Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Vrimat e zeza

Vrimat e zeza

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Vrimat e zeza prej Tue Jun 10 2008, 23:25

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Astronomet zvizeriane festojne se bashku me astronomet amerikane zbulimin e tyre me te fundit.

Kjo skuader e madhe ka zbuluar njė trio vrimash te zeza. Fenomeni ėshtė i rrallė. Vrimat e zeza ndodhen ne njė largesi nga 100 deri ne 150 vjetedrite nga njeri - tjetri.
Ndėrsa largesia ndermej kėsaj Trio dhe Tokes ėshtė rreth 10,5 miliard vjetedrite.

Anetare te skuadres bėjnė te ditur se gjithmonė ka qenė e vėshtirė se zbulosh vrima te zeza. Deri tani janė te njohur rreth 100 prej tyre. Disa janė dhe cifte afėr njeri-tjetrit. Por fenomeni i fundit i habiti te gjithė. Tre vrima te zeza afėr njera-tjetres.Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Vrimat e zeza prej Tue Jun 10 2008, 23:27

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e"Me e madhja" vrime e zeze ėshtė zbuluar ne yjesine Kassiopeia, ne Galaksin e binjakeve IC 10.
Kjo vrime e zeze ndodhet 1.8 Milion vitedrite larg nga Toka.
Kjo vrime ėshtė zbuluar me ndihmėn e Chandra-Röntgenteleskops


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi