Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Arti Dhe Letersia Shqiptare » Poezite e Ismail Kadare-se

Poezite e Ismail Kadare-se

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Poezite e Ismail Kadare-se prej Sat Jul 05 2008, 11:42

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mall nga ISMAIL KADARE

Ca pika shiu ranė mbi qelq.
Pėr ty unė befas ndjeva mall.
Jetojmė tė dy nė njė qytet,
Dhe rrallė shihemi sa rrallė.

Edhe m'u duk pak e ēuditshme
Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekė
Dhe shirat pa ylber nė mes.

Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit
Seē m'u kujtua sot pėr dreq:
"Tė zgjuarit janė bashkė nė botė,
Kurse tė fjeturit janė veē".

Nė ē'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
Qė dot s'po zgjohemi vallė?...
Ca pika shiu ranė mbi qelq
Dhe unė pėr ty seē ndjeva mall.


--------------------------------------------

Poezia "Mall" ėshtė, pas shumė gjasash, i vetmi rast nė krijimtarinė e Kadaresė ku shiu nuk ėshtė pėrdorur si simbol i grisė, por ėshtė pėrftuar nė ndėrgjegjen kritikė tė kohės thjesht si shi, i padyshimtė, produkt i natyrės sė madhe, fenomen i zakonshėm nė botėn tonė qė quhet tokė, madje, nė tė kundėrtėn, jo si shenjė errėsire, por si simbol bardhėsie, gjė e habitshme kjo pėr faktin e thjeshtė qė tashmė ai pėrbėnte njė figurė tė paragjykuar.
Malli, kjo dhunti pėrjashtimore e njeriut qysh prej kohėve mė tė lashta, ėshtė i pranishėm nė tėrė veprėn e Kadaresė. Kadare zbuloi mungesėn dhe mungesa vetvetiu lind mallin. Ai pėrjetoi mungesėn e atdheut, tė qytetit tė lindjes, tė bisedės sė plakave katėnxhika nė oda me dylbi nė duar, tė miqve dhe njerėzve tė dashur. Ishte malli pėr gjėrat e munguara qė e ktheu shkrimtarin e madh nga rruga e kotėsisė nė atė tė krijimit.
Fenomeni i mungesės e ka tėrhequr Kadarenė qė nė fillimet e kriiimtarisė. Kėtė ai e pohoi edhe shprehimisht me largimin nga atdheu.
Poezia "Mall" ėshtė, si duket, shprehja mė e pėrkryer e kėtij fenomeni. Ndoshta pse malli i saj vinte nga njė mungesė jo e largėt, pėrkundrazi, nga njė mungesė qė tė bėn tė ēuditesh. "jetojmė tė dy nė njė qytet dhe rrallė shihemi, sa rrallė!'
E prandaj ai mall kryeneē lind kėtė poezi tė bukur, intime. Poezia "Mall" mbetet njė kryeveper e Letersise Poetike Shqiptare, dhe deri me sot - poezia apo vargjet me te mirenjohura, me te mira e me te arritura te se madhit Kadare.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Poezite e Ismail Kadare-se prej Sat Jul 05 2008, 11:43

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kristal nga ISMAIL KADARE

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndiej
Si tė harroj unė, dalngadal,
Si vdes tek unė kujtimi yt
Si vdesin flokėt dhe gjithēka
Tani kėrkoj unė poshtė' e lart
Njė vend ku ty tė tė lėshoj.
Njė strofė, notė a njė brilant
Ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
Asnjė mermer a morg-kristal.
Mos duhet vallė prap tė tė mbart
Gjysėm tė vdekur, gjysmė tė gjallė?

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
Tė gjej njė fushė a njė lulnajė
Ku butėsisht porsi polen
Gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndaj.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
Dhe tė tė puth e t'ik pa kthim
Dhe nuk do tė dimė as ne, askush
Harrim ish ky, a s'ish harrim.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Poezite e Ismail Kadare-se prej Sat Jul 05 2008, 11:43

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nė Parkun qė e Mbuluan Fletėt nga ISMAIL KADARE

Nė parkun q'e mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'e kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vijė kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Poezite e Ismail Kadare-se prej Sat Jul 05 2008, 11:43

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ti Qave nga ISMAIL KADARE

Ti qave dhe mė the me zė tė ulėt
Se unė tė trajtoja si prostitutė.
Atėherė lotėve tė tu s'ua vura veshin
Tė desha, pa e ditur se tė desha.

Veē njė mėngjes tė beftė kur u gdhiva
Pa ty dhe bota krejt e zbrazėt m'u duk,
Athere kuptova ē'kisha humbur,
Ē'kisha fituar kuptova gjithashtu.

Mė rrezėllinte si smerald mėrzija,
Dhe lumturia ngrysej si njė muzg me re...
Nuk dija kė tė zgjidhja nga tė dyja
Sepse secila m'e bukur se tjetra qč.

Se ish i tillė ky koleksion bizhush
Qė dritė e terr lėshonte njėkohėsisht,
Qė njėqindfish etjen pėr jetėn shtonte,
Por dhe qė vdekjen ndillte njėqindfish.

----------------------------------------------------

Ashtu sikurse pozite "Mall" dhe "Kristal" te Ismail Kadarese, edhe poezia "Ti Qave" ėshtė kthyer ne njė kėngė sentimentale dashurie.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Poezite e Ismail Kadare-se prej Sat Jul 05 2008, 11:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ky Dimėr nga ISMAIL KADARE

Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i pafund.
E lodhur pudra mbi fytyrėn tėnde.
I mpirė ėshtė gėzimi, thua s'ngjallet dot.
Apo si ai q'u dergj nga njė lėngatė e gjatė.
S'do mėkėmbet kurrė ashtu siē qe?

Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i ftohtė ish.
Nė pusin e ndėrgjegjjes mezi ndihen
Tinguj kambanash si rėnkim tė mbyturish.
Ato gjithashtu vdiqėn, dot s'i ngjall,
Sa gjėra u vyshkėn, mė e keqe se vetė vdekja
Ish vyshkja e tyre e ngadaltė, o zot.

Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i pashpresė ish.
Kinezėt qė s'duken mė nė udhėkryqė rrugėsh
Por vetė ata s'kanė vdekur: qelqe dritaresh
Tė stilit q'ata sollėn vezullojnė ngriraz
Duke dėrguar ftohtėsinė e tyre
Mbi mijėra fytyra si prej maske kalimtarėsh

Sa kohė vallė do ti duhet
Genit tė racės atė maskė tė shpėlajė.
Apo nė luftėn e maskės me lėkurėn
Maska do tė fitojė mė nė fund?

Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i acartė ish,
Mbi varrin e tiranit monoton
Shiu po bie.
Ka gjumė a s'ka nėn dhč?

Ē'i gjatė ish ky dimėr, ē'i vrerosur ish.
E lodhur pudra mbi fytyrėn tėnde.
Nėn pluhur tempujsh,
i lodhur shpirti im.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

6Normal Re: Poezite e Ismail Kadare-se prej Sat Jul 05 2008, 11:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tė Huaj Jemi nga ISMAIL KADARE

Tė huaj jemi ne prej kohėsh
Ē'ish pėr t'u thėnė ėshtė thėnė.
Si gurėt qė zėnė vend nė tokė
Njė jetė vend ne kemi zėnė.

Drejt njėri tjetrit kemi mbyllur
Tė gjitha rrugėt edhe shtigjet
Si dy qytete mesjetarė
Me mure, heshta dhe me pirgje.

Por natėn kur i lodhur truri
Portat i Mbyll me qetėsi,
Ti gjen njė shteg dhe futesh mbrenda
Njė shteg qė vetėm ti e di.

Futesh dhe si n'rrugica parqesh
Shetit mes cirkonvolucionesh.
Hyn nėpėr ėndrra e shkujdesur,
Fanitesh, qesh, ma bėn me dorė.

Po kur mėngjesi zė ofrohet
Nis shqetėsohesh befas ti.
Dhe heshturazi del pėrjashta
Nga shtegu qė veē ti e di.

E dita vjen. Rrjedh prap jeta
Dhe ne tė dy si dhe mė parė
Tė ftohtė rrimė e tė pamposhtur
Si dy qytete mesjetarė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi