Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Arti Dhe Kultura «« » Kėngetaret & Muzika Shqiptare » Anjeza Shahini perseri ne skene

Anjeza Shahini perseri ne skene

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Anjeza Shahini perseri ne skene prej Tue Aug 26 2008, 00:24

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Pas Eurovizionit, nata e mbrėmshme, ka qenė mė e rėndėsishmja nė karrierėn e kėngėtares Anjeza Shahini. Mė nė fund, ajo e mbajti premtimin e dhėnė, duke publikuar albumin e saj tė parė, i cili dje nė mbrėmje u prezantua nė njė nga diskot verore nė plazhin e Golemit. Plot 5 vjet qė nga hera e parė qė u ngjit nė skenėn e “Ethet e sė premtes”, ku edhe u promovua si njė ndėr artistet mė tė talentuara, Anjeza sjell me vokalin e saj tė fuqishėm 9 kėngė, nėn siglėn “Erdhi momenti”.

Dhe sigurisht qė ky ishte momenti i duhur pėr tė sjellė kėngė qė flasin 100 pėr qind pėr dashurinė. “Kėngėt pėrmbajnė shumė pak trishtim apo lot dhe pjesa dėrrmuese e tyre sjellin pjesėn mė tė bukur tė kėsaj ndjenje”, ėshtė shprehur Anjeza, kthyer me vokalin e saj, emocionet qė u ngjalli vite mė parė gjithė shqiptarėve, kur u ngjit nė skenėn e Eurovizion.

Por mbrėmė mes miqve tė saj mė tė ngushtė, ajo ėshtė ndier po kaq krenare, duke shtrėnguar nė dorė CD-nė e albumit tė parė, qė do tė jetė dhurata mė e bukur qė ajodo t’u bėjė fansave nė kėtė sezon tė nxehtė. Kėnga shoqėrohet me njė videoklip, i cili ėshtė realizuar nga Max Production dhe do tė jetė pjesė e ekraneve shqiptare duke filluar qė sot, me imazhe tė cilat do tė sjellin njė Anjezė krejt ndryshe nga sa mund ta keni imagjinuar.

ALBUMI
Promovimi i albumit “Erdhi momenti”, ėshtė bėrė nė njė nga diskot verore nė Golem, aty ku miqtė mė tė ngushtė tė kėngėtares janė ftuar pėr tė zbuluar surprizėn e saj tė fundit. Dhe, nė fakt, Anjeza ka ditur tė justifikojė kėtė vonesė, madje nė momentin e duhur. Ka qenė pikėrisht koha qė ajo kishte planifikuar, nė vigjilje tė 5-vjetorit nė skenė, pėr t’u lanēuar zyrtarisht nė tregun muzikor shqiptar me njė album. Madje, titulli i albumit ėshtė zgjedhur nga vetė Anjeza, e cila shpjegon se ky album pėr tė ėshtė si njė ditėlindje. “Kompakt-diskun e titullova ‘Erdhi momenti’ dhe pagėzimin e tij e kam bėrė teksa dėgjoja pėr herė tė parė kėngėn e shkruar nga Adrian Hila”, thotė ajo. Nėse titujt e kėngėve mund tė duken paksa monotonė, nė fakt, tema kryesore e tyre mbetet dashuria, tė cilės Anjeza i kėndon fuqishėm, edhe pse nuk dihet ende nėse nė jetėn e saj ka realisht ndonjė person. Nė cd pėrfshihen 9 kėngė, mes tė cilave “Erdhi momenti”, “Veten s’e gjetėm”, “Shuhem & ndizem me ty”, “Nėse dyshon”, “Lot pendimi”, “Kur jelarg”, “Lamtumirė” dhe “Nga zero”. Pėr tė finalizuar punėn e saj, Shahini ka bashkėpunuar me kompozitorėt Adrian Hila, Pirro Ēako dhe Gent Myftarai. Ndėrkohė qė njė surprizė pėr sa i takon teksteve tė kėngėve, mbeten katėr prej tyre, tė cilat kanė si autore motrėn e kėngėtares, e cila i ka besuar vargjet e saj Anjezės. Pėrsa u takon rrymave, mė e dashura, e cila edhe spikat nė kėtė album mbetet ajo pop, por nuk mungojnė as pop-rok dhe ai klasik. Pas prezantimit tė kėngės dhe videoklipit pėr miqtė e saj, Anjeza ka kėnduar pėr miqtė e tė ftuarit edhe dy kėngė nga albumi i saj, ndėrsa pas kėsaj, tė gjithė kanė festuar duke kėrcyer nėn ritmet e kėngėve tė albumit “Erdhi momenti”.

RIKTHIMI I ANJEZĖS
Nė vjeshtėn e vitit tė shkuar, Anjeza Shahini u kthye zyrtarisht nė Tiranė, pas pėrfundimit tė studimeve pėr kanto nė njė nga konservatorėt mė tė njohur nė Vjenė. Qėllimi i studimeve ishte pėr tė pėrmirėsuar vokalin e saj mė shumė drejt rrymave pop dhe duket se kėtė ndryshim ajo e tregoi gjatė prezantimit nė “Kėnga Magjike”, ku edhe u vlerėsua me ēmimin e Kritikės. Madje, vetė kėngėtarja gjatė intervistave ka theksuar se investimi i saj 2-vjeēar nė kryeqytetin e muzikės, Vjenė, i ka shėrbyer pėr tė qenė mė e pėrgjegjshme pėr muzikėn qė kėndon, tė ketė mė tepėr informacion, si dhe tė fitojė njė eksperiencė perėndimore. Dhe pas kėsaj, mė nė fund ajo ia ka arritur qėllimit final: njė album pėr fansat dhe njė hap mė pėrpara nė karrierėn e saj muzikore.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi