Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Internet Relay Chat (IRC)

Internet Relay Chat (IRC)

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Internet Relay Chat (IRC) prej Tue Jan 16 2007, 05:44

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Shėrbim i internetit qė pėrdoruesve tė saj ju mundėson komunikimin tani pėr tani (live). Ky komunikim bėhet zakonisht me tekstet e shkruara, ku duhet theksuar se nė kohėt e fundit kjo vije duke u zgjerua edhe nė komunikimin me ton (audio) dhe virtual (video). IRC-ja u krijua nga Jarko Oikaren ne Gusht 1988.
Disa thonė se ka shumė pak vetė qė gjurmojnė e shfletojnė nė internet por ka shumė mė shumė qė natė tė tėra kalojnė nė dhoma tė tilla. Dhoma kėtu janė njėsit e gjithė hapėsirės sė ofruar pėr komunikim (Chat). Me hyrjen nė ndonjė hapėsirė tė tillė ju prezantohen disa dhoma, varėsisht prej shkallės sė nivelit tė komunikimit tė pjesėmarrėsve janė tė radhitura sipas temave. Secila dhomė ka administratorin i cili ėshtė edhe drejtues i temės sė shtruar dhe ai mund tė vendosė qė tė largoi ndonjė pjesėmarrės tė pa dėshiruar. Nga emrat e pjesėmarrėsve nė dhoma nuk mund tė kuptohet aspak se mė kėndė komunikohet. Aty mund tė gjesh njė vajzė qė prezantohet si mashkull, plaku si fėmija e plotė kombinime tė tjera qė njerėzit mund tė i paramendoin.
Shumė persona janė edhe tė sėmurė nga magjia e kėti komunikimi, me kalimin e kohės nuk mund tė lidhen nė internet pa hyrė nė ndonjė dhomė.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi