Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Tė keni fėmijė do tė thotė tė mos keni kohė

Tė keni fėmijė do tė thotė tė mos keni kohė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ēiftet me fėmijė lidhjes sė tyre i kushtojnė mė sė shumti 15 minuta nė ditė, ka dėshmuar njė hulumtim i para do kohe.

Sipas hulumtimeve mė tė reja, ēiftet mund tė flasin vetėm disa minuta para se tė zgjohen fėmijėt e tyre, respektivisht disa minuta pasi qė fėmijėt e tyre tė bien nė gjumė. Me fjalė tjera, hidhuni nė krevat, para se tė fillojė ritmi super i shpejtė jetėsor i ditės.

Koha e sotme imponon ritmin sipas tė cilit koha ėshtė luksoziteti mė i madh - tė cilėn ēiftet mė fėmijė mė sė paku dinė ta shfrytėzojnė. Nga i njėjti hulumtim ėshtė dėshmuar se prindėrit e tillė mė shumti njė herė nė vit mund tė kalojnė njė natė si duhet, dhe atė nėse natėn e kalojnė nė ndonjė hotel, natyrisht, pa fėmijė.

Me fjalė tjera, pa shėrbimet e dados apo gjyshes, ēiftet bėhen si tė huaj, qė mė sė shpeshti bien deri tek telashet martesore, e jo rrallė edhe deri tek shkėputja e lidhjes, respektivisht shkurorėzimi. Koha e kaluar pa fėmijė mė sė shpeshti kalohet duke shikuar televizorin, njėkohėsisht duke e mbytur edhe komunikimin e ndėrsjellė.

Sipas hulumtimit nė fjalė, prindėrit me fėmijėt e tyre kalojnė 27 minuta gjatė ushqimit (mėngjes, drekė, darkė), 34 minuta me rastin e ndihmės nė kryerjen e detyrave tė shtėpisė dhe 26 minuta rreth rutinės ditore tė higjienės (zgjimi, fjetja). Ato pak minuta para fjetjes prindėrit i kalojnė duke folur pėr problemet ditore dhe ngjarjet aktuale nė shtėpi. E dhėna mė pėr keqardhje ėshtė se madje dy tė tretat e ēifteve kanė deklaruar se asnjėherė nuk kalojnė kohė kualitative me partnerin e tyre.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi