivistėsh tė PDSH-sė, nė krye me Elvir Isenin, djalin e kryetarit tė Kėshillit Gjyqėsor Republikan, me armė kishin kėrcėnuar fshatarėt duke shtėnė me armė nė ajėr dhe mė pas me kondakun e pushkės kishin rrahur dy prej tyre. Policia e konfirmoi incidentin, por nuk ka pėrmendur sulmuesit.

Kryetari i shtabit zgjedhor tė BDI, Izet Mexhiti, deklaroi se ėshtė pėr tė ardhur keq si PDSH involvon strukurat e shtetit, siē ėshtė rasti me MPB, pėr tė shkaktuar incidente. "Pėr herė tė fundit ftoj Grevskin dhe ministren Jankullovska, qė ta kryejnė detyrėn ashtu si duhet", tha Mexhiti.

Njė incident tjetėr tensionoi jashtė masė situatėn dhe ekzistonte rreziku qė tė shpėrthente nė dhunė. Menjėher pas mbarimit tė tubimit, pjesėtarėt e njėsitit policorė ALFA, kishin burgosur disa aktivistė tė BDI-sė. Nė shenjė proteste pjesėmarrėsit e tubimit u mblodhėn para Monopolit tė Tetovės, duke kėrkuar lirimin e tė arestuarve.

Ish deputeti i BDI-sė Safet Neziri akozoi ALFA-t se pa kurrėfarė shkaku kidnapoi aktivistėt e tyre.
Pretestuesit pėr njė orė bllokuan tė gjitha rrugėt e qytetit deri sa policia nuk e liroi tė arestuarin. Ai akuzohej pėr pjesėmarrje nė njė rrahje me disa tė rinjė maqedonas.

Zėdhėnėsja e BDI-sė Ermira Mehmeti, thotė se burgosja e aktivistėve tė BDI ėshtė bėrė mė qėllim pėr tė provokuar incidente. "Ky ishte njė nga ato ", tha Mehmeti.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi