Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » Kush shkon në shtrat herët, ka rezultate më të mira në shkol

Kush shkon në shtrat herët, ka rezultate më të mira në shkol

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkolle.

Ky eshte perfundimi i nje studimi japonez rreth gjumit, sipas se cilit femijet qe kane zakonin e mire te te shkuarit ne shtrat heret arrijne rezultate me te mira ne shkolle kundrejt bashkemoshatareve te cilet e kalojne naten perpara televizorit dhe videolojrave.

Kerkimi eshte zhvilluar ne vitin 2007 nga profesoresha Yasuko Kamikawa, e cila jep mesim ne universitetin e Toyama. Sipas studimit te psikologes femijet te cilet bien ne gjume para ores 22:00 jo vetem qe bejne nje gjume me te qete, por mengjesin e dites pasuese ngrihen te rikarikuar si fizikisht ashtu dhe menderisht, te gatshem per te perballuar sa me mire nje dite te re impenjative.

Studimi, i bazuar ne zakonet e perditshme te 277 femijeve te shkolles fillore, nga klasa e trete deri ne te gjashten (ne Japoni shkolla fillore eshte 6 vjet) nxori ne pah se 41% e femijeve qe binin ne shtrat para ores 21:00 kishte nje mesatare te larte notash.

Ndryshimi i mesatares se notave mes femijeve qe flinin heret dhe atyre qe flinin vone u vu re kryesisht ne disiplinat shkencore, ndersa nuk u vu re ndonje ndryshim i madh ne lendet humane si psh gjuha japoneze, ku perqendrimi mendor eshte me pak i nevojshem.

Studimi nxori gjithashtu ne pah se femijet qe shikojne televizor apo luajne videolojra per me shume se 3 ore ne dite, vecanerisht nese keto ore i perkasin mbremjes, kane manifestuar tendencen e harreses se objekteve, pergjumjes gjate oreve te mesimit e sigurisht marrjes se notave te keqija.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi