Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Revolucioni i Internetit

Revolucioni i Internetit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Revolucioni i Internetit prej Wed Feb 28 2007, 17:55

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Tė gjithė mahnitemi nga ēfarė shohim sot nė internet. Faqet e internetit sa vjen dhe bėhen akoma mė interesante nė pėrmbajtje, por edhe nė strukturė. Sot vetėm me anė tė internetit mund tė bėsh shumicėn e gjėrave, qė dje i bėnim dhe na mundonin sepse na merrnin shumė kohė. Madje, ka lindur edhe njė shprehje e re nė shoqėrinė e tė rinjve, e cila ėshtė: “Nė internet gjen gjithēka, vetėm nėnė e babė nuk gjen!” Megjithatė edhe kjo e fundit duhet rishikuar sepse me zbatimet ‘AOU Pair’ mund edhe tė birėsohemi nga ndonjė familje nė anėn tjetėr tė Botės, e cila kėrkon studentė apo fėmijė pėr t’i mbajtur nė shtėpi sipas kushteve paraprake tė parapėrcaktuara.
E tė mendosh qė gjithė kjo ėshtė mundėsuar nga ajo qė quhet Worl Wide Web. WWW lindi si njė nevojė e shėrbimeve sekrete tė inteligjencės amerikane pėr tė shkėmbyer informacione nė njė mėnyrė sa mė tė shpejtė dhe tė sigurtė. Edhe pse Web-i ka filluar tė pėrdoret rreth viteve 1993, ekzistenca e tij ėshtė mbajtur sekret pėr shumė kohė para se t’i jepej njerėzve pėr pėrdorim publik
Aspekti mė mbresėlėnės i Web-it mbėshtetet nė faktin se ėshtė i vlefshėm pėr pėrdorues tė ēdo fushe, duke pėrfshirė studentė qė pėrgatisin temat, fizikantė qė kėrkojnė informacionet mė tė fundit mbi shkencėn, si dhe kėrkues kolegjesh qė mund tė investigojnė kampuset e ndryshme universitare.Web-i ka sjellė edhe njė mėsymje tė prishjes sė privacisė tė njerėzve, por ky ėshtė njė disavantazh, tė cilin duhet ta pranojmė edhe pse nuk duam, pasi ēdo gjė e mirė e ka njė tė keqe. Web-i ėshtė bėrė i domosdoshėm pėr ēdo kompani apo biznes, tė cilat duan tė reklamojnė mallin e tyre. Pikėrisht kėto biznese kanė sjellė zhvillim dhe risi nė kėtė fushė teknologjike.
Nė kėtė numėr do tė flasim pak rreth disa gjėrave tė cilat ju i shihni ēdo ditė, por ndoshta do tė donit tė kishit mė shumė informacion. HTML, (Hypertext Mark-Up Language) ėshtė njė standard gjuhėsh dokumentesh i vendosur qė nė vitin 1989 ku interneti ishte akoma nė hapat e tij tė parė tė “fėmijėrisė”. Kjo gjuhė programimi na mundėson tė shohim faqet e web-it dhe t’i modelojmė sipas dėshirės. Lidhjet me faqet e tjera, krijimin e ‘site-map’-et, tė gjitha mundėsohen nga kjo gjuhė programimi. Sigurisht, nuk ėshtė e vetmja. Pėrparėsia mė e madhe qė ajo ka ėshtė se shumė gjuhė tė ndryshme mund tė ndėrfuten nė sintaksėn e saj. Kjo mundėson edhe opsionet e shumta plus nė lidhje me aftėsitė e njė ‘web site’-i. Kėshtu, sot ne mund tė blejmė ‘on line’, tė porosisim ‘on line’, tė prenotojmė bileta udhėtimi ‘on line’ etj.
Njė pjesė e rėndėsishme e ‘web site’-eve janė edhe zbatimet multimedialė. Vėshtirėsia mė e madhe e programuesve nė krijimin e njė ‘web site’ ka qenė cilėsia e fotove apo filmimeve, tė cilat kanė marrė kohėn e shumė programuesve pėr tė krijuar algoritme tė tilla kompresimi, tė cilat do tė mundėsonin njė imazh tė qartė, tė pastėr dhe sa mė cilėsor. Po pėrmendim mė poshtė algoritmet mė tė njohura nė kėtė fushė.
Njė nga metodat e kompresimit tė imazheve ėshtė ajo Bitmap, me anė tė sė cilės imazhi pėrfaqėsohet nga njė tabelė pikash apo mini pjesėsh tė imazhit. Kėtu mund tė pėrmendim kėto formate: Graphical Interchange Format (GIF), Tagged Image File Format (TIFF) dhe Windows Bitmap (BMP).
Metoda me vektorė grafikė pėrdor formulat matematikore pėr tė kompresuar imazhin. Formate tė njohura janė: Encapsulated Postscript (EPS), Windows Metafile Format (WMF), Hewlett-Packard Graphics Language (HPGL) dhe Macintosh graphics file format (PICT).
Formatet mė tė zakonshme tė kompresimit video janė: Audio Video Interleave (AVI), Quicktime dhe Motion Picture Experts Group (MPEG or MPEG2). Kėto formate mund t’i “tkurrin” videot me mė shumė se 95%, por gjithmonė duke ndikuar pak nė qartėsi dhe cilėsi.
Edhe zėri ashtu si pjesa e imazhit duhet tė regjistrohet dhe tė formėsohet nė mėnyrė tė tillė qė kompjuteri ta njohė atė. Dy tipe tė zakonshme audio janė: Waveform (WAV) dhe Musical Instrument Digital Interface (MIDI).
Multimedia ka patur njė ndikim shumė tė madh nė edukim, shkollė dhe jetėt tona private. Tashmė, jemi mėsuar dhe nuk mund tė bėjmė pa ndonjė foto tė bukur nė telefonon tonė tė lėvizshėm, pa ndonjė video apo foto nė kompjuter etj.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi