Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Shtatzania tek adoleshentėt ndėrlidhet me emisionet televizi

Shtatzania tek adoleshentėt ndėrlidhet me emisionet televizi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Hulumtuesit morėn adoleshentė prej 12-17 vjeēar dhe i pyeten ata 3 herė nė mes viteve 2001 dhe 2004 pėr mėnyrat e shikimit tė televizionit, pėr marrėdhėniet nė mes gjinive dhe nė lidhje me shtatzaninė.

Qėndrimi nė prani tė disa programeve televizive ėshtė duke ndikuar pėr sė keqi tek fėmijėt, duke i drejtuar fėmijėt qė shikojnė emisione erotike nė shtatzani tė hershme dhe ata qe luajnė lojra tė dhunshme qė ti adoptojnė ato sjellje pėr veti, thonė hulumtuesit.

Hulumtuesit nga organizata pėr hulumtime RAND thonė se studimi i tyre 3 vjeēar ishte i pari qė ndėrlidhi programimin e keq tė televizionit me sjelljet e rrezikshme tek adoleshentet.

"Hulumtimi i ynė tregon se televizioni luan rol tė madh tek numri i madh i shtatzanive tek adoleshentet nė SHBA,"thotė Anita Chandra, shkencėtare e sjelljeve e cila drejtoi hulumtimin e bėrė nga organizata RAND.

"Ne nuk thamė se ky ėshtė shkaku kryesor, por thamė se ky ėshtė njė faktor qė ndikon mė sė shumti pėr tė arritur tek shtatzania tek adoleshentėt."

Hulumtuesit morėn adoleshentė prej 12-17 vjeēar dhe i pyeten ata 3 herė nė mes viteve 2001 dhe 2004 pėr mėnyrat e shikimit tė televizionit, pėr marrėdhėniet nė mes gjinive dhe nė lidhje me shtatzaninė.

Rezultati ishte se tek 718 adoleshentė kishte 91 shtatzani. Ata qė kishin shikuar emisione erotike ishin nė rrezikun mė tė madh qė tė vijnė tek shtatzėnitė nė krahasim me ata qė kishin shikuar mė sė paku kėsi programesh.

Studimi u fokusua mė shumė nė 23 kanalet televizive falas dhe qė janė mė tė shikuara nga adoleshentėt siē janė disa komedi, drama, programe vizatimore etj. Komeditė kishin skenat mė ndikuese pėr tė rinjtė.

"Materialin qė shohim mė radhė ndikon nė mėnyrė negative ndaj kėtyre rreziqeve," thotė Chandra.
"Pra nėse adoleshentet marrin informata nė lidhje me marrėdhėniet ndėr gjinore ata nuk marrin mjaft informata tė duhura pėr sėmundjet qė pėrhapen nga to apo nė lidhje me shtatzėnitė e mundshme."


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi