Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Pėrkeqja qė na vjen prej pabarazisė

Pėrkeqja qė na vjen prej pabarazisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Pėrkeqja qė na vjen prej pabarazisė prej Sun Aug 24 2008, 09:45

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Nė tė vėrtetė problemi mė i thiktė nė shoqėrinė shqiptare ėshtė thellimi i pėrditshėm skajor e i pandalshėm i pabarazisė mes njerėzve. Prej harlisjes sė pabarazisė burojnė tė gjitha kundėrshtitė e mbrapėshtitė e sotme, sociale, familjare, vetiake dhe kombėtare. Shqiptari i sotėm, sa del nė rrugė, madje edhe brėnda mureve tė shtėpisė gjindet nėn trysninė e egėr e tė papėrballueshme tė pabarazisė sė shtuar me pėrdhunė, mė shumė artificialisht, se natyralisht. Politika e kėtyre viteve pluralizėm njė gjė e ka bėrė vėrtet "mirė": ka hapur njė hendek tė frikshėm tė pabarazisė mes njerėzve, hendek qė po mbushet pėrditė me viktima, anarki, tensione e sherre tė vazhdueshme, duke harxhuar jetė dhe energji tė kota .
As mes bizneseve nuk ka barazi. Pėrballė tatimeve, trarėve tė doganave, tenderave dhe lejeve tė ndėrtimit nuk janė tė barabartė as biznesmenėt. Ne si shqiptarė nuk jemi tė barabartė jo vetėm mes vedi, po as me fqinjėt, derisa edhe maqedonasit guxuan para do kohe tė na mbyllin kufirin me "rregjimin e vizave". Prej pabarazisė sė kultivuar qė na ēon aq lehtė nė yxhym-anarki ne na kanė futur nė hartėn e "Ballkanit Perėndimor", mė tė fundit e listės sė integrimit pėr nė BE. Qytetari shqiptar, pėrballė dyerve tė ambasadave dhe pikave tė kalim-kufirit ėshtė mė i diskriminuari dhe mė i poshtėruari! Pabarazia qė e kemi mbjellė vetė, edhe nė kėtė botė globale, ne na trajton si qytetarė tė dorės sė dytė!
Nė njė shoqėri ku sundon pabarazia, nuk ka demokraci, as stabilitet, as ligje tė zbatueshme, as mirėkuptim, as harmoni…Shqipėria ka hyrė nė njė rrugė pa krye sepse barazi nuk ka patur nė ndarjen e pronave, nė ndarjen e pasurisė kombėtare e sidomos nė ndarjen e meritave. Nėse nga monizmi dolėm tė gjithė tė barabartė nė varfėri, sot jemi tė pabarabartė nė pasuri e nė vlerėsim. Mes pronarėve tė ligjshėm e pronarėve tė paligjshėm, pabarazia e transformuar nė padrejtėsi po bėn kėrdinė. Barazi nuk gjen dot as nė rrugė, ku i forti i lagjes bėn ligjin; pabarazi ka edhe nėpėr OJF-ėra, nėpėr shoqata e nėpėr partira qė janė ngritur, medemek, mbi parimin e vullnetarizmit.Pėrballė gjykatėsit, kryetarit tė bashkisė a komunės, policit, mjekut, mėsuesit e nėpunėsit,….unė dhe ti e dijmė qė nuk jemi tė barabartė. Kėtė e kuptojmė sapo trokasim nė njė zyrė. Pabarazi tė frikshme ka edhe mes/brėnda familjeve patriarkale qė vijnė pėr t'u legalizuar me aq dėshirė nė kryeqytet, nė njė "botė mė tė lirė e mė tė barabartė". Madje kėto familje janė viktimat e para tė pabarazisė sė mbjellė nga keq-politika, tė asaj pabarazie ku njeriu pėr njeriun detyrohet tė bėhet ujk. Kjo lloj pabarazie shoqėrohet pėrditė me krime tė shėmtuara brėnda familjes, me vrasje e vetvrasje tė padėgjuara kurrė mė parė…( Para ca ditėsh njė baba i katėr fėmijėve ne Bulqizė u vetėvra nė sy tė fėmijėve dhe gruas, duke e hedhur veten nė erė me tritol, pikėrisht ngaqė nuk e pėrballoi dot varfėrinė e shkaktuar nga pabarazia). Prapa ēdo sherri, drame apo tragjedie qėndron pėrherė fara e pabarazisė.
Nuk ėshtė i barabartė nė mundėsi e nė mirėqėnie as vėllai me vėllanė, prindi me fėmijėn, burri ne gruan, fqinji me fqinjin, ish i pėrndjekuri me ish tė pėrndjekurin, qoftė edhe ish komunisti me ish komunistin. Kėshtu, njė ish komunist qė sot quhet demokrat i thekur, ėshtė edhe mjaft i pasur, ndėrsa njė ish komunist tjetėr qė i kanė vėnė damkėn e ish persekutorit, ndjehet i varfėr, i nėpėrkėmbur, i pabarabartė! Kjo ėshtė nė fakt "vlera jonė e shtuar" me dy apo me tre shifra dhe jo rritja "e paparė" ekonomike! Shoqėria shqiptare sot pėr sot nuk ka asnjė lloj peshore tė vlerave dhe antivlerave, as pėr historinė e largėt, as pėr ēmimin e jetės sė njeriut tė thjeshtė, as pėr ata qė na drejtojnė e shtyjnė drejt pabarazisė. Edhe pėr tė siguruar njė vend nė varreza ne nuk jemi tė barabartė!
* * *
Pabarazia nė shoqėrinė e sotme ka kryer masakrėn mė tė rrokopujshme morale, materiale dhe urbane nė gjithė historinė tonė. Zilitė dhe ligėsitė qė lindin nga pabarazia janė sot pėr sot plagėt mė tė rėnda dhe mė tė papėrballueshme sociale, sepse ato janė tė arsyetuara me pyetjen rrėnuese dhe paralizuese: Ē'vlera ke ti mė shumė se unė? Pėrse ti u bėre i pasur dhe unė mbeta trokė? Me njė diplomė tė blerė mund tė bėhesh ministėr, kryetar Kuvendi, madje edhe akademik! Sot mund kesh mbaruar shkollėn e mesme e tė mos dish tė shkruash as emrin tėnd! Por ironia mė e shėmtuar e pabarazisė filloi me shpėrndarjen "e letrave me vlerė", pastaj me ligjin pėr tokėn e nė vazhdim me ndarjen e pasurisė kombėtare nėpėrmjet privatizimeve, legalizimeve dhe tenderimeve politike e nepotike. Tanimė nuk ka ligj e as fuqi qė tė vendosė barazi e drejtėsi nė kėtė mishmash tė qėllimshėm, ku pabarazia quhet drejtėsi dhe drejtėsia jepet me pabarazi, ndėsa anarkia quhet "demokraci e brishtė". Mrekullitė qė, si me shkop magjik, t'i jep pabarazia tashmė "e institucionalizuar"nga partitė, rėndom nuk vijnė si nė vendet demokratike: prej konkurrencės, prej aftėsive dhe meritave, nga diversiteti, nga djersa, nga shkollimi e nga profesionalizmi, apo qoftė edhe nga trashėgimia. Mė sė shumti ato tė falen si "dhuratė perėndie" nga partia, nga udhėheqėsi, qoftė ky i komunės apo i shtetit, pra nga "shkathtėsia" qė tregon njeriu i zakontė i rekrutuar pėr tė qėnė sa mė i pafytyrė, sa mė i korruptuar moralisht dhe veēanėrisht sa mė i shitblerė politikisht. Kjo kategori ėshtė bėrė e pushtetshme, e pasur, VIP! Po pate pushtet, bėhesh i pasur; po qe i pasur, je edhe i menēur; dhe po qe i menēur, pse tė mos bėhesh edhe i shquar?!
Sa mė faqezi shfaqesh sot nė publik, sa mė i lėtyrtė tė jesh, duke i shėrbyer njė tė madhi, aq mė shumė shpėrblehesh me pabarazi, dmth me pasuri dhe ofiqe! Ėshtė shumė e vėshtirė qė pabarazia me pushtet tė kthehet njė ditė nė barazi tė qytetarėve pa pushtet. Nė njė shoqėri me pabarazi, ku ka shpėrpjestime tė mėdha ekonomike, nuk do tė gjendet asnjėherė nė tė as drejtėsi, as liri. Madje nė shoqėrinė tonė pabarazia ka shkuar aq larg, sa mund tė bėhesh edhe akademik, pa asnjė vepėr shkencore, pa merita shkencore, me do marrėzi shkencore jo tė shkruara, po tė hedhura gojarisht nėpėr debate mediatike kundėr disave qė quhen "armiq tė partisė"! Nė njė polemikė mes njė ish ministri tė arsimit dhe njė drejtuesi tė lartė tė Akademisė sė sotme, ky i fundit i pėrgjigjet: "Uroj tė tė ketė mbetur pak kujtesė..Kur ti ishe nė emigrim, vendi im kishte njė kryeministėr peshėngritės (Ilir Meta). E more vesh ēfarė race jemi ne peshėngritėsit shqiptarė qė kemi nxjerrė kampionė Olimpikė, kampionė bote, kryeministėr dhe akademik?" (Tema, 20 gusht). Tek ne pra, pabarazia materiale qė vjen nga emėrimet partiake si rregull shoqėrohet me pabarazi morale. Tė dy kėto pabarazi e bėjnė shoqėrinė tė sundohet e tė drejtohet nė tė gjitha nivelet nga anarkia e vlerave.
Mjafton tė vėzhgosh zėdhėnėsit e partive e tė ministrave, po edhe ministrat, gjykatėsit, shefat e komisariateve dhe njė pjesė tė mirė tė drejtuesve tė lartė tė institucioneve, tė cilėt, sa janė emėruar nėpėr poste, menjėherė janė bėrė tė pabarabartė, natyrisht jo vetėm materialisht. Para se tė ishin tė tillė, ata, pa asnjė dyshim, ishin mė tė varfėr e, rrjedhimisht, edhe tė thjeshtė si ne, qytetarėt e rėndomtė. Por ama, pasi emėrohen nga partia, ata menjėherė bėhen tė shquar, kryekrejt tė pabarabartė! Njė nėpunės i ardhur nga periferia para ca vitesh ka pas thėnė njė fjalė "tė menēur": Ashtu si nuk ka katundar pa tokė, nuk ka as qytetar pa dyqan! E pra, ai dinte tė lidhte lopėn nė haur, po nuk dinte tė lidhte kollaron kur erdhi nė Tiranė, kurse tani ka dyqane nė kryeqytet, ka edhe tokė nė pronėsi!
Mercenarizmi politik, militantizmi partiak, shėrbimet shpesh edhe me bazė kriminale ndaj "shefave tė mėdhenj" tė partive, janė shpėrblyer e po shpėrblehen jo vetėm me pasaporta diplomatike, po edhe me pasaportėn e pabarazisė! Pasuritė publike, pronat dhe privatizimet, pasuritė e tundshme e tė patundshme, emėrimet dhe shkarkimet qė serviren si "reforma", gradat dhe titujt, deri edhe ato qė jep Presidenti, nė themel kanė kėtė kriter: njė badigard vlen mė shumė se njė akademik, njė allishverish e njė rryshfet vlen shumė mė shumė se respekti pėr ligjin, njė mercenar partiak vlen mė shumė se njė shkencėtar!
Prandaj vrasjet dhe vetėvrasjet, rrahjet dhe sherret, sėmundjet psikike dhe divorcet, tradhtitė dhe miqėsitė, pėrēarjet dhe aleancat, ikjet masive nga Shqipėria nėpėr male e nėpėr dete, ērregullimet urbane dhe demografike, deformimet morale dhe ekologjike, nė thelb e nė rrėnjė kanė shtimin e frikshėm tė pabarazisė mes njerėzve tė rėnė tashmė nė njė si kllapi mbarėkombėtare morale qė prodhon pėrditė, mjerisht, mė sė shumti antivlera se vlera, shkatėrrim se ndėrtim, konflikt se mirėkuptim.
Nuk ėshtė tepri po tė them se shqiptarėt e sotėm janė mė tė pabarabartė se kurrė, rrjedhimisht edhe mė pak tė lirė nga ē'kemi shpresuar.Tani duket mė se normale qė njė njeri me pushtet tė jetė i pabarabartė me ne qytetarėt e zakontė, ashtu si nė bulevard njė pushtetar, madje edhe makinat e policisė rrugore mund tė kalojnė me semafor tė kuq! Natyrisht qė nuk ėshtė fjala vetėm pėr atė qė quhet "imunitet".Sot njė kryetar i ēfarėdoshėm partie ėshtė mė i paprekshėm nga ligjet nė fuqi edhe kur me veprimet e mosveprimet e tij vret njerėz, le mė kur vė pasuri tė paligjshme. Pėr kėtė nuk lipset tė shkosh nėpėr sallat e gjyqeve, as nėpėr burgje, pėr tė parė se kush dhe si ndėshkohet apo nuk dėnohet. Pluralizmi, qė si vlerė dhe si shtyllė kryesore ka barazinė e garantuar nėpėrmjet konkurrencės, pra nėpėrmjet zgjedhjeve tė lira, tek ne u degradua shumė shpejt e mjaft lehtė nė pabarazi tė mirėfilltė, duke vrarė fillimisht votėn e qytetarit e pastaj aspiratėn pėr barazi e drejtėsi; pėr shanse dhe mundėsi tė barabarta.
Tė dalė nga njė rregjim totalitar kur barazia shpallej me propagandė si vlerė universale, meqė individi ishte totalisht i shpronėsuar dhe po aq totalisht i asgjėsuar nga e drejta natyrore pėr konkurrim, tė ndėshkuar edhe me rregjimin e biografive dhe tė luftės sė klasave, kjo gjasme demokraci na ka ndėshkuar me njė lloj tjetėr pabarazie qė quhet "kapitaliste", por qė nė fakt ėshtė pabarazi cubash e hajnash! Nėse nga ai rregjim dolėm tė gjithė me duar nė xhepa, sot nuk jemi aspak tė tillė. Sot njė pjesė i ka duart nėpėr banka tė huaja e nėpėr prona tė patundshme, kurse shumica vė firmėn nėpėr listat e dyqaneve tė bukės! Sot qytetari, i cili shpresoi aq shumė te barazia e demokracisė, u gjend i kapur nė kurthin e padrejtėsive, tė pabarzisė jo vetėm ndaj ligjit, po edhe tė ndarjes sė padrejtė tė pasurisė kombėtare.
Le tė pyeten shumica e shqiptarėve: ēfarė kanė marrė nga ndarja e pasurisė kombėtare, pas njė kontributi dyzet e ca vjeēar nėpėr veprat e socializmit? Ca letra me vlerė, dmth njė pabarazi tė garantuar!Para mė se 250 vjetėsh Zhan Xhak Ruso shkruante:"Nga pabarazia e skajshme e kushteve dhe e fateve krerėt …do tė nxisnin tė gjithė atė ē'ka mund tė dobėsonte njerėzit e bashkuar me qėllim qė t'i pėrēanin, tė mundėsonin gjithēka qė mund t'i jepte shoqėrisė njė pamje harmonie tė pėrfaqtė…tė mbillnin nė tė farėn e njė ndasie tė njėmendtė, tė frymėzonin…njė keqbesim dhe njė urrejtje tė ndėrsjellė, nėpėmjet kundėrvėnies sė tė drejtave dhe tė interesave tė tyre… tė pėrforconin, si rrjedhojė, pushtetin qė i mban nėn vete tė gjithė…."
Kjo pabarazi ėshtė instaluar tėrėsisht nė shoqėrinė e sotme shqiptare.
(d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi