Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Saturni

Saturni

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Saturni prej Tue Jun 10 2008, 23:23

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
unaza e Saturnite bėn kėtė planet te veēante.Perbehet nga copa hekuri dhe guri qe kanė madhėsi prej 10 metrave deri ne pak milimetra.Unaza ėshtė e gjerė 272.000km dhe rreth 30m e trashe.Peisazhet ne siperfaqen e Saturnit janė krijuar nga stuhite e fuqishme,qe e mbeshtjellin gjigantin, si dhe rotacioni i tij i shpejte.Titani,njė nga satelitet e tij qe ėshtė me i madh se merkuri, ėshtė i vetmi satelit qe ka atmosfere.
Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi