Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Vdes nga fostoksina 15-vjeēarja

Vdes nga fostoksina 15-vjeēarja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Vdes nga fostoksina 15-vjeēarja prej Sat Aug 30 2008, 08:50

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Vjen pėr pushime nga Italia, vetėhelmohet 15-vjeēarja

Adoleshentja E.Vogla, nga fshati Krutje i Lushnjės i dha fund jetės paraditen e djeshme, pa paralajmėruar askėnd pėr aktin ekstrem qė do tė ndėrmerrte. Familjarė tė saj tregojnė se vajza vetėm njė ditė mė parė kishte dalė pėr tė bėrė pazar nė qytet dhe mesa duket aty ka blerė edhe lėndėn helmuese. Ka qenė ora 10:00 e ditės sė djeshme kur tė afėrm tė vajzės kanė vėnė re se ajo kishte pak kohė qė nuk dukej nėpėr shtėpi. “Pamė qė nuk ishte nė shtėpi dhe filluam ta thėrrisnim. Vajza kishte hyrė nė dhomėn e saj dhe nuk e hapte derėn. U detyruam tė shqyenim derėn dhe ēka pamė ishte shokuese. Vajza ishte shtrirė nė dysheme dhe i dilte shkumė nga goja. Menjėherė morėm makinėn dhe e prumė kėtu nė spital, por vajza ndėrroi jetė rrugės”. Fjalėt kanė ardhur nga familjarė dhe tė afėrm tė viktimės, tė cilėt e kanė shoqėruar 15-vjeēaren pėr nė spitalin e qytetit tė Lushnjės, me shpresė se do t’i shpėtonte vdekjes. Mjekėt janė angazhuar me shpejtėsi, por kanė kuptuar se ēdo gjė ishte e kotė. Fakti qė vajza ka konsumuar fostoksinė ėshtė konstatuar nga autopsia e bėrė nė morgun e qytetit. Specialistė tė kėtij reparti pohojnė se vdekja e vajzės ka ardhur pasi ajo dyshohet se ka konsumuar 3 kokrra fostoksinė, megjithėse kanė nisur kampione dhe nė Institutin e Kriminalistikės nė Tiranė pėr tė pasur njė pėrgjigje mė tė saktė. Sipas tyre, vdekja e 15- vjeēares ka qenė e paevitueshme edhe pse ajo ka mbėrritur shumė shpejt nė spital.
Mėsohet se familja e viktimės prej 7 vitesh jetonte nė Itali dhe ishte kthyer nė vendin tonė pėr pushime, pėr t’u larguar sėrish mė 15 shtator. Grupi hetimor po punon pėr tė zbardhur shkaqet e vetėflijimit, por ende nuk ka arritur nė njė pistė konkrete, pasi dhe pėr familjarėt ngjarja ka qenė shumė e papritur. Sipas tyre, nė Itali E.Vogla ishte nė shkollė, madje njė ndėr nxėnėset mė tė mira tė saj. Madje, burimet e policisė pohojnė se janė pyetur familjarėt nėse vajza ka pasur ndonjė problem nė Itali qė e mundonte, me shokėt, me shkollėn apo ndonjė lidhje e pamundur dashurie, por pėr asnjė gjė tė tillė ata nuk kishin dijeni. Familja Vogla kishte dy fėmijė, njė djalė dhe njė vajzė. Ata kishin ardhur dy javė mė parė nė Shqipėri dhe gjatė kėsaj kohe, vajza nuk ishte ndjerė mirė me jetėn nė fshat. Thuajse ēdo ditė u kėrkonte prindėrve tė niseshin drejt Italisė, pasi atje kishte lėnė gjithė shoqėrinė e saj dhe kėta tė fundit e prisnin. Pjesėn mė tė madhe tė kohės ajo e ka kaluar nė shtėpi, e heshtur gjatė komunikimit me anėtarėt e familjes. Gjatė kontrollit nė shtėpi nuk ėshtė gjetur ndonjė material i dyshimtė, qė ta orientonte policinė dhe familjen drejt shkakut tė vetėvrasjes, duke e bėrė mė mister ngjarjen e rėndė.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi