Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » I kėrkuari vret gruan dhe veten

I kėrkuari vret gruan dhe veten

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal I kėrkuari vret gruan dhe veten prej Tue Oct 07 2008, 22:08

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
LEZHE/ ROLAND NIKOLLI

Rrethohet nga policia i kėrkuari pėr vrasje, ekzekuton tė shoqen e mė pas vret veten. Njė 80-vjeēar ėshtė bėrė protagonist i njė ngjarje tjetėr tė rėndė mbrėmjen e djeshme, e pėrfunduar tragjikisht. Rrok Pjetri, nė fshatin Dajē tė Lezhės, i cili vitin e kaluar i mori jetėn fqinjit pėr njė rrip toke vrau rreth orės 21:00 gruan, duke mos lejuar askėnd tė afrohej pėr tė tėrhequr trupin. Policia e Lezhės kėrkoi mbėrritjen e forcave RENEA, por kur specialėt kanė shkuar nė vendngjarje, gjithēka kishte marrė fund. Trupi i pajetė i Pjetrit ėshtė gjetur brenda banesės, me njė plagė nė gjoks. Mendohet se ai i ka dhėnė fund jetės pas mė shumė se 1 orė e gjysmė nga vrasja e gruas, pasi qėlloi disa herė nė ajėr pėr tė mbajtur larg forcat e policisė. Rreth orės 23:00 gjithēka ka marrė fund, kur policia e Lezhės dhe forcat speciale kanė hyrė brenda banesės sė autorit e njėkohėsisht viktimės sė kėsaj ngjarjeje.
Sipas policisė, nė orėt e vona tė pasdites sė djeshme, burimet e saj kanė dhėnė informacionin se i kėrkuari pėr vrasje ishte futur brenda shtėpisė sė tij, nė fshatin Dajē tė Lezhės. Me shpejtėsi ėshtė organizuar puna pėr tė rrethuar tė shumėkėrkuarin prej njė viti e gjysmė, i akuzuar pėr vrasjen e fqinjit, Lazėr Nikolli. Sapo kanė arritur nė fshat ata kanė rrethuar shtėpinė pėrdhese tė 80-vjeēarit Rrok Pjetri, duke i bėrė thirrje qė tė dorėzohej. Nė kėtė moment mėsohet se nė shtėpi nuk kishte njeri tjetėr veē tė kėrkuarit, i armatosur me njė armė tip kallashnikov. Nė ēastin kur policia ka dashur tė veprojė, i moshuari ka nisur tė qėllojė nė ajėr. Burime zyrtare tė policisė pohuan se sapo ka parė njė lėvizje pranė derės autori ka drejtuar armėn nga ana e saj, duke qėlluar. Por, viktima ishte vetė gruaja e tij 75-vjeēare, Ēile Pjetri, e cila mbeti e vdekur nė vend. Ngjarja shėnohet rreth orės 21:00. Trupi i tė moshuarės ka qėndruar pėr njė kohė tė gjatė nė prag tė shtėpisė, pasi forcat e rendit nuk arrinin tė depėrtonin mė tej, pėr shkak se mund tė rrezikonin familjarė tė tjerė qė mund tė ndodheshin nė banesė. Nuk dihet nėse ndaj gruas autori ka qėlluar me dashje, duke e cilėsuar atė si “informatorin” e policisė pėr vendndodhjen e tij apo se ka menduar se bėhej fjalė pėr njė ndėr efektivėt e policisė sė Lezhės. Situata e nderė ka vazhduar deri nė momentin kur nė fshatin Dajē kanė mbėrritur forcat speciale nga Tirana. Mjetet e blinduara me specialėt e RENEA-s kanė mbėrritur nė vendngjarje, me qėllim tė kryenin negociata me tė kėrkuarin pėr dorėzimin e tij. Por, mėsohet se sapo ata janė vendosur nė veprime konkrete pėr tė nisur negocimin, kanė konstatuar se nga shtėpia e Pjetrit nuk kishte mė lėvizje. Krismat nė ajėr kishin ndalur dhe megjithė lėvizjet e policisė, 80-vjeēari nuk po reagonte. Kjo ka bėrė qė ata tė hyjnė brenda, duke gjetur dhe burrin e pajetė. Ekspertėt e policisė kanė gjetur armėn e krimit, me tė cilėn dyshohet tė jetė ekzekutuar nė prill tė vitit tė kaluar Lazėr Nikolli, ndėrsa po kryejnė veprimet pėr tė dokumentuar ngjarjen e mbrėmshme. Mėsohet se veē vrasjes sė fqinjit nė prill tė vitit tė kaluar, Rrok Pjetri ishte akuzuar pėr vrasje dhe para viteve ’90.


Vrasja e fqinjit, pėr 10 metra tokė

Rrok Pjetri, mė 20 prill tė vitit tė shkuar qėlloi pėr vdekje fqinjin e tij pėr dhjetė metra tokė, qė pretendonte se ia kishte zėnė fqinji. Lazėr Nikolli, 52 vjeē humbi jetėn nė vend, pasi u qėllua me kallashnikov prej 80-vjeēarit. “Tani tė ka ardhur ora”, kanė qenė fjalėt e fundit qė ka dėgjuar Lazėr Nikolli rreth orės 23:30 tė mbrėmjes dhe pastaj njė breshėri plumbash janė derdhur mbi trupin e tij, Vrasėsi Rrok Pjetri ka shfrytėzuar errėsirėn si dhe kthimin e Nikollit nė shtėpi kur ka ngritur pusinė. Ai ka qėndruar gati me armė nė dorė, duke e pritur i fshehur “prenė” e tij ku ka shfrytėzuar momentin e saktė pėr tė hapur zjarr. Menjėherė pasi ka kryer vrasjen, Rrok Pjetri ėshtė larguar me shpejtėsi, duke braktisur fshatin. Sipas burimeve nga policia, qė ka mbėrritur shumė shpejt nė vendngjarje, ngjarja ka pasur si motiv njė konflikt tė vjetėr qė dy familjet kanė pasur mbi truallin qė ndante dy pronat. Prej kohėsh Rrok Pjetri kishte pretendime se Lazėr Nikolli i kishte zėnė njė sipėrfaqe rreth 10 metra tokė. Megjithėse grindjet kishin qenė tė shpeshta dhe po ashtu edhe ndėrhyrjet pėr ta sheshuar atė, asgjė nuk ishte zgjidhur pėrfundimisht. Nė atė kohė, policia nuk gjeti dot as armėn me tė cilėn ishte kryer krimi


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi