Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Shkenca & Jeta » Emocionet ndikojnė ne shpejtesine e te ushqyerit

Emocionet ndikojnė ne shpejtesine e te ushqyerit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mёnyrat e pėrtypjes dhe tё ushqyerit varen nga shumё faktorё, pёr shembull nga dhёmbёt e shёndoshё, por francezёt kanё provuar tё shohin se si emocionit ndikojnė nё shpejtёsinё e ngrėnies.

Vullnetarėt e pėrfshirė nė eksperiment, janė shėrbyer me nga njė katror djathė, ndėrsa mė herėt ata janė gėzuar ose shqetėsuar me anė tė fotografive dhe me anė tė tingujve.

Eksperimenti ka treguar se personat tė cilėt ishin nė njė gjendje emocionale negativisht tė nxitur, kanė ngrėnė mė shpejt ushqim dhe kanė pėrtypur me njė fuqi mė tė ulėt, krahasuar me ata, emocionet e tė cilėve janė nxitur pozitivisht.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi