Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Rigjehet piramida e lashte e faraonit Menkauhor

Rigjehet piramida e lashte e faraonit Menkauhor

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nje piramide e nje faraoni te lashte egjiptian eshte rizbuluar pasi rezultoi e varrosur nga rera per vite me radhe. Ky lajm u be i ditur nga arkeologet egjiptiane. Piramida mendohet se ka shėrbyer si varri i mbretit Menkauhor i cili besohet se ka sunduar ne Egjipt ne dinastine e peste pergjate tete vjeteve ne mesin e vitit 2 400 para Krishtit.
Shume kohe pas rrenimit te saj te plote kjo strukture njihej si Numri 29 ose 'Piramida pa koke'. Ajo permendet ne gjysmen e shekullit te 19-te nga arkeologu gjerman Karl Richard Lepsius. Me pas ajo u zhduk serisht ne rerat e Sahara, nje varreze mbreterore prane Kajros se sotme. Ajo u rigjet pas nje kėrkimi nga arkeologet te cilet germuan 7.6 metra ne nje koder rere ku dyshonin se ndodhej piramida e Menkauhor.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi