Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Leximi ndihmon humbjen nė peshė?

Leximi ndihmon humbjen nė peshė?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Leximi ndihmon humbjen nė peshė? prej Mon Nov 10 2008, 07:40

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Njė hulumtim i shkencėtarėve amerikanė nga Universiteti Duke sugjeron se leximi mund t’u ndihmojė vajzave qė tė humbin nė peshė.

Nė studim janė analizuar 31 vajza tė moshave ndėrmjet 9 dhe 13-vjeēare tė cilat kanė lexuar njė libėr, ku protagonisti kryesor ka qenė i trashė dhe ka pasur vėshtirėsi me vetėkontrollin, ndėrsa 33 vajza tjera me moshė tė ngjashme kanė lexuar njė tjetėr libėr, i cili nuk ka pėrmbajtur karaktere me mbipeshė trupore.

Ndėrsa njė grup prej 17 vajzash nuk kanė lexuar asnjė libėr, dhe ky grup ėshtė konsideruar si grup i kontrollit.

Pas gjashtė muajsh tė kėtij programi ėshtė vėrejtur zvogėlim i peshės trupore te tė gjitha grupet, mirėpo rezultate mė tė mira janė vėrejtur te grupi i vajzave tė cilat e kishin lexuar librin me personazhin me mbipeshė trupore.

Te kėto vajza humbja nė peshė ka qenė dyfish mė e madhe sesa ato vajza tė cilat e kanė lexuar librin pa personazh tė trashė, ndėrkohė humbja nė peshė te vajzat tė cilat nuk kanė lexuar aspak, ka qenė shumė e vogėl.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi