Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Shqiperia rrezikon te hy ne NATO!

Shqiperia rrezikon te hy ne NATO!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Shqiperia rrezikon te hy ne NATO! prej Sat Aug 09 2008, 02:01

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Shqipėria rrezikon tė hyjė nė NATO, Diplomati SHBA: Qeveria presion mbi institucionet

Deformimi i institucioneve demokratike nė vend rrezikon anėtarėsimin e vendit tonė nė NATO. Shqetėsimi ėshtė pėrcjellė nga njė diplomat amerikan qė zbulon njė sėrė faktesh sipas tė cilave Qeveria dhe Kuvendi po ushtrojnė presion ndaj institucioneve te pavarura.
TIRANE- Shqipėria rrezikon tė mos bėhet brenda kėtij viti anėtare me tė drejta tė plota nė NATO pėr shkak tė shqetėsimeve serioze tė disa kancelarive perėndimore dhe vecanėrisht tė SHBA-sė rreth deformimeve qė po ndodhin nė jetėn e institucioneve demokratike nė vend.

Burime diplomatike zyrtare tė SHBA-sė tė akredituara nė vendin tonė zbuluan nė njė takim informal me gazetarėt shqiptarė faktin se nė Washington po rritet shqetėsimi pėr hapa prapa nė politikat qeveritare tė ndjeshme kėto qė nga pranvera e kėtij vit cka mund tė rrezikojė mosratifikimin e anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO. Burimet zyrtare brenda Ambasadės Amerikane shprehin veēanėrisht shqetėsim pėr pėrpjekjet e qeverisė pėr tė vėnė nėn kontroll punėn e Prokurorisė sė Pėrgjithshme.

Diplomati amerikan zbulon njė fakt skandaloz kur kryetarja e Kuvendit Topalli i ka dėrguar Ina Ramės fjalimin e fotokopjuar tė Mediut nė Kuvend me qėllim tė orientojė hetimet ndaj Gėrdecit. ”Kjo do tė thotė-citon burimi tė diktosh hetimet mbi Gėrdecin, ose tė kėrkosh cfarė tė hetosh dhe cfarė jo. Nė hetimet pėr Gėrdecin thotė diplomati -Washingtoni nuk ėshtė i interesuar kush ėshtė fajtori apo deri sa lart shkon pėrgjegjėsia por ėshtė i interesuar vetėm tė zbardhet e vėrteta. SHBA e quajnė kėtė gur prove pėr qėndrimin qė qeveria mban ndaj drejtėsisė nė njė cėshtje. Brenda kėtyre fakteve tė reja zbulohet gjithashtu se njė pr/ligj qė pritet tė hyjė me procedurė tė pėrshpejtuar nė vjeshtė parashikon uljen e profilit tė kėtij institucioni dhe rritje tė ndikimit politik ndaj kėtij institucioni.

Dimplomatėt i kanė kėrkuar dhe Ministrisė sė Drejtėsisė se cfarė ka ndėr mend tė bėjė me kėtė cėshtje, por kėrkesa e tyre ka mbetur pa pėrgjigje. Shqetėsimi amerikan shkon dhe te raportet e deformuara tė shumicės me Presidentin, dhe sidomos pėrpjekja pėr tė rrenuar autoritetin e Gjykatės sė Lartė, duke hedhur poshtė nė bllok gjashtė kandidaturat e para. ”E pamundur- thėtė burimi- qė asnjė prej kandidaturave tė mos jetė i mirė”, cka do tė thotė qė shumica u pėrpoq tė diktonte pėrbėrjen e gjykatės sipas shijeve tė saj politike. Me dyshim shihen dhe sulmet ndaj KLD –sė dhe pėrpjekjeve pėr ta vėnė atė nė kontroll. Shqetėsim serioz janė edhe pėrpjekjet e Kryeministrit pėr tė ngritur njė superagjensi shėrbimesh sekrete sipas modelit tė kėshilltarit tė tij tė jashtėm Tom Rixh.

Shqetėsimet shkojnė edhe mė tej nė perendim pas njė tjetėr pėrpjekjeje tė qeverisė pėr tė sulmuar misionin e OSBE nė Tiranė. Burimi diplomatik iu referua njė fjalimit tė Ambasadorit Shqiptar nė Vjenė i cili la tė nėnkuptonte te ndėrkombėtaret se ky mision nė Tiranė ėshtė i panevojshėm. Nė kėtė rast tė huajt shtrojnė pyetjen

Pse duhen larguar monitoruesit e huaj pikėrisht nė prag tė njė viti elektoral? Kėto janė disa nga sheqėtesimet kryesore qė kanė filluar tė ngrihen dhe vlerėsohen tepėr serioze nga pėrfaqėsitė e huaja nė Tiranė. Shqetėsime qė sipas tyre pėrbėjnė arsye tė forta pėr tė vėnė nė pikėpyetje ratifkimin nga disa vende perėndimore pėrfshi kėtu edhe SHBA tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO.

Shqetėsimi i nisur qė nė muajin prill vjen menjėherė pas tragjedisė sė rėndė tė Gėrdecit por dhe sondazheve amerikane, ku konfirmohet se korrupsioni nė vend ėshtė rritur. Nė rast se nuk ratifikohet ftesa pėr nė NATO, Shqipėria rrezikon pranimin nė organizatė, samitin e ardhshėm duke e shtyrė kėtė anėtarėsim pas zgjedhjeve tė 2009, dhe kjo padyshim ėshtė shuplakė e rėndė pėr qeverinė e Berishės
(s.g/NEWS24/Balkanweb)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi