Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Gjenet

Gjenet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Gjenet prej Sat Nov 15 2008, 03:25

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Gjeni ėshtė nje copė e molekulės sė acidit dezoksiribonukleik (ADN-sė), qė pėrmban informacionet themelore tė krijimit tė njė acidi ribonukleik (ARN). Gjenet janė njėsitė e trashegimisėorganizmat e gjalla. Gjenet janė tė koduara nė lėndėt gjenetike tė organizmave (zakonisht ADN dhe ARN) dhe kontrollojnė zhvillimin trupor dhe sjelljen e organizmave. Gjatė riprodhimit, lėnda gjenetike kalon nga prindi tek fėmia. Lėnda gjenetike mund tė kalojė midis individėsh jo tė afėrm (p.sh. nėpėrmjet ndėrēimit dhe virusėve). Gjenet kodojnė informacionet e duhura pėr ndėrtimin e lėndeve kimike (proteinat, etj.) tė nevojshme pėr funksionimin e organizmave.
Fjala "gjen" u vendos nė vitin 1909 nga botanisti danez Vilhelm Johansen pėr njėsinė themelore trupore dhe funksionale tė trashigimisė. Fjala gjen rrjedh nga emėrtimet e Hugo de Vries, qė rrjedh nga ana e saj nga fjala pangenezė, tė cilėn e krijoi Darvini nė vitin 1868. Fjala pangenezė pėrbehet nga fjalėt greke pan: parashtesė qė do tė thotė "mbarė", "krejt" dhe genesis: lindje ose genos: prejardhje


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi