Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Semundjet me origjin bakteriale

Semundjet me origjin bakteriale

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Semundjet me origjin bakteriale prej Tue Jun 03 2008, 05:26

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sifilizi

Eshet semundje infektive , qe me se shumti perfshin moshen adoleshente
Sifilizi paraqitet ne dy forma:
I lindur kur merret qe ne lindje nga prinder sifilitike dhe
I fituar kur merret nepermjet merrdhenieve seksuale te pambrojtura
Kur verehen demtime lokale te organeve gjenitale duhet dyshuar per faza te hershme sifilizit
Ne raste te rralla semundja mund te transmetohet nepermjet transfuzionit et gjakut qe permban bakterin infektues

Shenjat klinike:

Fillimisht shfaqet nje plage(pucerrz) ulceroze siperfaqesore dhe qe nuk ka dhimbje
Ne fazen sekondare e cila zhvillohet 2-3 muaj deri ne 4 vjet pas infektimit, verehen: dhimbje koke e vazhdueshme, lotim i syve, dhimbje te kyceve, dobesi e pergjithshme
Ne sifilizmin terciar, demtimet lokalizohen ne organe ose inde te caktuara si : gjuha, ne sistemin e qarkullimit te gjakut, ne sistemin nervore, ne kocka etj

TrajtimiKur semundja percaktohet shpejt "prognoza eshte e mire", ne fazat e hershme perdoret me sukses Penicilina
Por kur semundja arrin stadin e trete mjekimi me antibiotik eshte pa efekt.

Uretriti:

Uretriti manifestohet me rrjedhje uretrale dhe dhimbje gjat urinimit
Transmetimi nga personi i infektuar tek i shendoshi realizohet me dy rruge: gjate mardhenieve seksuale dhe nga nena te femija i porsalindur
Te meshkujt uretriti eshte shume i shpeshte. Shfaqet 10-16 dite pas kontaktit seksual me presonin e infektuar
Me infeksione te tilla, grate shtatezene kan qene te detyruara te bejn abortime.Mirepo, keto situata kan per pasoj crregullime ne organet e brendshme seksuale te cilat kane sjell drejt sterilitetit
Shenjat klinike: rrjedhje viskoze te qarta nga vrima e jashtme e uretres kryesisht ne mengjes, por qe mund te vazhdoj dhe gjat dites. Djegie gjat urinimit dhe urinim et shpesht me pika
Nderlikimet lokale mund te jen te tipit te prostatit, te epididimit.

Parandalimi kushtezohet nga niveli i edukates higjienosanitare e seksuale.Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi