Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Ekonomi & Biznes » Obama vendos ekonominė si prioritet

Obama vendos ekonominė si prioritet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Obama vendos ekonominė si prioritet prej Tue Nov 18 2008, 00:15

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Presidenti i sapozgjedhur i SHBA Barack Obama, ka dhėnė intervistėn e tij tė parė qė nga dita kur fitoi zgjedhjet.

Sėbashku me bashkėshorten Michelle, e cila foli gjatė njė pjese tė fjalimit, ai u shpreh pėr ndryshimin qė kishte pėsuar jeta e tij dhe cilat ishin prioritet pėr qeverinė.

Zoti Obama i dha njė intervistė programit 60 minuta tė rrjetit televiziv CBS. Ai ishte shumė i relaksuar.

I pyetur pėr ekonominė ai tha se donte tė shihte njė ndryshim nė atė sesi trajtoheshin disa probleme.

"Nuk ka asnjė dyshim se ne nuk kemi mundur ende tė rivendosim besimin nė tregjet financiare dhe nė tregjet e konsumit si dhe nė mesin e bizneseve qė lejojnė ekonominė tė ecė pėrpara fuqishėm. Detyra ime si president do tė jetė tė garantoj qė ne t'a rivendosim kėtė besim."

Zoti Obama e ka bėrė tė qartė se drejtimi i tij do tė dallojė nga aji i zotit Bush e sidomos pėr sa i pėrket ēėshtjeve tė sigurisė kombėtare dhe politikės sė jashtme.

Ndėrsa bashkėshortja e tij tha se detyra e saj kryesore nė Washington do tė jetė qė tė merret me vajzat dhe pastaj ēėshtja e qenit.

Tani e gjithė vėmendja ėshtė e pėrqendruar nė takimet pėr tė cilat zoti Obama do tė vendosė tė mbajė gjatė javėve tė ardhshme.

I pyetur se kur do tė njoftohet pėr kėto takime, ai u pėrgjigj "shumė shpejt". (BBC)


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi