Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Interviste me Kryetarin e BDI-se Ali Ahmetin

Interviste me Kryetarin e BDI-se Ali Ahmetin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Interviste me Kryetarin e BDI-se Ali Ahmetin prej Sun Jun 01 2008, 08:36

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Interviste me Kryetarin e BDI-se Ali Ahmetin dhėnė gazetesexpress

Do tė ketė krizė nėse ne fitojmė zgjedhjet dhe nuk hyjmė nė Qeveri. Unė jam njeri i arsyes dhe s’kam dashur tė bėj politikė bandash. PDSH e Menduh Thaēit ka kontrolluar kontrabandėn dhe fshihet pas atentatit tim. Kosova e pavarur do tė njihet kur tė thotė Menduh Thaēi. Kryetari i BDI’sė, Ali Ahmeti, flet ekskluzivisht pėr Express

Berat Buzhala / Artan Mustafa Tetovė maj —
Njė student filozofie kah fillimi i ‘80tave nė Kosovė, Ali Ahmeti, ngjan nė njė lider romantik duke folur pėr ēėshtjen e shqiptarėve nė Maqedoni. Fushata elektorale e liderit ndoshta mė tė popullarizuar atje, ėshtė e mbushur me premtimet pėr zyrtarizimin e gjuhės shqipe, tė simboleve kombėtare dhe rregullimit tė statusit tė luftėtarėve tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Por, nuk janė kėto tema tė rėndėsishme ato qė kanė kthyer kokėn e tė gjithė shqiptarėve kah Maqedonia, pėrpara zgjedhjeve tė 1 qershorit. Ėshtė fushata e zhurmshme dhe e dhunshme.
49 vjeēari ka qenė vetė cak i njė atentati, javėn e kaluar. Ai akuzon Menduh Thaēin se mban pėrgjegjėsi pėr aksidentin, se kontrollon kontrabandėn dhe ushtron dhunė. Ali Ahmeti kėrkon qė tė bėhet njė dallim mes kriminelit dhe viktimės. Tė tjerėt e pėrshkruajnė Ali Ahmetin si njė Ibrahim Rugovė tė shqiptarėve tė Maqedonisė, i cili flet butė nė publik, por ėshtė i rrethuar
me njerėz qė kryejnė punė “tė operativės”. PDSH e akuzon pėr 500 njerėz tė vrarė, prej vitit 2001. Beteja mes tij dhe Menduh Thaēit duket e ashpėr. Por, ajo mund tė ketė shumė mė shumė pasoja. Njeriun tė cilin lideri i PDSH’sė e akuzon pėr “revolucion tė kuq”, Ali Ahmeti, paralajmėron krizė nėse fiton zgjedhjet dhe nuk futet edhe kėsaj radhe nė Qeveri.

Express: Skena politike kosovare priste njohje nga Maqedonia, si shteti i parė fqinjė, nėse nuk pėrmendim Shqipėrinė
Ali Ahmeti: Sa i takon pavarėsisė sė Kosovės, ajo ende nuk do tė njihet sepse nuk ka thėnė Menduh Thaēi. Nė momentin kur ai tė thotė, ajo do tė njihet (Qeshet)

Express: Nėse do tė futeni nė Qeverinė e ardhshme,a do tė jetė njė prej kushteve njohja e pavarėsisė sė Kosovės ?
Ali Ahmeti : Unė nuk kam vėnė kushte asnjėherė. Jam pėrpjekur tė dominojė arsyeja dhe logjika. Nė vitin 2002 kur ndėrtuam koalicionin
me LSDM’nė jam ulur kam biseduar me Kryeministrin e atėhershėm nga radhėt e LSDM’sė, me Presidentin e atėhershėm nga radhėt e VMRO’sė. Shumė njerėzisht. U kam thėnė, ju e dini se unė jam shqiptar, ju e dini qė nė Maqedoni ka mbi 25 pėr qind zyrtarisht shqiptarė, ju e dini se kėta njerėz e duan Kosovėn sepse edhe atje jetojnė shqiptarė. U thash, ju jeni edhe President edhe Kryeministėr, a bėn tė ndėrtojmė njė qėndrim, sepse ju e dini edhe atė qė nuk ėshtė fshehtėsi - unė edhe kam luftuar pėr Kosovėn, kam dhėnė edhe unė njė kontribut tė vogėl
pėr Kosovėn. Nuk ėshtė e ndershme qė nė Maqedoni Kosova tė quhet ‘pokrajina Srpska’, sepse kėtu mė 2002 pas pėrfundimit tė luftės nė ditarėt e lajmeve
Kosova paraqitej krahinė serbe, krahina autonome, e kėshtu me radhė. Dhe nė atė kohė jo qė unė kam ushtruar diktat, por kam ushtruar arsye.

Express: Dhe cilat ishin rezultatet ?
Ali Ahmeti : Maqedonia ėshtė vend fqinj i Kosovės dhe duhet tė ketė njė qėndrim tė arsyeshėm dhe nxorėm qėndrim se Maqedonia do tė pėrkrahė ēdo zgjidhje
dhe marrėveshje qė do arrihet mes Prishtinės dhe Beogradit, me ndėrmjetėsim ndėrkombėtar, por nuk na pengon edhe pavarėsia e Kosovės. Pėr mua kjo ishte njė e arritur dhe njė hap pėrpara. Dhe ky qėndrim ende nuk ka ndryshuar as pas pavarėsisė sė Kosovė, gjė qė nuk ėshtė mirė. Unė mendoj se z.Menduh Thaēi gabon dhe gaboi rėndė kur tha se Kosova do tė njihet atėherė kur tė thotė ai.
Qė d.m.th.. se mosnjohja e deritashme e Kosovės ėshtė pengesė e z.Menduh Thaēi. Realisht unė nuk mendoj se ėshtė kėshtu, por ėshtė mungesė e vullnetit dhe menaxhimit tė mirė dhe tė arsyeshėm se ka mundėsi qė ka ndikuar
negativisht edhe deklarata e z.Thaēi sepse ai na qenka kėrthiza e politikės vendosėse nė Maqedoni. Ne jemi shtet shumetnik dhe ne duhet tė ndėrtojmė raporte tė mira mes komuniteteve dhe ato duhet t’i ndėrtojnė krerėt politikė
nė Maqedoni, si BDI, VMRO, LSDM e kėshtu me radhė, e jo tė imponojmė situata tė pavolitshme qė palėt tė irritohen. Fundi i fundit gjėrat duhet t’i zgjidhim me
konsensus. Unė nuk them se pas 2 qershorit, dėgjoni burra, Ali Ahmeti do t’i bie tavolinės. Unė do tė pėrdorė arsyen sepse ėshtė shumė mė e fuqishme qė tė pranohet pavarėsia e Kosovės. Pėr kėtė jam shumė i sigurt sepse ne
jemi vende fqinje dhe Maqedonia fiton shumė me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.Ēka e eviton krizėn?

Express: Ne dėgjuam nė qytet se Menduh Thaēi ka deklaruar njėherė se atij mė shumė i intereson ēfarė bėn nė zgjedhje VMRO,partneri i tashėm, sesa PDSH?
Ali Ahmeti : Unė kam dėgjuar njė deklaratė nga goja e z.Thaēi, nė Parlamentin e Maqedonisė, qė atij nuk i intereson rejtingu i partisė sė vet, por i intereson rejtingu i VMRO’sė. Me kėtė vėrtet mė ka irrituar.

Express: Z.Ahmeti, a do ishte mirė qė nė Kushtetutėn e Maqedonisė tė pėrfshihej ndonjė dispozitė e cila do ta ēonte nė Qeveri atė parti shqiptare qė fiton mė sė
shumti vota?
Ali Ahmeti : Shumė nga politikanėt nė rajon janė hamendur me poshtėėrimin qė nė 2006’tėn iu bė shqiptarėve. Kishte arsyetime se ē’tė keqe ka qė mandatari tė zgjedhė partnerin e tij nė Qeveri? Por nė Maqedoni ėshtė njė realitet krejtėsisht tjetėr. Kėtu jemi tė organizuar nė baza etnike. Shqiptarėt votojnė pėr shqiptarėt, maqedonasit votojnė pėr vete. Kjo e drejtė ėshtė e garantuar nė Kushtetutė
dhe nė marrėveshjen e Ohrit, qė ta respektojmė shumicėn sepse kemi parimin e dyfishtė. Dhe pėr kėtė arsye erdhi deri te shpėrndarja e Parlamentit tė Maqedonisė, sepse ai nuk funksiononte ngase ne vumė mbi 10 mijė amendamente tė cilat kėrkonin zgjidhje siē ishte ligji pėr polici, ndryshimi i kodit
zgjedhor, qė ishin nė kundėrshtim me interesat e shqiptarėve nė Maqedoni. Ne ishim tė gatshėm tė bisedonim jo katėr, por edhe dhjetė vjet...Nė Maqedoni mungoi konsensusi etnik dhe politik dhe pėr atė arsye kriza politike gjithmonė
po thellohej. Dhe nėse nuk respektohet vullneti
i shumicės sė shqiptarėve, nė Maqedoni, nė kėtė mandat, Maqedonia automatikisht futet sėrish edhe nė njė krizė mė tė thellė politike, sepse nėse ne fitojmė shumicėn dhe nuk ka dyshim se do ta fitojmė, tė jeni tė sigurt se nėse nuk pėrfaqėsohemi atėherė do tė ketė krizė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Express: Jeni ndėr shtyrėsit mė tė mėdhenj tė zgjedhjeve. A ka ndonjė marrėveshje paraprake mes jush dhe VMRO’s pėr tė krijuar Qeverinė?
Ali Ahmeti : Unė nuk jam nga ata qė bėjė marrėveshje kuluareve, bodrumeve. Unė jam shumė i hapur dhe transparent. Nė vitin 2006 paralajmėrova se nė vend po instalohet njė krizė e thellė politike me mosrespektimin dhe poshtėėrimin e vullnetit tė shumicės sė shqiptarėve. Ajo u vėrteta edhe nė praktikė. Por njėherėsh unė i falėnderohem shumė edhe SHBA’sė dhe BE’sė qė e kuptuan drejt realitetin. Nga SHBA u angazhuan drejtpėrdrejt zonja Rosemary DiCarlo dhe Daniel Fried me ēka, me ndihmėn e tyre, ne arritėm tė bėjmė marrėveshjen e 29 majit. Ajo ėshtė mjaftė
e rėndėsishme pasi e forcon Marrėveshjen e Ohrit tė vitit 2001. Tek zyrtarizimi i gjuhės shqipe, zgjidhja e statusit legal tė UĒK’sė dhe njė ligj pėr komitetin pėr marrėdhėnie ndėretnike si kategori kushtetuese. Tash tė gjithė kandidatėt qė
garojnė duhet tė deklarojė paraprakisht identitetin e tyre etnik.

Express : Pra nuk keni marrėveshje as me VMRO’nė as me LSDM’nė?
Ali Ahmeti: Marrėveshje paraprake nuk kemi.

Express : Dhe do tė respektoni PDSH’nė tė shkojė nė Qeveri nėse ajo fiton mė shumė vota,siē ka parashikuar njė sondash i “Gani Bobit”?
Ali Ahmeti : Unė kam thėnė me shumė pėrgjegjėsi morale dhe kombėtare se njė parti shqiptare qė fiton mė shumė se njė deputet sesa unė, ia zgjas dorėn dhe mė ka nė dhembur tė kėmbės nė tė gjitha proceset. Kjo nuk ka ndodhur me z.Thaēi pėr katėr vjet. Gjatė tėrė mandatit nė pushtet, nuk kam pasur asnjė pėrkrahje dhe mbėshtetje prej tij. Pėr tė gjitha ligjet i kam thėnė urdhėroni, jepni mendimin tuaj, ngriheni zėrin, ju jeni nė opozitė dhe mė ndihmoni qė sa mė
shpejt tė pėrmbyllim ēėshtjen shqiptare. Ata mė kanė thėnė se edhe tė mirat po tė zbresin nga qielli nuk ndihmojnė. Drejtėsinė e bėn Menduh Thaēi

Express : Pėrse u krijua ky rivalitet kaq i ashpėr me PDSH’nė?
Ali Ahmeti : Kjo ėshtė njė pyetje qė duhet bėrė edhe Menduh Thaēit. Unė nuk e di...por sigurisht se u kam rrezikuar ndoshta karrierėn.

Express : Gjė qė nuk duket aq e qėndrueshme,pasi tė gjitha shenjat thonė se ai nuk ėshtė keq financiarisht ?
Ali Ahmeti : Unė mendoj se aty ėshtė pikėrisht edhe problemi. Ka mundėsi qė t’i pakėsohet buxheti. Pėrmes politikės kanė mbushur arkat e tyre me para tė pandershme.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Express : Si ėshtė e mundur kjo, keni ndonjė shpjegim?
Ali Ahmeti : Unė nuk jam njohės i mirė i periudhės ’90-2000, pasi nuk jam aktor i ndėrtimit tė politikave nė Maqedoni gjatė asaj kohe. Por flitet dhe kam dėgjuar edhe nga njerėz tė cilėve u besoj se kėta kanė bėnė padrejtėsi tė mėdha tek privatizimet, kanė bėrė privatizime tė pasurive tė mėdha dhe i kanė pėrvetėsuar pėr shuma tė vogla. Objekte me vlerė prej milionash i kanė marrė pėr 200 ose
300 mijė marka. Kanė kontrolluar nė mėnyrė tė paligjshme kontrabandėn nėpėr kufi tė naftės, tė cigareve, kafeve. Kėto fliten hapur tek njerėzit tė cilėt i kanė pėrcjellė kėto situata. Mirėpo nuk guxojnė tė dalin hapur sepse frikohen.

Express : Pėrse nuk bėhet drejtėsia prej gjyqėsorit?
Ali Ahmeti : Ende nuk jemi nė atė nivel qė unė tė them besoj nė drejtėsi, besoj nė hetuesi tė paanshme. Ende shqiptarėt nuk janė tė pėrfaqėsuar drejt nė kėto organe.

Express : Besoni se pėrfshirja e kuadrove shqiptare nė kėto institucione
mund tė pėrmirėsojė situatėn?
Ali Ahmeti : Unė mendoj se nėse angazhojmė kuadro tė reja, tė pakomprometuara, qė nuk kanė pirė ujė tek ēashmja e mbretit, siē thotė populli, po.

Express : Na ėshtė thėnė se pikėrisht kryetari i gjykatės komunale nė Tetovė ėshtė njeri i dyshuar pėr korrupsion dhe ka njė ndėrtesė tė madhe nė qendėr tė
qytetit.
Ali Ahmeti : Jo vetėm nė Maqedoni, por edhe nė shtetet nė rajon Bullgari, Serbi, gjykatat janė tė korruptuara dhe nė gjykata duhet tė bėhet reformė e thellė. Unė
kam biseduar edhe me shumė miq nga komuniteti ndėrkombėtar kot e kemi tė bėjmė reforma nėse ne nuk ndryshojmė fizikisht njerėzit tė cilėt duhet tė vendosin
pėr drejtėsinė. Unė e kam pėrjetuar edhe vet sa kam qenė nė pushtet kur krimineli burgosej, ndėrsa gjykatėsi e lironte.

Express : A shihni ndonjė tendencė tė autoriteteve tė Maqedonisė pėr t’iu lėnė kėshtu si jeni, tė merreni me vetveten?
Ali Ahmeti : Nuk duhet tė fusim shqiptarėt nė njė thes me organizatorėt e krimit. Gjėrat duhet tė thuhen me emėr dhe mbiemėr. Unė kam pyetur: ē’tė keqe ka bėrė
Ali Ahmeti nė Maqedoni? Le tė thuhet hapur. A pėrse u angazhova shpirtėrisht pėr formimin e kėshillit koordinues nė vitin 2002 dhe shqiptarėt u bėnė bashkė? Pėr dy muaj krerėt e partive politike e shkatėrruan atė, sepse u rrezikoheshin interesat e tyre personale. Pas kėtij akti, pėrsėri, nė vitin 2005 bėra marrėveshja pėr zgjedhjet lokale. Sėrish krerėt e partive politike nuk e respektuan atė. Ore, ne na duhet tė jemi bashkė deri nė implementimin e plotė tė marrėveshjes sė Ohrit. Por shihet qartė se krerėve tė partive politike shqiptarėve po u rrezikohen
projektet e tyre nė planin personal.

Express : Z.Ahmeti,njėsia policore “Alfa” a sjell ndjenjė sigurie apo frikė tek ju?
Ali Ahmeti : Njėsia “Alfa” si duket nuk ėshtė nėn kontroll tė plotė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe pėr fat tė keq tė gjithė policinė nuk e kontrollon kjo ministri. Njė pjesė e kriminalizuar kontrollohet nga vet Refet Elmazi, zėvendėsministri i punėve tė brendshme, me ēka ushtron dhunė dhe kriminalitet tek shqiptarėt. Kjo ėshtė pėr tė tė ardhur keq. Kanė ndodhur akte tė turpshme publike. Zėvendėsministri i punėve tė brendshme nė Parlamentin e Maqedonisė ka rrahur deputetin shqiptar Aziz Pollozhani. Unė nuk e di ēfarė tė arsyetojė, ēfarė argumentesh tė japė. Z.Menduh Thaēi nė Parlamentin e Maqedonisė, pėrpara
Kryetarit tė Parlamentit, ka rrahur Teuta Arifin deputete e BDI’sė. Shqiptari me Kanun e me zakon kurrė nuk ka ngritur dorė mbi gruan. As nuk ka shkrepur plumbin. Ēfarė arsyetimesh tė japė? Shihni, mor vėlla, i keni publike, nė televizione, janė formuar komisione...pėr mua kėto janė akte tė turpshme. Dhe unė nuk dua tė bėhem pjesė e kėtyre akteve tė turpshme.

Express : Z. Ahmeti, po juve nė anėn tjetėr,a keni mbėshtetje ēfarėdo qoftė nga njerėz tė dhunės, siē ju akuzojnė?
Ali Ahmeti : Mė lehtė sesa unė Ali Ahmeti askush nuk e ka pasur tė bėjė grupe tė tilla, sepse unė kam pasur 10 mijė ushtarė. Prej tyre, sigurisht se tė gjithė engjėj nuk kanė qenė. Por, ne nuk kemi luftuar qė tė bėjmė grupe e banda. Kemi luftuar
qė tė jemi tė barabartė nė kėtė vend dhe tė vendosim e tė punojmė pėr vlera e pėr standarde. Boll i kanė rrahur, vrarė e sakatuar shqiptarėt qoftė me shtet dhe qoftė me banda. Kjo as nuk ka qenė projekt i imi dhe as nuk do tė jetė. E tėrė puna ime 20 e sa vjeēare tė vihet nė pikėpyetje? Nuk ėshtė dhe as ka qenė projekt i imi qė unė me banda tė imponojė idetė dhe konceptet. Nė vitin 2001 unė dola hapur bre vėlla - jam Ali Ahmeti, jam komandant i Pėrgjithshėm i UĒK’sė, jam pėrfaqėsues politik i kėsaj ushtrie. Nuk jam fshehur. Krimineli dhe viktima,

Express : Ju keni qenė komandant i pėrgjithshėm e tash ėshtė krijuar imazhi i njė viktime.Ėshtė paksa paradoksale.
Ali Ahmeti : Dėgjoni. Unė nuk kam hyrė nė politikė qė pėrmes dhunės tė materializojė konceptet politike. Nė politikė kam hyrė qė t’u jepen qytetarėve programe, ide, oferta...dhe u takon qytetarėve tė zgjedhin. Zgjedhjet janė si
treg ku ka shumė mallra, por njeriu shkon e blenė atė qė i pėlqen. Dua qė kėto standarde tė pėrparojnė, jo pėrmes dhunės. Ju duhet tė informoni publikun. Dilni
dhe shihni sa rafalė janė gjuajtur mbi shtabet e BDI’sė. Mos mė pyesni mua. Shihni Tetovėn, bėni fotografi, a ka ndonjė flamur tė BDI’sė...a thua aq i vobektė jam unė? Tė gjithė flamujt qė ne i vinim ditėn, ata i hiqnin natėn. Njerėzit
janė rrahur pėrse i kanė dhėnė objekte me qira pėr fushatė BDI’sė nga njerėzit e natės. Kėto gjėra, kėto fenomene, duhet t’i luftojmė tė gjithė bashkė dhe jo t’i fusim nė njė thes edhe kriminelin edhe viktimėn. Kjo mua mė irriton.

Express : Edhe tjetėr e shqiptarėve nė Shqipėri dhe Kosovė e bėn atė barazi?
Ali Ahmeti : Unė i jam mirėnjohės vlerėsimeve qė bėjnė autoritet nė Shqipėri e Kosovė lidhur me gjendjen nė Maqedoni. Mirėpo jam i irrituar nga shumė njerėz, autoritete publike, analistė e publicistė, qė vėrtet kriminelin dhe viktimėn i barazojnė, i vejnė nė njė rrafsh. Unė kam pėrgjegjėsi, unėjam njeri qė marr edhe vendime tė vėshtira, por edhe nė momente tė caktuara dhe tė guximshme. Nėse unė doja qė nė Maqedoni tė shkaktohen turbullira, me rastin e organizimit e tentimit pėr atentat ndaj meje, ishte kulmi i revoltės tek shqiptarėt kudo. Pėr gjashtė vjet sa punoj unė, telefoni im pėrkunder qė e mban shumė baterinė,
ka pėrfunduar brenda dy orėsh sepse nga tė katėr anėt me qindra njerėz kanė thirrur. Unė kam marrė guximin qė tė kėrkojė me urtėsi qetėsinė dhe nuk kemi
plumba.

Express : A ėshtė goditur vetura juaj?
Ali Ahmeti : Ėshtė goditur e imja dhe gjashtė vetura tjera. Dhe nė atė rast, tė mos harrojnė njerėzit se nuk janė shpėrndarė rafalė karamelesh, por rafalė plumbash prej armėve tė zjarrit dhe ka njė njeri tė plagosur.

Express : Atentatori ka emėr?
Ali Ahmeti : Emėr dhe mbiemėr. Atentatori bashkė me ndihmesat.

Express : A ėshtė e vėrtetė se ka qenė pjesė e sigurimit tė Menduh Thaēit?
Ali Ahmeti : Po, sigurisht. Ėshtė e dokumentuar, e filmuar....

Express : Z. hmeti, a do tė jetė e mundur qė nėse fitoni tė festoni pa armė? Dhe pas mandatit,tė hiqet ky posteri juaj i cili kėrkon heqjen e armėve?
Ali Ahmeti : Ne nuk kemi nevojė nga gryka tė qesim plumba. Ajo do tė zėvendėsohet me dije, me kulturė, me realizim tė programeve, me mirėqenie, begati, jo vetėm ekonomike, por edhe pasuri shpirtėrore dhe mendore. Na presin
shumė punė tė rėndėsishme si gjuha shqipe qė duhet tė zyrtarizohet nė nivel shtetėror, siē ėshtė statusi legal i UĒK’sė dhe ligji pėr pėrdorimin e simboleve kombėtare. Pėr 18 muaj tė pjesėmarrjes sė PDSH’sė nė Qeveri, ata e ndryshuan
ligjin, e degraduan ligjin pėr pėrdorimin e simboleve kombėtare dhe ligjin pėr polici i cili ėshtė antishqiptar nė kundėrshtim me standardet europiane dhe marrėveshjen e Ohrit. Gjithashtu kėrkojmė edhe ligj pėr Gjykatėn Kushtetuese
qė tė mos ketė tė drejtė te interpretojė dhe abrogojė ligje qė sillen me shumicė tė dyfishtė. Kėto janė qėllimet tona nė rrafshin kombėtar. Ne duam edhe hisen tonė, nė rrafshin ekonomik. Ne nuk duam vetėm Ministrinė e Kulturės, tė
Ambientit dhe tė Decentralizimit. Pse shqiptarėt tė mos e kenė Ministrinė e Ekonomisė, tė Transportit, tė Bujqėsisė, Pushtetit vendor. Pse unė nesėr tė mos jem President i Maqedonisė, tė mos jem Kryeministėr i Maqedonisė?
Kėshtu qė pėr kėto tė drejta, ne edhe luftojmė. Kėtu ėshtė dallimi, sepse unė kėrkoj tė mos jem qiraxhi nė shtėpinė time. Tė tjerėt, bre vėlla, janė mėsuar tė jenė qiraxhi sepse i mbushin arkat e tyre personale dhe nuk mendojnė pėr pasurinė e pėrgjithshme tė shqiptarėve nė Maqedoni. Ky ėshtė dallimi.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi